понеделник, 31 март 2014 г.

Как ни крадат ЕРП-тата? - Целия материал

Как ни крадат ЕРП-тата? - Целия материал


2014-03-31 10:06:54
Автор: Екип на "Гласове"

Схемите на ЕРП-тата за източване на пари от нашите джобове са изключително елегантни и прости, но много ефективни. Един от нашите добре информирани източници ги нарече „перверзни схеми”. Изразът обаче никак не е пресилен, когато разберете как се бърка в джоба на българин и как той, без да подозира, „заработва” бонусите на армия мениджъри, пиари и по-дребни чиновници. Предлагаме ви първата част от разследването, което се базира на информация, потвърдена от три независими източника, за практиките, чрез които ни мамят електроразпределителните предприятия. Що е то „сервизен договор”

Една от тези практики се нарича „сервизен договор”. За ЧЕЗ този тип договори са на стойност от 80 млн. лева годишно. Системата от „сервизни договори” е между българското дружество и компанията майка в чужбина.

Тези услуги могат да се наричат най-общо „мениджърски” и да са, примерно, за осигуряване на IT услуги, на пиар и прочее.

Една от най-фрапантните схеми е, че с определена компания във всички държави, където ЧЕЗ функционира чрез своите предприятия, е подписан договор за пиар услуги за 300 000 евро на месец. В рамките на тези договори са например и възнагражденията на мениджърите на съответните дружества.

По документи те се водят членове на бордовете на две от дружествата на групата на ЧЕЗ в България и получават заплати от порядъка на 1000-1500 лева. Ще кажете – нормално! Ама не е!

Защото това е формалната страна на нещата. Неформалната обаче е далеч по-интересна. През тези сервизни договори в Чехия или в Австрия те получават (в зависимост от нивото си) между 10 000 и 16 000 евро на месец. А като допълнителна екстра вземат и до 100 процента от годишната си заплата.

Откъде идват тези пари ли? От нас. От джоба на всеки. Получават ги в Чехия, но са български пари. На базата на споменатите сервизни договори от тези 80 милиона лева се заделят около 5-6 милиона за заплати и тлъсти възнаграждения на мениджърите. У нас обаче на книга се водят на заплати от 1000-1500 лева, най-много до 2000 лева.

Любопитен детайл е как извън формалната заплата се формират бонусите в петцифрени числа. Това става по т.нар. KPI (Кий Пърформънс Индексис). Те се променят година за година и в съответствие с политиката на предприятието - голямата компания майка, за всяка следваща година.

Малки загуби – големи бонуси

Голямата част от бонусите се формира от загубите в мрежата. Какви са загубите, тоест схемата? Те получават на входа на електромерите на ЧЕЗ или на другото ЕРП примерно 100 мегавата, а през електромерите на хората се отчитат 92 мегавата. Това е стандартната загуба.

Умни глави в дружеството са измислили хитър способ как чрез определени стимули загубите да паднат. Ако тези обичайни и стандартни загуби са били 8 единици, а по някакъв начин станат 6 единици, мениджърът получава 30 процента от годишния си бонус. За него това означава 100 000 евро допълнително над годишната заплата.

Същата система върви надолу по веригата и включва и районните инспектори. И те също са стимулирани да манипулират, защото от отчитането на по-малки загуби зависят и техните заплати. Всички си получават стандартните месечни заплати и по схемата KPI, като си добавят годишните бонуси, се получават едни доста прилични доходи. Простичко, но ефективно. И най-важното – минава.

Как се играе с потребителите на „Онче-бонче-скъсано балонче”

За да отчитат по-малко загуби и да си заработват бонусите, какво правят по-ниските нива във схемата? Например районният инспектор в община „Средец”. Там едноименната подстанция „Средец” обслужва центъра на София. Тя си има съответно и свой началник мениджър. На електромерите на подстанция „Средец” влизат примерно 20 мегавата, през електромерите на хората той е отчел 18 мегавата. За да може да си намали загубите, през фактурите той отчита изкуствена консумация.

Влиза през трансформатора на подстанция „Средец”, която отчита тока на група от блокове, и започва да играе онази детска игричка „Онче-бонче, спукано балонче – ти!”. И на който нещастник му изневери шансът и изгори по силата на случайността, му се вдига примерно с 20 процента консумацията. После някой друг клиент влиза, без да подозира, в игричката и така лека-полека чиновникът от дружеството си трупа възнаграждението.

През фактурите му излиза, че платената електроенергия няма загуби 8 процента, а само 5 процента. И той си получава съответните бонуси. И като се мултиплицира схемата през цялата система, накрая началникът взема един много хубав бонус.

Наистина уникална, чудна схема за крадене!

Какви са основните изводи?


Първият е, че ние им плащаме огромните пари, които те крият от нас. Второто е, че за да стане възможна схемата за получаване на бонусите, те ни лъжат, като ни карат да плащаме повече, отколкото изразходваме.

Но не е само елементарната игричка „Онче-бонче”. Има по-високотехнологични схеми – да ни крадат през компютрите.

През тях те следят потреблението и като видят, че някой има константно потребление от примерно 50 лева, те му го вдигат на 52 лева. Както се казва, с малко, но не е завинаги! Не се занимават с електромерите, а гледат хората с обичайно едни и същи сметки. И потребителят не обръща чак такова внимание на увеличението от 2 лева – където са 50 лева, там са и 52, разсъждава той. Свиква на тези 52 лева и в един хубав ден забелязва, че сметката му вече е 56 лева. Може малко да се ядоса човекът, но после свиква. И като свикне и с новата тарифа, защо да не му покачат сметката още с 2-3 лева. Както казахме, това става през компютрите.

Другата интересна подробност е, че те не засичат електромери. Електромерите се засичат само в центровете на големите градове или примерно в по-гъсто населените квартали, и то не напълно. Например около 30 процента от електромерите наистина се засичат и там измамите са малко по-трудни, но не и невъзможни.

Бързи фокуси с електромери

Една интересна подробност е, че въпреки засичането на електромерите, което обикновено става само в центровете на големите градове или в по-гъсто населените квартали, измамата с числата пак е възможна.

Около 30 процента от електромерите наистина се засичат и там измамите са малко по-трудни, но не и невъзможни.

Как става това? Както е известно, подмениха почти всички електромери с нови от една чешка фирма.

Тези електромери имат вградена функция със специален код за достъп. При самото измерване може да се въведе коефициент на увеличение.

Изхарчили сте примерно 100 киловата електроенергия. Новите електромери позволяват инспекторът да не отваря таблото, а дистанционно просто да щракне копчето и да въведе коефициент 1.2. Електромерът ви ще отчете съответно 120 киловата, с 20 единици повече изхарчен ток от действителното потребление. По същия начин с едно щракване на другото копче той връща коефициента на единица и всичко изглежда наред. Обаче не е. Вече са ви ограбили с 20 киловата.

Цялата операция трае секунди и ако някой реши да провери дали не е пипан коефициентът, ще установи, че всичко си е точно. Като се има предвид колко малко българи имат представа за какво иде реч, манипулацията е от лесна по-лесна.

За да може да се хване подобна шашма, клиентът трябва да си сложи втори електромер, за да засече дали случайно не го лъжат нещо с числата. Това се отнася до процедурата на самото отчитане, тоест когато все пак се гледат някакви числа в таблата с електромерите. А когато не се гледат?

Как се работи с „исторически” данни

Една от поразяващите истини е, че всъщност електромерите на практика не се отчитат. Работи се с „исторически” данни.

За да икономисат някой лев за фирмата, спестовниците от ЕРП-тата на практика уволниха инкасаторите, които отчитаха данните на всеки отделен абонат. Тази дейност на инкасаторите вече е възложена на външни фирми.

На тези фирми се плаща за инкасаторството на електромер на месец. Самите фирми обаче, за да обходят всичките електромери, трябва да си наемат много хора и да изхарчат за тази работа много пари.

Има много сериозно съмнение, че или самите хора на външните фирми лъжат, че вършат тази дейност, или самите ЕРП-та работят с „исторически” данни.

Какво значи работа с „исторически” данни? Гледат примерно, че вашето потребление стандартно е 16 лева за определен „исторически” период и в новата фактура се записва съответно 16 лева.

Това е причината да останете без думи, когато се върнете от отпуск, от странство или другаде, и видите, че някакви призраци са обитавали къщата ви и са изхарчили сума ти електричество.

Ако не е бил поне веднъж лично потърпевш, всеки българин поне е чувал за подобни аномалии. Започва едно ходене по мъките, но всички институции, до които стига, вдигат рамене и никой не може да отговори на простичкия въпрос: как при отсъствието на абонатите се е получила такава невероятна сметка.

Получила се е с проста „историческа” еквилибристика. Никой не е минал да измери електромера, данните са „установени” по аналогия с минали месеци. Няма как да наречем тази практика другояче освен лъжа.

Констативният протокол - още един начин за тормоз

В първата част обяснихме, че при намаляване загубите, по-точно при фалшиво отчитане на такова намаляване, се получават тлъсти бонуси за служителите на компанията. Казахме как чрез играта „Онче-бонче” някой от клиентите е избран произволно да стане жертвен агнец на електрическия фокус (виж 1-ва част на разследването).

За да си формира тези „печеливши загуби”, освен играта „Онче-бонче” от ЕРП-тата са измислили следната хитроумна хватка. Идва служебното лице с двама свидетели и двама служители на компанията, отварят таблото и влизат в електромера на даден абонат. И без присъствието на клиента съставят констативен протокол, в който се твърди, че електромерът е повреден, манипулиран, счупен и по този начин е откраднал ток за 3000 лева. Може да пишат и 2000 лв., зависи от настроението.

Изпращат писмо на нищо неподозиращия клиент да плати тока в 10-дневен срок. След това, ако иска, може да ходи по съдилища, омбудсмани и други институции. Но първо плащането, после удоволствието да се разтакава.

Жертвата често се оказва някоя възрастна жена, която едва ли знае къде й е електромерът, нито е харчила такива количества ток, нито дори е възможно да го направи.

По този лесен начин ЕРП-тата си наваксват загубите. Това е отвратителен способ да манипулират хората, които очевидно не са изхарчили отбелязаните количества ток, но много трудно могат да се защитят. Защото по закон фирмата има право да съставя подобен документ, наречен за благозвучие „констативен протокол”.

Обществените поръчки – най-сладката част от шашмите

Обществените поръчки са жестоко манипулирани. Това твърдят хора, запознати с механизмите на този способ за шашми. Търговете се пишат за определени фирми, които трябва да спечелят, и наистина печелят, сподели наш източник.

„Това е жестока мафия. Хората, които платят най-много, получават поръчките”, каза той.

Въпросът с подмяната на електромери е само малък пример за размера на този вид корупция. Защо е необходимо да се закупуват електромери от Чехия, които струват по 60 евро, докато българските са по 20 евро, без да им отстъпват на чешките по качество? Отговорът е ясен.

Другият фрапантен случай е как се възлага поръчка за доставка и ремонт на кабелна мрежа на фирма, която никога не е правила и един сантиметър кабел. Номерът е следният: фирмата взема поръчката и за 80 процента от сумата възлага на друга фирма да свърши работата, а останалите 20 процента си слага в джоба, а парите се разпределят по трасето, осигурило поръчката.

Или примерът с подмяната на трансформаторите, която се описва като почти забавна случка. И щеше да е такава, ако не беше част от тъжната картина как се мамят българите. Прави се поръчка, че се подменят трансформаторите, която се печели от съответния човек. Схемата е следната: вадят старите трансформатори от таблата и се закарват в една база в София, където ги ремонтират, боядисват и връщат в елтаблата. Заплащането обаче е като за чисто нови трансформатори, които след две-три години отново ще имат нужда от подмяна, защото те само изглеждат като нови. И всичко това се прави на наш гръб.

Ново определение за инвестиции според ЕРП-тата

Другото голямо безумие, което се прави, е неистовият вой на ЕРП-тата, че нямали пари за инвестиции. Казват примерно, че другата година ще трябва да инвестират 30 млн. лева в мрежата, в развитието, в поддръжката или в нещо друго. За тази цел те искат да се вдигне цената на тока така, щото тези пари те да си ги избият веднага, в рамките на една година. И забележете, тези суми, които ги плащаме всички ние, те ги отчитат като своя инвестиция. И като илюстрация за това истинско безобразие е твърдението на EVN, които твърдят, че са направили инвестиция от 600 млн. лева за тези 10 години, откакто са собственици на мрежата. Истината е, че „инвестицията” е платена от всички потребители през цената на тока.

Абсурдът е, че това е уникална система, която действа само в България. Системата в Европа е съвършено различна. Собственикът на мрежата инвестира собствени средства в нейното развитие, в увеличаването на капацитета й, в подобряване на качеството, с което привлича нови клиенти да се връзват към неговата мрежа. И той печели по един нормален начин, чрез бизнес, а не чрез измама и не чрез искане от държавата на все повече и повече пари.

Нямали пари за инвестиции, защото държавата не им ги дава чрез увеличаване на цената на тока.

Не им хрумва обаче да си направят примерно 10-годишен бизнес план, в който се пресмята рискът, инвестициите, възвръщаемостта, както е по целия нормален свят.

Лошото е, че приватизационните договори са изтекли още през 2009г. и не бе направено нищо, за да влязат тези „инвеститори” в нормални релси.

Този начин да се мамят клиенти, да се връщат инвестиции за сметка на потребителя, е не само нечестен и некоректен, той противоречи на всякаква здрава икономическа логика. Това е обикновена лъжа, изнудване и пладнешки обир на българските граждани.

Източник: http://glasove.com/skandalut/35003-kak-ni-kradat-erp-tata

Съвместно заседание на Комисията по енергетика и Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.

Съвместно заседание на Комисията по енергетика и Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.



http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2081/steno/ID/2959


Комисия за взаимодействие с граждански организации и движения
11/09/2013
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ




П Р О Т О К О Л
№ 5


На 11 септември 2013 г. от 14.35 ч. в зала „Изток“ на Народното събрание се проведе съвместно заседание на Комисията по енергетика и Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
Списъци на присъстващите гости се прилагат.

ДНЕВЕН РЕД:
1. Новият модел за ценообразуване на електрическата енергия и ефектите от прилагането му върху разпределителните предприятия, крайните снабдители и крайните клиенти;
2. Разни.

РАМАДАН АТАЛАЙ: Първо, да поздравя всички, които уважиха нашата покана, за да присъстват днес на съвместното заседание на двете комисии – Комисията по енергетика и Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
На днешното заседание сме поканили специално Държавната комисия по енергийно и водно регулиране във връзка с дневния ред, който след малко ще ви съобщя, трите електроразпределителни предприятия "ЧЕЗ", ЕVN и Енерго-Про. Идеята за съвместното заседание възникна след определени предавания и определени негативни отношения, изразени от обществеността във връзка с приетите изменения и допълнения на Закона за енергетиката във връзка с намаление на цената на електроенергията от 1 август.
Сметнахме, че трябва да направим всичко възможно обществеността да бъде запозната с измененията и допълненията на Закона за енергетиката още веднъж, и то в присъствие на енергоразпределителните предприятия, за да може още веднъж да се разясни формата и начинът на образуване на фактурите, които крайните клиенти получават. Затова преди да открия заседанието, би било добре като джентълмен да дам думата и на госпожа Манолова и тя да каже няколко думи.
МАЯ МАНОЛОВА: Здравейте и от мен. Благодаря, че се отзовахте на поканата ни да се включите в днешното обсъждане по една изключително важна и актуална през последните няколко години тема за българските граждани, а именно, сметките за ток. През месец август или по-точно в края на месец юли се случи нещо изключително важно за българските граждани. Вместо очакваното увеличение на цената на електрическата енергия в размер на 20-30%, цената на тока беше намалена с около 5%. Това стана възможно благодарение и на законодателните промени, които прие 42-ото народно събрание, с които на практика беше ребалансирана цялата енергийна система. В момента, в който започнаха да се получават първите сметки за ток, в края на месец август - в началото на месец септември обаче се оказа, че за част от потребителите, за част от българските граждани сметките за ток вместо очакваното намаление, имат увеличение, което създаде и постави редица въпросителни и пред хората, разбира се, и пред парламента, разбира се, и пред правителството, предполагам, и пред регулаторния орган и енергоразпределителните дружества. Хората питат и очакват отговор на това, наистина ли има намаление цената на тока, защо хората не го усещат, защото не разбират фактурите за ток, как да постъпят тези граждани, които се съмняват, че сметките им са отчетени правилно, ще има ли промени във фактурите така, че на всеки потребител да е ясно какво е потребил и по каква цена го е заплатил. Това беше и причина и за мен като председател на Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения да поставя на обсъждане тази тема и заедно с господин Аталай да организираме днешното съвместно заседание на двете комисии, на което сме поканили представители на ДКЕВР и представители на енергоразпределителните дружества, от които ще очакваме отговор на тези въпроси. Поканили сме, разбира се, за участие и браншови организации и представители на тези граждански организации, които имат опит, имат традиции, имат интерес към темата, свързана с електрическата енергия, с нейната цена, с развитието на енергийната система в България. Предполагам, че днешното заседание, днешното обсъждане ще бъде интересно и ползотворно не само за участниците, но най-вече и за българските граждани, които очакват да чуят ясни отговори на въпросите, които ги вълнуват.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви, госпожа Манолова. Все пак да спазваме определените процедури. Установихме, че колегите от Комисията по енергетика присъстват, има кворум. Втората комисия на госпожа Манолова за взаимодействие с гражданите също има кворум.
Да ви представя дневния ред. Той ще бъде от една точка, която беше раздадена на всички участници: Новият модел за ценообразуване на електрическата енергия и ефектите от прилагането му върху разпределителните предприятия, крайните снабдители и крайните клиенти, и точка втора „Разни“. Колеги, това е дневният ред. Ако имате други предложения, ви слушам. Ако нямате предложения, да подложа на гласуване дневния ред? Няма.
Който е съгласен с този дневен ред, моля, колеги, да приемем дневния ред за съгласуване – и двете комисии.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Двете комисии гласуват с болшинство направеното предложение за дневен ред.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Дневният ред е приет.
Искам накратко да ви запозная с гостите, които сме поканили и ще ви помоля впоследствие като вземете думата, колеги, за протокола да се представите.
Държавната комисия по енергийно и водно регулиране – Анжела Тонева – председател, Еленко Божков – член на комисията, Илиян Илиев – член на комисията, Михаил Димитров – член на комисията, Димитър Димитров – член на комисията, Екатерина Истаткова – директор на дирекция „Икономическа политика“ са днес присъстващите от държавната комисия.
От „Енерго-Про“ – господин Стефан Абаджиев – управител на „Енерго-Про“ Варна ЕООД. Тук ли е господин Абаджиев? Не го виждам - ще се присъедини малко по-късно. Пламен Стефанов, председател на Управителния съвет, от "ЧЕЗ" – господин Петър Докладал – регионален мениджър на "ЧЕЗ" за България, господин Петър Баран – главен оперативен директор на "ЧЕЗ" България. Кремена Стоянова – изпълнителен директор на "ЧЕЗ" Електро“ – България, Стефан Апостолов – изпълнителен директор на "ЧЕЗ" Разпределение“ България, Наталия Димова – ръководител на кабинет на изпълнителния директор "ЧЕЗ" Разпределение“, Зорница Генова – ръководител на направление „Регулаторни дейности“ в "ЧЕЗ" България“.
От EVN днес присъстват Йорг Золфелнер, Калина Трифонова, Гочо Чимширов, Милена Кьосева, Ивелина Панайотова, Ивайло Велков.
Аз ви ги представих. Те са срещу вас и когато вземат думата за отговор на въпросите, които може би ще им ще им зададем или за разяснение, ще са представят за протокола.
Уважаеми колеги, предлагам да процедираме по следния начин: първо, да дадем думата на госпожа Тонева за кратка презентация за новия регулаторен период и за определянето на новите цени и впоследствие да дадем думата по ред на електроразпределителните предприятия за кратко представяне и разбира се, след това да минем на въпроси и отговори.
Давам думата на госпожа Тонева. Госпожа Тонева, заповядайте за представяне на Вашата презентация.
АНЖЕЛА ТОНЕВА: Благодаря Ви, господин Аталай. Добър ден на всички присъстващи в залата. Ще направя съвсем кратко представяне на две основни теми. Първата е свързана с това, защо се наложи промяна в законодателството, какви бяха причините и втората – с какво се различава новият модел на ценообразуване спрямо прилагания за предходния ценови период, както и конкретни данни за цените.
Основният мотив за извършената промяна в законодателство беше свързана с необходимостта да бъде адаптиран моделът за образуване на цените в съответствие с реалните условия на пазара с електрическа енергия, като при това беше отчетено следното: намаляването на количествата продавана електрическа енергия по свободно договорени цени поради високата неконкурентна крайна цена при износ на енергия. Причината за това беше пряк резултат от калкулирането към свободно договорената цена за енергия освен на цените за достъп и пренос през мрежите високо напрежение, и на така наречените добавки, които по своята същност отразяват тези допълнителни разходи за производство на енергия, които са над нейната пазарна стойност и не могат да бъдат възстановени по друг начин. Нормативно установено задължение е тези разходи да се покриват чрез цените от всички потребители, включително и при износ на енергия, съгласно отмененото вече законодателство.
Второ, установено е наличие на висок дял на енергията в общото вътрешно потребление, която по силата на законови задължения и сключени дългосрочни договори подлежи на задължително изкупуване от обществения доставчик и крайния снабдител. За ценовия период 2013-2014 година делът на количествата енергия, подлежащи на задължително изкупуване, е над 50%, а разходите в системата за тези количества бяха оценени на около 70% от общите разходи за производство.
Трето, намаляване на относителния дял на клиентите на вътрешния пазар, които купуват енергия по регулирани цени. Съгласно Закона за енергетиката, по регулирани цени от ДКЕВР към настоящия ценови период могат да купуват енергия само клиентите, присъединени към мрежи ниско напрежение или това са битовите потребители и малките стопански потребители.
Четвърто, създаване на условия за работа и реално въвеждане на фигурата на т.нар. доставчик от последна инстанция, който е задължен да осигурява електрическа енергия на тези потребители от т.нар. свободен сегмент на пазара, които не са избрали друг търговец на енергия.
Пето, намаляване на разходите за студен резерв и допълнителни услуги чрез въвеждане на тръжна процедура за тяхното осигуряване, ограничаван на разходите в крайните цени за изкупуване на електрическа енергия от комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия чрез изключване на количествата, които производителят ползва за собствени нужди и собствено потребление. Предотвратяване на рязко увеличаване на крайните цени както на свободно договорените, така и на регулираните в резултат на високия дял на невключени до момента разходи за изкупуване на енергия, произвеждана от възобновяеми източници. Това беше постигано чрез създаване на законова възможност за използване на очакваните средства от продажба на квоти за емисии на парникови газове за развитие на възобновяемите източници.
Приетият от ДКЕВР начин на ценообразуване на електрическата енергия третира равнопоставено всички клиенти, които потребяват енергия на територията на страната при спазването на изискванията на Закона за енергетиката и световната регулаторна практика крайните цени да отразяват разходите по цялата технологично свързана верига от производството през преноса по мрежите до нейната доставка.
Основната разлика между двата начина на образуване на електрическата енергия е в подхода при оценката и включването на разходите в цените за произведената енергия, подлежаща на задължително изкупуване – вече споменах коя е.
През предходния ценови период тези разходи бяха разделени на две части. Едната част се заплащаше пряко чрез цената за енергия, а другата част се доплащаше чрез добавки към цената за пренос, дължими включително и при износ на енергия.
Съобразно съществуващите условия на пазара на електрическа енергия към началото на 2012 г. този ценови модел беше обоснован и работещ. При сега приложения модел на ценообразуване разходите за производство не са разделени на две части, а са част само от цената за енергия. При трите обособени различни сектора на пазара на енергия в страната тяхното заплащане се осъществява както следва.
За клиентите, които купуват енергия по свободно договорени цени, така наречения свободен пазар, чрез задължително заплащане на цена за задължение към обществото, което е в размер на 16,37 лева за мегаватчас и отразява пропорционална част от разходите за енергия, подлежаща на задължително изкупуване.
За клиентите на доставчика от последна инстанция, тоест, тези потребители, които не са си избрали търговец от свободния пазар, тази част от тези разходи е пропорционална част от цената за енергия, която се купува от крайните снабдители от обществения доставчик и за клиентите в регулираната част на пазара това са битовите потребители и малките стопански потребители, в утвърдената средна цена за енергия, по която общественият доставчик продава на крайните снабдители. Тази цена, която комисията е постановила в своето решение, публично оповестено на сайта на комисията е в размер на 95.85 лв. за мегаватчас, като в това число е включена и надценката за дейността на обществения доставчик в размер на 1.32 лв. за мегаватчас.
Участието на различните видове производители в средната цена за енергия, продавана от обществения доставчик на крайните снабдители за покриване на потреблението на регулираната част от пазара, тази регулирана част е в размер на 21 736 000 мегават часа, включва както следва, следните видове цени, преизчислени към това количество: 24.03 лв. се заплаща по определените квоти от ДКЕВР на термичните централи и атомната централа по регулирани цени. Тяхната средна цена за производство е 49.21 лв. за мегаватчас; 66.67 лв. за мегаватчас - за енергията, която се изкупува задължително по преференциални цени и по дългосрочни договори. Средната цена за производство от тези източници при отчитане и на допълнителните приходи от продажба на емисии е 146.47 лв. за мегаватчас; 3.83 лв. - за мегаватчас за енергия, произвеждана от ВЕЦ-ове над 10 мегавата по индивидуално определени цени от комисията, включително и енергията по регулирани цени за производителите в състава на „Национална електрическа компания” ЕАД. Средната цена за производство от тези източници е 67.84 лв. за мегаватчас и, както вече споменах, 1.32 лв. за надценката за „Национална електрическа компания” ЕАД.
Към така определената средна продажна цена на обществения доставчик, която впоследствие е тарифирана по зони на денонощието за битовите потребители, се заплащат и утвърдените от ДКЕВР цени за достъп и пренос на енергия към електропреносната мрежа на обща стойност 12.47 лв. за мегаватчас спрямо 15 лева и … стотинки за предходния ценови период. Всъщност разликата в крайните утвърдени цени на битовите потребители на територията на страната е резултат от отделните тарифни цени, заплащаните различни цени за достъп и пренос през съответните мрежи на електроразпределителните предприятия.
Отделно от това, както вече споменах, крайните цени на битовите потребители са тарифирани в зависимост от характеристиките на потребление по зони на денонощието. Утвърдените от ДКЕВР цени са поставени на страницата на комисията, като средното намаление на средната цена, или тя е сравнима с тарифата за дневна енергия при две скали и тарифата с една скала, намалението е 4,32%, за EVN е 4,04%, за Енерго-Про е 4,07“ и за Златни пясъци“ е 5,41%.
Индивидуалната дължима сума за заплащане от всеки един клиент е в зависимост от количествата измерена енергия за съответния период, съответната зона от денонощието и утвърдените от ДКЕВР тарифи. Важно е да бъде отбелязано, че и двата прилагани модела за ценообразуване отразяват принципите на ценово регулиране, а именно, цените да отразяват всички разходи по веригата производство, пренос, доставка, класифицирани от ДКЕВР като икономически обосновани. Разликата за потребителите в прилаганата структура на крайната цена като избор за това кой модел да бъде приложен е в зависимост от реалната пазарна ситуация.
Структурата на действащата крайна цена за битовите потребители е опростена спрямо съществуващата, защото всички разходи за енергия са събрани на едно място и не са отделени в добавки. Преди малко аз ги изброих поотделно така, както са включени с относителното си тегло. Прякото сравнение между отменената структура на крайната регулирана цена и действащата е некоректно от гледна точка на тези елементи от цените, които отразяват разходите в системата за производство на енергия. Верният сравнителен анализ трябва да се основава на преизчисления по отношение на реалната цена за производство на енергия в страната, продавана от обществения доставчик, като добавките се прибавят към утвърдената цена за енергия за предходния ценови период.
Като пример имам графика, която няма как да покажа, но при преизчисление на добавките и цената за енергия се вижда, че 103.03 лв. с заплащали потребителите на "ЧЕЗ" като средна цена за енергия спрямо 98.72 утвърдена сега. Тези 103.03 лева се получават от 84.72 лв. като цена за енергия, класифицирана като средна пазарна и по-ниска от реалните разходи за производство и добавките, които се прибавиха към цената за пренос, 15.33 за цена за достъп и пренос през мрежи високо напрежение спрямо 12.47. Мрежовите услуги и крайното снабдяване. Мрежовите услуги са 38.31 спрямо 39.66 при новото ценово решение на комисията.
Тази структура от три елемента на цената за енергия на "ЧЕЗ" дават точно намалението, което прочетох преди малко.
Отделните тарифи по зоните на денонощие на дружествата са с различна степен на отклонение от средната цена за енергия, в зависимост от характеристиките на потребление за различните зони. Това ги отличава.
Прилагането на предходния модел за образуване на цените и за настоящия ценови период беше невъзможно при отчитане на цитираните по-горе много високи разходи на дружествата за задължително изкупуване на енергия спрямо общите разходи за производство и намаленото потребление на енергия в страната. Всичко това води до постоянно търсене на възможности за намаляване на различните производители и съответно до последващо продължаващо нарастване на разходите за производство на енергия в страната или нарушаване на сигурността на доставките. Тези допълнителни по-високи разходи на производителите, породени от тяхното ограничаване, неминуемо биха се отразили в крайните цени през следващите периоди. Обяснявам защо не се приложи старият модел.
Намалението на крайните продажни цени през настоящата ценова година стана възможно в резултат както на създадените законови предпоставки за промяна на модела за ценообразуване, така и поради включването при ценообразуването на допълнителни финансови източници за покриване на разходите за производство на енергия от ВЕИ и ограничаване на разходите за собствени нужди и собствено потребление на когенериращите мощности.
В допълнение, при прегледа на предложените от дружествата цени, не бяха приети и включени при ценообразуването редица разходи, които са подробно описани в мотивите на комисията, а те от своя страна са публикувани на интернет страницата на ДКЕВР. Това е обичайна практика за всичките години, в които комисията регулира цените, а именно – 14. Вчера имахме годишнина, впрочем.
Проведена беше публична процедура за обсъждане на всички ценообразуващи елементи на всички дружества и тя беше в пълно съответствие с нормативните изисквания. Поканените представители на публичното обсъждане на комисията бяха от Министерството на икономиката и енергетиката, Комисията по енергетика към Народното събрание, омбудсманът на Република България, КНСБ, КТ „Подкрепа“, Българска стопанска камара и т.н. – да не продължавам по-нататък, по-скоро да кажа кои не участваха в общественото обсъждане: Комисията по енергетика към Народното събрание, омбудсманът на Република България, Българска стопанска камара, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, Българска браншова камара на енергетиците, асоциация на топлофикационните дружества, Българска национална асоциация на потребителите Национална федерация на енергетиците и Независима синдикална федерация на енергетиците в България бяха поканени, но не присъстваха.
За първи път всички протоколи от откритите заседания на комисията и обществените обсъждания с всички изказани становища могат да бъдат намерени и прочетени на страницата на комисията. Пред Обществения съвет към Министерството на икономиката и енергетиката и в Консултативния съвет, който е създаден към ДКЕВР, както и на всички други срещи, които проведохме, ценовият модел беше показан и обяснен с конкретни цифри.
В заключение искам да припомня, че в действащите общи условия на дружествата съществуват задължителни реквизити, които трябва да съдържат фактурите. В издадените от ДКЕВР лицензи на крайните снабдители с електрическа енергия в точка 3.5.2 е записано, че лицензиантът е длъжен да предостави на потребителите подробна информация за цените и тарифите на електрическата енергия, утвърдени от комисията. Законът за енергетиката изисква всички условия по издадените лицензи да бъдат спазвани от лицензиантите.
Благодаря ви за вниманието. Това е ,което исках да представя.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря, госпожо Тонева. Колеги, аз предлагам ако имате въпроси към Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, да пристъпим още сега, а ако желаете, може да минем и на представяне от страна на електроразпределителните предприятия и впоследствие може да минем на задаване на въпроси и към държавната комисия и към електроразпределителните предприятия. Как предлагате?
Има предложение да минем и представянето от страна на електроразпределителните предприятия и впоследствие да минем към задаване на въпросите, но ще ви помоля електроразпределителните предприятия за точно и ясно разяснение за оформянето на фактурите и точно и ясно обяснение с колко процента и по какъв начин е отбелязано във вашите фактури намалението на цената от 1 август, разбира се, до този ваш отчетен период, който сте направили.
Нека да започнем с EVN.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Калина Трифонова ли или Йорг ще вземе думата?
КАЛИНА ТРИФОНОВА: Член на Управителния съвет на EVN България съм. Благодаря, господин Аталай. Благодаря и на госпожа Манолова. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми дами и господа, гости на днешната среща, бих искала да представя информационната кампания, която EVN България направи във връзка с новото ценово решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, което влезе в сила от 1 август 2013 г.
Какво беше важно за нашите клиенти във връзка с това ново решение? На първо място, имахме нови цени на електрическата енергия по тарифни зони – дневна и нощна. Такива нови цени обикновено имаме всяка година в средата на лятото. Тази година те не бяха от 1 юли, а бяха от 1 август по обективни причини.
По-важното обаче е не че имаше само нови цени, но имаше и нова структура на цената. Както госпожа Тонева вече обясни, съществуващите до 1 август 2013 г. компоненти от цената – добавка за зелена енергия, добавка за невъзстановяеми разходи и добавка за високоефективно производство на електрическа и топлинна енергия – бяха извадени от цената за пренос по мрежата, от мрежовата компонента и бяха прибавени към цената за енергия, към общия енергиен микс. Така че това е още един нов момент, който тази година трябваше да обясняваме на нашите клиенти, за да имат по-добро разбиране за структурата и съдържанието на фактурата. По този начин фактурите от гледна точка на Закона за ДДС и на българското законодателство вече имаха нов изглед. Това е третото нещо, което беше ново в това ценово решение, като добавим и факта, че всяка година традиционно при промяна и при смяна на цените в съответния отчетен период ние отразяваме както решението по старата цена, действаща до 31 юли 2013 г., така и новата цена от 1 август. Виждате че имаме натрупване на четири нови елемента и четири нови фактора, които обикновено създават объркване, ако няма добра разяснителна кампания и крие рискове именно във възприятието и в разбирането на получената информация. Ето защо ние от EVN България“ във връзка с въвеждането на новите цени и новата тарифна структура от 1 август проведохме информационна кампания чрез два основни канала.
Единият канал беше директният контакт. По отношение на бита това означава изпратени по пощата над 85 000 писма с разяснения точно на тези четири нови елемента, с разяснение на фактурата, на цената и всички нови неща, които са въведени с новото ценово решение. Отделно над 174 000 имейла на наши клиенти бяха използвани като директен канал също за обяснение на тези нови компоненти. На стопанските клиенти бяха изпратени по пощата над 36 000 писма с разяснения и брошури, както и чрез е-фактурата над 17 000 информационни материала.
Допълнителните канали за директен контакт, които използвахме, тъй като освен големите градове, където обикновено хората ползват и електронните медии, в малките населени места сме използвали възможността за лични срещи с кметовете и кметските наместници, които получиха ето този разяснителен материал заедно с брошурките, които бяха оставени за всеки един клиент, отделно с обяснителни писма и информационна кампания какво е новото, какво е съществувало до момента, какви са новите цени и как могат да си разчетат лесно сметката.
Освен кметските наместници и кметовете които получиха над 2400 писма, плакати и брошури, използвахме и пенсионните клубове, които се оказаха още един много добър директен канал за комуникация и за разясняване на новия начин на фактуриране на електрическата енергия. Допълнително разбира се, във всичките наши 37 EVN офиса тази информация беше предоставена в кол-центъра. Всеки един, който се е обадил и е попитал, също му беше предоставено такова разяснение.
Следващият канал, който можем да използваме, разбира се, това е каналът за масово осведомяване. Чрез медиите няколкократно изпратихме информация както до националните, така и до регионалните медии, първо, към датата на влизане в сила на новите цени и след това при заплащане на първите фактури по нови цени. Такава информация беше изпратена в началото в средата на месец септември. В печатните издания изпратихме информация съгласно общите условия на дружествата. Отделно се използва и интернет страницата на EVN, където са представени също такива нагледни материали, образци, обяснени са новите цени и се използва също много активно и нашият канал EVN on line +, където освен че може да се плаща онлайн сметката, могат да се получат и допълнителни информации.
Анализът, който направихме за августовските сметки, ако сравняваме август 2012 година спрямо август 2013 година, имаме 3,5% намаление на консумацията, но средната сметка е 12% по-ниска. Какво е обяснението? От една страна, ние имаме намалено потребление с 3,5%, но намаляването на цените беше извършено два пъти през 2013 г. – през март и през август, поради което имаме значително по-малко намаление от петте процента, което е от август месец. Това е анализ август 2012 спрямо август 2013 г. Сметката е 12% по-ниска при 3,4% по-ниско потребление.
Ако сравняваме юли 2013 спрямо август 2013 г., тоест ако сравняваме с предходния месец, имаме 14,5% по-висока консумация през август месец, но средната сметка е с 12,5% по-ниска. Това именно отразява фактът, че през август имахме период, който обхваща и част от старите цени, действали до 1 август и именно частта, която се пада на новите цени съответства, средно претеглено, на тези 5% - за половината месец е горе-долу 2,5. Така че нашият анализ показва абсолютно съответствие на потреблението спрямо цените така, както са действащи към момента.
При наличие на допълнителни въпроси сме на разположение за отговор.
Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви, госпожа Трифонова от EVN, Енерго-Про? Заповядайте!
ПЛАМЕН СТЕФАНОВ: Председател съм на Управителния съвет на Енерго-Про продажби. Благодаря, господин председател.
Уважаеми дами и господа, в Енерго-Про стриктно въведохме новия ценови модел и изпълнихме всички изисквания на променения Закон за енергетиката. В новите фактури, които издадохме за месец август, е отразена новата по-ниска крайна цена за потребители. Тук искам да обърна внимание, че нашите фактури вече съдържат крайна цена, която заплаща потребителят и след това и разбивката по компоненти, така че фактурата вече позволява на потребителя лесно да се ориентира, като умножи консумацията си до крайна цена и да направи сравнението в зависимост от консумацията си какво заплаща. Така че тези нови крайни цени, които са отразени във фактурите от 1 август, за тях намалението е точно толкова, колкото обяви госпожа Тонева и колкото е записано в ценовото решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Колко е при вас?
ПЛАМЕН СТЕФАНОВ: Дневната тарифа е 4,07%.
По отношение на разясненията, тъй като, както стана ясно, всяка година в период на промени на цените, които са комбинирани с промяна в ценовия модел, възникват въпроси от страна на потребителите. Ние също проведохме информационна кампания. Навсякъде в местата, където се заплаща на касите има информационни материали за новите по-ниски цени за потребителите. Също така публикувахме и на интернет страницата си подробни образци на фактурата с разяснения. Дори продължихме информационната ни кампания с брошурата, която показва на потребителите коя компонента, коя част от цената за какво точно се заплаща. Също така започнахме срещи по места с регионални медии и също кметове, в които участва лично ръководството на компанията, с цел също по места да повишим информираността на потребителите. Също важно е да отбележа, че към момента в нашето дружество няма постъпили жалби за завишени сметки за електрическа енергия. Готов съм да отговарям на конкретни въпроси, представляващи интерес.
Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Кой ще вземе думата от "ЧЕЗ"? Заповядайте.
ПЕТЪР ДОКЛАДАЛ: Добър ден. Аз съм изпълнителен директор на "ЧЕЗ" България“. при мен са изпълнителната директорка на "ЧЕЗ" Електро“ госпожа Кремена Стоянова и шефът на отдел „Регулация“ госпожа Генова и оперативният директор господин Баран.
Уважаема госпожо Манолова, господин председател Аталай, господа народни представители, уважаеми гости, наистина благодаря за предоставената възможност да обсъдим днес актуални обществени теми, свързани със сектора, защото те вълнуват всички български граждани и нашите уважаеми клиенти. Наистина се радвам, че имаме и възможност за диалог с неправителствения сектор и благодаря на инициативата на госпожа Манолова за тази среща. За нас най-важното в момента е да възстановим доверието на потребителите, което през последните няколко години бе сериозно подкупено, смея да кажа, напълно неоснователно. Само този, който не работи, не допуска грешки и в този смисъл при над 2 милиона потребители грешки не са изключени. Но всяка грешка може и трябва да бъде коригирана. Важно е да се запази общественият консенсус. За нас е важно адекватно да реагираме на сигналите на нашите клиенти. Отчитайки слабостите във взаимоотношенията с тях от чисто субективен характер, ние създадохме две институции. Едната е енергийният омбудсман и другата е потребителски съвет, който успешно функционират.
Искам да кажа, че сме отворени на регулярни срещи с неправителствения сектор да си обясним проблемите в нашия регион. Едва ли има нужда да спомена, че електроразпределителните дружества не предявяват цени, структура на тарифата и методологиите. Това е в правомощията единствено на независим орган – Държавна комисия за енергийно и водно регулиране. "ЧЕЗ" само изпълнява тези решения. Съдържанието на фактурите, които "ЧЕЗ Електро“ издава на своите клиенти, е съобразено с изискванията на българското законодателство и е одобрено от регулатора. Ще спомена само че цените на "ЧЕЗ" са най-ниски в България. от 1 август 2013 г. ДКЕВР намали средно крайните цени на електроенергията за битови клиенти на "ЧЕЗ" с 4,54% или с 0,07 стотинки на киловатчас без ДДС. Така в момента цените на електроенергията в Западна България са най-ниски в страната. Намален беше и делът на "ЧЕЗ", крайната цена на електроенергия до 2.49%. Това означава, че от сметка на стойност 100 лева за дружествата от групата на "ЧЕЗ" в България остават едва 2.49 лв. Останалите 97.52 лв. компанията превежда на други организации – 81 лева отиват в "НЕК", ЕСО и производители на електроенергия и 16,68 лв. в Националната агенция по приходите.
Тук има и представители на ДКЕВР, които могат да потвърдят и да разяснят въпросите, свързани с промяната на цените и тарифната структура. От своя страна, ние можем да представим информация за ефекта от последното ценово решение на региона в Западна България и какво правим, за да информираме клиентите си за тези проблеми.
Аз също искам да кажа, че към момента нямаме големи оплаквания. Фактически благодарение на разяснителната кампания, която почнахме даже в средата на август, имаме някъде около 5-9 жалби в момента.
"ЧЕЗ" започна активна разяснителна кампания на новите цени и новите фактури, водена от желанието да бъде в услуга на своите клиенти и следвайки политиката си на откритост и прозрачност. Клиентите на "ЧЕЗ" имат право да знаят и как се формират месечните фактури през уебсайт, писмо на всеки един наш клиент. Всеки един клиент получи едно писмо с обяснение. Направили сме прес съобщения във всички медии – централни и регионални. Публикуваме подробни информации постоянно и както вече казах, готвим и мобилни клиентски центрове в региони,на за да онбясним структурата на фактурата.
Убеден съм, че можем заедно да направим нещо в посока по-ясни и по-разбираеми фактури за нашите клиенти. Това може да стане, като за всички дружества се одобри единна форма на фактура, която да съдържа една и съща информация, поднесена по един и същи начин за всички клиенти, независимо дали са от "ЧЕЗ", EVN или Енерго-Про или на друг доставчик. Правим днес това предложение и се надяваме то да бъде прието и за такава една форма на фактура може би ще се съгласим и с предложението на господин депутата Явор Куюмджиев, че един път годишно трябва да се направи още една допълнителна информация с разбивка на енергията откъде идва, колко процента, каква е цената от различните централи в България. Мисля, че това е също добра инициатива.
Правим днес това предложение и се надяваме то да бъде прието и в такава единна форма за в бъдеще. Нашите анализи показаха, че именно различни начини, по които се поднася информацията в различни региони на страната, са причина за недоверие и съмнение във верността и коректността на съдържащата се в нея информация.
Мисля, че там е важно да се създаде, например, една работна група да подготвим такъв вид фактура, която би отговаряла, разбира се, на законите, на законовите изисквания, на изискванията от Националната агенция за приходите и т.н.
Искам да декларирам, че ние ще подкрепим всички усилия на правителството и на обществото и потребителските организации за постигане на по-голяма прозрачност и яснота в сектора и по цялата верига от производството през мрежите – високо, средно и ниско напрежение – до домовете на хората. Ние разбираме, че нашата дейност е фокус на особено обществено внимание, тъй като хората получават фактурите си от нас, независимо от това, че нашият дял е минимален. Ето защо се стремим да информираме потребителите по най-изчерпателния възможен начин за това, какво се съдържа в техните сметки и къде отиват техните пари, защото сме убедени, че основният принцип на демократическото общество е именно, че хората имат право да знаят и да получават информация.
Искам още да кажа, че и в нашия регион има по-високо потребление, по-висока консумация на енергия на 8% спрямо юли през август и тази тенденция е била подобна и в миналите години. Този фактор е много важен, като погледнете колко консумира един клиент. Разбира се, че консумацията определя размера на сметките. Тук бих искал да кажа, че се вижда на колко е важно да се реши в обществото въпросът с енергийната ефективност. Енергийната ефективност често се говори само за отопление, само за изолации, но това е и начин, на поведение начин на избор на електронни уреди, на ползване на тези уреди. Това е изключително важно днес в цяла Европа и в България специално.
Като ви благодаря за вниманието, ще си позволя отново да направя предложението: нека бъде въведена единна, валидна за всички битови потребители фактура, която да изглежда по един и същи начин и да съдържа една и съща информация. Оставаме на разположение за въпроси.
Благодаря за вниманието.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
Уважаеми колеги, сега да преминем към задаване на въпроси. искам след като вдигнете ръка и дам думата, тъй като може би колегите ги познаваме, но неправителствените организации да се представят кои са. Въпросите ще бъдат към държавната комисия и към ЕРП-тата едновременно, защото няма да може да разделим поотделно въпросите и за ценообразуването, и, разбира се, и за яснотата по оформянето на фактурите и получаването на ясен отговор за цената, която е намалена от 1 август 2013 г.
Заповядайте, колеги.
ИНЖ. ОГНЯН ВИНАРОВ (от Гражданската квота на Обществения съвет по енергетика“: Въпросите ми са следните.
Първият въпрос се отнася до онова, което най-много тежи и до което доведе до пет самоубийства във връзка с цената на електроенергията и главният прокурор е започнал разследване на това. Това е цената на ВЕИ-тата.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Задайте въпроса.
ИНЖ. ОГНЯН ВИНАРОВ: Задавам въпроса: Цената, както докладва госпожа Тонева, на задължителните договори тежи с 50%, а по отношение на разходите – със 70% върху цената на тока. Тези материали, които получихме от Германия, показват и ги има както господин Явор Куюмджиев, така и госпожа Тонева, така и министърът и зам-министърът. Повказват, че в Германия цената от 100% ВЕИ захранване е 16 евроцента, а в България по цената, която ДКЕВР е дала, е 48 евроцента. Питам аз защо след като имаше доклад, но това се отнася до предишния, господин Семерджиев, на тяхната комисия от енергетиката, икономически анализи правен отдел, че в 2010 година сме достигнали 15% по отношение на ВЕИ-–та от общия микс, а имаме 10,72, в следващите години скочи толкова много натоварването от ВЕИ-тата. Този въпрос ми е както към госпожа Тонева, защото там в Закона за енергетиката има два текста, така и към вас, депутатите.
Единият текст, който ние предлагахме да се премахне, е § 16, който гласи – едно изречение: „Сключените дългосрочни договори от "НЕК" остават“. Защо вие в парламента не отменихте този текст, а, както Делян Добрев, така и служебният министър, така и сегашният министър се моли на ВЕИ-тата и на другите да се съгласят за намаляване на цената?
Да довърша въпроса си към госпожа Тонева. Във втория текст от закона, за който също съм разговарял с нея, в правомощията на ДКЕВР е записано изрично, че дългосрочните договори, които не кореспондират на европейските директиви и финансовите интереси на българската страна, следва да ги предоговорят? Това обещаваше Семерджиев, това обещаваха предишни министри. Ето това са въпросите.
По отношение на "ЧЕЗ" имам само един въпрос. През юли месец имам във фактурата 187 киловата, като от 20-ти не е имало никой в къщи, а през август – нови 60 киловата, когато абсолютно – имам документи, че съм бил на еди кой си курорт. Даже до мен идваше там Симеон Дянков с жена си и децата си да кара сърф, още един, даже физически свидетел, а жена ми беше в Германия. Как вие ми написахте тия 240 киловата и какви са тези отчети? Това е абсурд - в едно семейство от двама души – 240 киловата, когато ни е нямало! И техните условия, които много хубаво е подготвеният от господин Явор Куюмджиев текст за изменение, че не в тридневен срок – при авария уредите ти – ти трябва да вземеш протокол, че ти е изгорял тоя и тоя уред в трите дена.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Винаров, да оформим все пак въпросите, които искахте да зададете? Ще можем ли? Първият въпрос е защо включват 70% от ВЕИ-та в ценообразуването. Вторият Ви въпрос е защо сключените договори не са премахнати от закона и третият Ви въпрос е към "ЧЕЗ", в който питате защо Вашият електромер е отчел 240 киловата, когато не сте били в къщи. Това вече не знам как ще отговорят и на този въпрос.
Други въпроси?
ИНЖ. КРАСИМИР НИКОЛОВ (Председател на Комитета за защита на Трети и Четвърти блок): Първо, искам да изкажа благодарност на госпожа Анжела Тонева за намалението на цената от 1 август. През пролетта от името на протестиращите внесохме искания в ДКЕВР за 10-процентно намаление на цената на тока, обосновано, което беше отчетено и за което искам да й изкажа благодарността си. Също така очакваме от следващия ценови период, тоест от 1 юли 2014 година да има ще едно такова понижение в размер на още 5-10%. Знаем, че не всички резерви са изчерпани. Например, в ценовия модел, който беше разработен от Министерството на икономиката и енергетиката през пролетта, печалбата на електроразпределителните дружества беше направена нормална за енергетиката – 3%, даже би трябвало да е 2%, но ДКЕВР все пак им даде в този ценови период 7%. Очаквам от следващия ценови период да бъде вече една наистина нормална икономическа ситуация и печалбата им да бъде сведена до 2%. Видяхте – с 5% им намалихме печалбата и с 5% падна цената на тока, въпреки че корелацията въобще не е такава. Като им намалите с още 5%, значи с още 5% очакваме от 1 юли. Това ми е първият въпрос към госпожа Тонева.
Другият резерв е именно в договорите за задължително изкупуване на електроенергията. В европейската директива по този въпрос е съвсем ясно, има изречения: Всички споразумения, които противоречат на директивата, тоест да няма нарушение на конкуренцията и т.н., се считат за нищожни. Защо в другите страни в Европейския съюз това беше направено, а в България все още не е направено? Въпросът ми е както към госпожа Тонева, така и към Комисията по енергетика. Ако трябва и специален закон да се приеме или член в Закона по енергетика, който да напише, че трябва да се спазват европейските директиви и тези договори да бъдат обявени за нищожни. Това е вторият ми въпрос. Това е и към комисията по енергетика.
Въпрос към електроразпределителните дружества. Все още обществото не е получило ясен отговор защо през декември месец миналата година беше повишена консумацията, отчетена консумация на потребителите с електронни електромери, с 50% завишение. Отбелязвам: електронни, защото на тези, които имаха обикновени електромери, не беше завишена консумацията. Докато не се получи ясен отговор от обществото, за каквато и прозрачност да говорим, няма да стане и въобще "ЧЕЗ" и другите електроразпределителни дружества няма да бъдат приети в България, докато не се получи ясен отговор на този въпрос.
За сметките, за които сега сме се събрали, примерно, ще допълня господин Василев с личната си сметка. През декември месец миналата година потреблението, без да има някаква изменение, беше завишено с 50% в къщи. Сега през август месец сметката, при една нормална сметка 35-36 лева, сметката ми е 45 лева, вместо да падне с един лев, тя се е повишила с десет лева, без никакво изменение в потреблението. Въпросът ми е към електроразпределителните предприятия и е ясен: кога ще дадат отговор за завишеното потребление през декември месец миналата година.
Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Николов, благодаря Ви, че отбелязахте за намалението на цената с 5-те процента, това, което се стремяхме да постигнем. Убеден съм, че и на следващия регулаторен период ще се направи сериозен анализ за всичко това, което се случва в сектор енергетика и след анализите бъдете убедени, че ще направим и една нова стратегия. Но въпросът към "ЧЕЗ" или към всички електроразпределения е във връзка с електромерите. Става въпрос, че Вие имате установено несъответствие в отчитането на електронните измервателни уреди. Така ли е?
ИНЖ. КРАСИМИР НИКОЛОВ: Това го установи цялото общество и затова бяха февруарските бунтове, именно за необоснованото завишено потребление на електроенергия.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Само от електронните електромери ли, или изобщо и от другите? Те не са само електронни.
ИНЖ. КРАСИМИР НИКОЛОВ: Според моето лично разследване, което съм правил, само на електронните електромери се забелязва завишение, а на обикновените няма завишено потребление.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Въпросът Ви е към всички електроразпределителни предприятия.
Това са въпросите на господин Николов. Записахте ли ги, колеги?
НИКОЛАЙ НЕНКОВ (Вицепрезидент на КНСБ): Аз ще се повторя с господин Винаров, защото от една година повтаряме едно и също, но ще започна с един въпрос към ЕРП-тата. Възможно ли е въвеждането за сметка на средства от Европейския съюз на така наречените интелигентни електромери, най-вече за да могат те да се зареждат, както и джиесемите, с предплатени карти? По този начин ще се изчистят много проблеми в ценообразуването. Имаше такива идеи. После някак си останаха на заден план. Нека да кажат, или може би Вие да кажете, ако те не са в течение.
Това, с което искам да завърша и това, което е основното, за каквото и да си говорим по влиянието на какъвто и модел на ценообразуване, докато съществува това безобразие с дългосрочните фиксирани и задължителни договори на изключително високи цени, никакви мерки няма да имат ефект. Съжалявам, много е голямо лобито на собствениците на ВЕИ-та, много съжалявам, но това безобразие трябва да се оправи. Не само че сме преизпълнили всякакви видове планове до 2020 г., но цените са кошмарни. С Американските централи нещата по обективни причини ще вървят по-бавно. Има унгарски опит, разваляне на договори, което струва около две-три години. Това е трудно, но докато с ВЕИ-тата не се реши въпросът, каквото и да си говорим, ще бъде само бъбрене. Така че призовавам да се мисли по този въпрос как ще се прави. Аз имам много приятели във ВЕИ сектора, съжалявам, че говоря по този начин, но няма начин на такива цени да се направи оптимизация на разходите и ако говорим при тази схема на ценообразуване, така наречените дългосрочни, задължителни, преференциални договори, каквото и да си говорим, са пълни глупости и за това съм абсолютно категоричен.
Благодаря Ви.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви, господин Ненков. Записахте въпросите. Заповядайте!
ГЕОРГИ ХРИСТОВ (Гражданско движение „Днес“) Уважаеми госпожо Манолова и господин Аталай, благодарим за тази среща. Нещо май не сме добре разбрали. Не сме разбрали, че ще задаваме само въпроси, а мислехме, че всички ще кажем и нещо, което не е лошо да чуете от страна на гражданските сдружения.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Разбира се, както чухте господин Николов каза, не Ви прекъсвам – имате основание да кажете. Ще Ви дам думата и след като получите отговор, разбира се, също може да изразите отношение, но ако и сега кажете нещо преди да си зададете въпроса, няма притеснение, заповядайте!
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Благодаря. Положението в електроенергийния отрасъл е трагично. Недоволни са всички, в това число и производителите, и доставчиците, и клиентите. Трябва да ви кажа, че в нашите приемни, които са в цялата страна, купчината от оплаквания във връзка с доставката на количество отчитане, качество на електроенергията, са страхотни. Който иска и проявява интерес, можем да му дадем тази информация, да видите какво чудо е. Напоследък даже ще дам един пример. Една журналистка от Радио София донесе цяла купчинка. Всеки месец имат сметка – тричленно семейство, 12, 15, максимум до 40 лева, а в началото на годината един месец – 530 лева. Където и да е попитала, където и да е ходила, един параграф 22, който я препраща от институция на институция и досега – никакъв отговор. В това число се присъединявам към господин Николов, защото ние бяхме тези, които най-много вдигнахме врява тогава. Ние искаме категоричен отговор на това, как така в края на миналата година и в началото на тази година стана това безумно отчитане на такива количества потребена електроенергия, в това число три църкви щяха да фалират и трябваше да си плащат с часовниците.
Кои са акцентите на въпросите, които искам да задам? Имам един въпрос, който е към Комисията енергетика. Кога най-после ще бъде преразгледана многостъпалната структура на управлението на електросистемата, по-точно, на електроенергийния подотрасъл, защото тук са някъде около девет стъпала, които никой не може да разбере какво работи. В това число има такива наименования, които обикновените хора не могат да ги разберат, да не говорим за това, че ние се питаме помежду си какво трябва да прави ЕСО и никой не може да каже дали ЕСО трябва да се освободи от търговски функции, или да поддържа натуралния баланс? Това ми е първият въпрос, кога най-после това ще се случи.
Второ, това ли е моделът, който ние за в бъдеще ще прилагаме за ценообразуване? Нашата структура, защото ние притежаваме страшно много информация, имаме много добри експерти, анализираме всичко, трябва да ви кажа, че ние категорично отричаме този модел на ценообразуване и сме си направили още в началото на 2011 година нашето предложение, което считаме, че е много добро и би трябвало най-после не да се разтакава в Народното събрание и не само в него, както направи Цецка Цачева преди това, а най-после трябва да седнем и да разгледаме тези предложения конкретно, защото това не са малоумни предложения, а са базирани на изключително добър анализ и много информация. Това – второ.
Трето, по отношение на ценообразуването, ние винаги сме били и сега поддържаме становището за еднокомпонентна тарифна цена. Сега който погледне фактурата, за която много се убеждаваме тук колко са красиви фактурите, ще попита: На мене франко къде ми продават електроенергията? Защото ето ви справката, която имаме от 2007 г. насам, но хайде – от 2005 година насам – и цената на електроенергията расти и добавките се вкарват една подир друга в годините. Ако погледнем фактурата, означава, че ние купуваме електроенергията франко производител, защото хем цената расте от производителя насам, хем се добавят и добавки, от които едната част четири са технологични – достъп, пренос и прочее, - а другите трите са волунтаристични. Какво общо има крайният потребител с политиката на държавата в зелената енергия? Какво общо има крайният потребител с политиката на държавата в комбинираното производство? Какво общо има с така наречените разходи за обществени и т.н.? В Закона е записано: Министърът, който възлага задачи на електро предприятията, някакви в обществена полза, трябва да посочи източникът, от който да се покриват. Не може всичко да отива в цените на крайния потребител. Откъде накъде? Той политика не води.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да минем към въпросите.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ: Само още едно. Крайно време е, ние отричаме съществуването на общи условия. Това е волунтаризъм. Ние искаме въвеждане твърдо на договорното начало. Нека да отговорят всички от ЕРП-тата тук с кого имат сключени договори.
Последен въпрос: нека ЕРП-тата да кажат с тия цени как ще бъдат с инвестиционната си програма.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви. Много противоречиви въпроси с много противоречиви отговори и с яснота за състоянието на енергетиката.
СТОЯН ТОДОРОВ („Гражданска инициатива за нов обществен договор“): Два бързи въпроса към представителите на държавната власт. Кой определя в тази държава какви електромери се внасят, кой определя заводските им коефициенти на корекция, които са заложени в тях и кой контролира съответно всеки един от електромерите на всети един абонат с какъв коефициент на корекция работят – първи въпрос.
Втори въпрос – към представителите на ЕРП-тата. Имате ли доказателства, имате ли намеса за това, че декември и януари съответно миналата година и тази година Ваши служители, така наречените инкасатори, са манипулирали електромери в голяма част от българските абонати и каква е гаранцията, че това не е една лоша практика, която продължава и в момента?
Трети въпрос към господин Петър Докладал. Казахте, че искате да се възстанови доверието към ЕРП-тата и в частност "ЧЕЗ". Защо позволихте това доверие да бъде разрушено?
Благодаря Ви.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Заповядайте, представете се.
МИРОСЛАВ ПАСКАЛЕВ („Национален форум „Обединение“): Може ли трите ЕРП-та да докажат цената за повторно включване в електрическата мрежа на прекъснати абонати заради неплатени сметки? Току що господин Дока казахте, че много малко печелите в България. Да ви информирам. Ако не сте забелязали, сме в Европейския съюз, свободна държава, с пазарна икономика, което Ви позволява ако не сте доволен от печалбите си, да се оттеглите от българския пазар. Гарантирам Ви, че ще бъдете изпратен с цветя.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря за квалификациите и за определенията. Мисля, че сме се събрали сериозно да обсъдим много сериозни проблеми, а не кой къде би трябвало да бъде изпратен. Всеки си е на мястото си. Благодаря Ви. Много Ви благодаря и ще ви помоля в комисията да бъдем коректни.
МИРОСЛАВ ПАСКАЛЕВ: Съжалявам, че сте ме разбрали, господин Аталай, погрешно. Нямаше нищо обидно. Просто помислих, че господин Дока не е разбрал.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Извинявам се че съм Ви разбрал.
Благодаря Ви.
МИРОСЛАВ ПАСКАЛЕВ: Още един последен въпрос имам към господин Доха, тъй като той спомена, че имат много грешки. Бихте ли ми казали, господин Доха, колко от грешките са във вреда на Вашите клиенти, какъв процент и какъв процент са грешките в полза на вашите клиенти?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви. Заповядайте и народните представители също имате право да задавате въпроси, и минаваме към отговорите.
МАРИЯ АСИМИ („Асоциация за Балканско сътрудничество“): Добър ден. Към госпожа Тонева имам въпрос. ДКЕВР съкратено е Държавна комисия за енергийно и водно регулиране. След като Вие сте регулаторът, винаги търсим помощ от държавата, без значение кое правителство е и радвам се, че виждам тук и депутати от ГЕРБ. Няма значение, от 10 ноември насам виждате как се разпродават тези дружества. Пряко и персонално нямам отношение към Вас, към длъжността, която изпълнявате. Днес сте Вие, утре е друг. Затова се обръщам с името Ви. Но като „госпожо директор на ДКЕВР“ или како е – изпълнителен.
Миналата година се каза многократно, мисля, че голям процент от фотоволтаиците получиха акт 16 и дори не бяха изготвени още техните централи, включиха се в тоя микс. АЕЦ „Козлодуй“ намали своето производство. Винаги вие казвате и давате информация, че най-евтиният ток е от „Козлодуй“ и че е лошо, ако работи с капацитет до 50-60%. Ние пренебрегваме най-евтиния ток и слагаме в микса хората, които са получили това разрешение. Аз искам да обърна внимание, казвате: Тристранната комисия. Имам едно предложение. Нека да бъде четиристранна комисия, защото гражданското общество не влиза в тая комисия. с голямо съжаление го казвам, но гражданите – говоря лично от мое име, вече нямам и доверие нито на синдикати, никой не защитава нашите интереси. Ако трябва да бъдем както казионното БЗНС у нас беше преди 10 ноември, благодаря от такива синдикати. Не може сметките да са големи. Обръщам се и към "ЧЕЗ". Аз например нямам фризер. Това спиране на тока в 12 часа през нощта… слава на Бога, че хладилникът ми е „Аристън“ и е с два компресора. И нямам. Направих жалби – глас в пустиня! Как мога да знам аз, че получавам 220 волта? И тези миксове и тези фактури – това са сложни неща. Казвате: информация. Благодаря от информация. Сега за цифровизацията слушаме, слушаме и хората отиват да купуват декодерите и не знаят как да ги включат. Много е важно комисията да си върши работата. Ние без значение кое правителство, най-малко пък червеното правителство, но Вие като държавен служител ги излагате тях, защото те поеха ангажимент към гражданите и ние в тоя момент се доверяваме на вас и тоя микс е толкова разпилян! Тук от девет кладенци вода се вади. Как да се дава, колко да се дава, всичките сте праведни. Днес сутринта получих моята фактура. И моята фактура е по-висока. Изключвам цената от 27-мии, защото е засечено до 27-мии. Погледнах, защото зная, че ще бъда тук. Тези дълги фактури – пренос, не знам какво – това са сложни неща. Човекът бърка в джоба си и вижда какво плаща. На сто лева са пет лева, на 30 лева са два лева. Хората след като не ги усещат, а са малко по-високи, приемете че не сме толкова глупави. Винаги народът седи от другата страна, а всички вие също сте потърпевши по простата причина, че и вие ще плащате ток. Но се съобразете, че има хора с 200 лева или със 150 лева, които не могат да защитят интересите си. Ние тук сме се събрали именно за това. отговорете как да възстановя, ако ми гръмне фризерът? Не мога да дам 1000 лева за нов. Примерно. Трябва ли да бъде без фризер, защото спира токът, пускат тока. Случва се, приемам, че се случва, но съм потърпевша. Оставете ме мен, единичен случай. Как да знам, че ви се подават 220 вата? Да ви кажа защо. Има моменти, в които включваш котлона и не можеш – керамична плоча ми е, не мога да изпържа нещо. Това значи че нямам нормален ток.
Събота и неделя винаги е така. Проверете го, пак ви казвам, упрекът ми не е персонално към вас, а към "ЧЕЗ".
Аз се радвам много, че ни позволихте народът да контактува с вас и тези срещи са много полезни. Не ги приемайте като упреци, а напротив, четиристранна трябва да бъде комисията, гражданите да казват своето мнение. Поне член 1 на Конституцията това гласи. Винаги сме пренебрегвани: „Станете оттам, да седнат депутатите!“ С какво тежи повече един депутат от мене? Най-напред, с ток, парно всичко. Това е тероризъм, политически тероризъм. Съгласете се, че не може хората - февруари излязохме на улицата. Аз съм от февруари – заради парно, ток, „Софийска вода“. Нищо не се прави. Сметките са огромни, нищо не се прави само се говори и в крайна сметка какъв е резултатът – „четири цяло“ – и никой не го вижда! Без упрек към Вас, извинете ме.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Значи Вашият въпрос е за качеството на получената електроенергия.
МАРИЯ АСИМИ: Какви мерки са взети, за да знаем и да сме сигурни? Ние сме платци, плащаме. В противен случай ако не платиш, ти режат.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви. Разбира се, че народните представители с нищо не са повече от Вас, но все пак имаме определени гласувания и в реда на процедурите преценихме, че народните представители е по-добре да бъдат от едната страна, за да може когато се рече да се гласува и да погледнем, да не търсим сред гражданските организации. Ако по някакъв начин сме Ви засегнали, аз се извинявам от името на всички колеги. Но бъдете убедени, че нашата днешна среща е от гледна точка на това, как заедно с гражданските организации, народните представители, електро-разпределителните предприятия и Държавната комисия по енергийно и водно регулиране чрез Вас, чрез народните представители да представим на обществеността реалната обстановка, реалната ситуация на енергетиката, включително реалните данни, които хората получават. Защото кампанията, която се води от определени медии, че цената на електроенергията не е намалена с толкова, колкото е определила Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, ни накара днес още веднъж да се явим пред вас, да се явим пред обществото и да заявим точно и ясно, че всичко това, което се прави от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране и онова, което ви пращат електроразпределителните предприятия, е точно и ясно обозримо, написано и нищо по-различно от това няма.
Ако има единични случаи, с които преди малко и господин Докладал каза, че има определени грешки, тук е мястото да вземем решение такива грешки да не се повтарят. Разбира се, че от 1 350 000 сметки, които едно предприятие праща на клиентите си, сигурно има десетина-двадесет или тридесет сметки, които може да имат определени недоразумения, които също не приемаме. Не би трябвало и това да има и затова заедно с Вас ще работим за възстановяването на доверието. Затова сме тук. Нека да дадем думата все пак и на народните представители и те да зададат въпросите си.
МАРИЯ АСИМИ: Ние не сме дошли да опонираме, а дай Боже да партнираме.
РАМАДАН АТАЛАЙ: да. Ще ви помоля да зададат въпроси и народните представители и след това да минем към изслушване на електроразпределителните предприятия, да ни отговорят на тези въпроси, които зададохме и според времето да минем още веднъж един етап на задаване на въпроси, госпожа Христова. Мисля, че така ще бъде най-добре.
АДРИАН АСЕНОВ: Имам два въпроса, които са към представителите на електроразпределителните предприятия, като ще се старая да бъда максимално конкретен, без излишни квалификации. От идването си на българския пазар, което е вече близо десет години, ЕРП-тата, най-вече "ЧЕЗ", но и другите, има доста сигнали, които говорят, че като почнем от обикновени сигнали на граждани до съмнителни сигнали за съмнително поведение, за преразпределение на печалба към дъщерни фирми, по тоя начин намаляване на печалбата по документи и т.н., да не ги изреждам всичките, те са описани. С някои от тях се занимаваше и прокуратурата. При тая ситуация възниква въпросът, на който искам да ми отговорите: Имате ли връзки, които бихте квалифицирали като „на ръба на закона“ с български политици, с български хора, които имат власт? Не очаквам да ми отговорите, но все пак Ви питам. Ако искате го приемете и като риторичен въпрос.
Второто, което искам да ви питам, е: във всеки един български град или село, почти във всеки, някъде в по-големите градове даже има сигурно по две-три махали с едно специфично население, което е обществена тайна, че не плаща ток. Там се греят на пружини от легла, там денонощно светят лампи, там проблемът с тока и цената на тока не ги интересува. Все пак този ток не се заплаща от тях, не се заплаща и от вас като електроразпределителни предприятия. Съответно вие го причислявате към графа загуби и по тоя начин се преразпределя към останалите потребители, тоест из брашнения чувал – не знам на чешки как ще го преведете – български народ допълнително плаща за тока, който консумират някои, които мислят, че заради етническата си принадлежност са над другите. Мислите ли, че това е нормално и кога това ще бъде прекратено? Понеже предполагам, че отговорът Ви ще е, че ще чакате конкретен сигнал, направо Ви давам конкретен сигнал: Отидете във всяка една циганска махала в България и ще видите за какво говоря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Но още веднъж, на въпроса на колегата ЕРП-тата искам категоричен и ясен отговор на зададения въпрос, категоричен и ясен отговор – плаща ли се, как се плаща и по какъв начин се плаща в определените махали.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Разширението, което задаваме към въпроса, е дали само етническите малцинства и обемът на кражби, които те осъществяват, е основният проблем и не съществуват ли малко или повече по-богати собственици, примерно, на хотели и други такива учреждения, ако мога така да се изразя, които също правят всичко възможно, за да крадат електроенергия, и въпросът по-точно е какво правят електроразпределителните дружества, за да избегнат това и да не се случва – било то с етнически групи, било то с големи собственици и т.н.?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря ви, колеги.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да постъпим по следния начин: да дадем възможност още на трима да зададат въпроси и след това минаваме на отговорите и приключваме със заседанието. Господин Славчев, госпожа Христова и на министъра ще дам думата и за отговор. Затова не Ви дадох думата за въпрос, а Вие ще отговорите на някои зададени въпроси и затова Вие ще получите думата след това. По реда – заповядайте и се представете.
АНГЕЛ СЛАВЧЕВ: Предвид всичко това, което се изложи до момента и каквото споделиха и другите граждани, все повече наболява въпросът кога ще се създаде обществен съвет към ДКЕВР с право на вето - тема, която дискутирахме още февруари месец, която бе дискутирана в обществения съвет в МИЕТ.
Създаването на обществен съвет към ДКЕВР е стъпка за повишаване на прозрачността на работата и постигане на по-висока информираност на гражданите и индустрията по отношение на задължителните регулаторни изисквания към монополистите, включително цени, общи условия по договори и други.
Общественият съвет с право на вето ще подпомага дейността на ДКЕВР без да нарушава изискванията за независимост на регулатора при взимането на решения. Това е въпрос и към госпожа Анжела Тонева, тъй като тя в момента е в качеството си на директор на ДКЕВР. Това е апел и към вас, господа и дами народни представители, тъй като е изключително важно да има такъв обществен надзорен съвет, който да може да налага отлагащо вето на взетите решения. Това ще даде тази прозрачност, която липсва в обществото и от която всички страдаме и протестираме не от февруари, протестираме от години наред.
Изготвили сме заедно с инженер Огнян Винаров документ, който е входиран и в комисията. Документът е проект, има за цел да предизвика обществена дискусия в която да се стигне до единодушие за създаване на такъв обществен съвет и апелирам към всички граждански организации да се съберем, да общуваме на тази тема и да създадем такъв орган. Трябва да се направи промяна в Закона за енергетиката, но това е начинът да контролираме регулаторния орган и начина на взимане на решения.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Госпожа Христова, заповядайте!
МАРИАНА ХРИСТОВА: (Гражданска квота към обществения съвет на МИЕТ) Уважаеми господин председател, уважаеми депутати, уважаеми гости, има един огромен проблем, когато се появява новата цена и този проблем е добре познатият стар и се нарича прозрачност. Това, което гражданската квота не видяхме, но месеци наред работихме върху него, беше офшорките, които са страни по договори, беше подизпълнителите не само на ЕРП-тата, а и на производителите, които на практика източват всичките ресурси и по този начин изчезва печалба. Имаше договори с американските централи, на които така и не стана ясно защо беше анулиран търгът за адвокатска кантора, която трябваше да пренапише тези договори. Имаме скандалното назначение на господин Христозов в борда на „Български енергиен холдинг”, който така или иначе няма право на достъп до секретна информация, а как ще емитира същите тези ценни книжа човек, който е съден за валутни престъпления, дори и реабилитиран, при положение, че той трябва да ги подписва, а ние разчитаме на тях като евентуално намаление на цената? Това за нася отново е тайна. Не можахме да разберем и причината защо той продължава да заема този пост при положение, че е незаконно.
Другото, което не стана ясно на гражданите, е как се доказва некачествената енергия. Чудесно е, че сте направили стъпка в тази посока, обаче, за съжаление, и най-прекрасният закон, на който не е предвидено практическото му прилагане и изпълнение, той просто не работи, а е обикновен пиар, многократно предлагахме зелената енергия въобще да не влиза във фактурите на обикновения потребител, а да бъде фактурирана единствено и само на предприятията, които замърсяват, защото самата идея на подобна енергия е да компенсира и да принуди замърсителя да плаща. Многократно предлагахме тя да се плаща не само от предприятията, които генерират въглеродни емисии, а от тези, които имат хвостохранилища, замърсяват околната среда и за това се нуждаем специално от поправка в закона. Никой и досега не предвиди това нещо.
За сметка на това, аз самата говорих с почти всички шефове на ЕРП-та. Теми хора многократно ги бях питала дали наистина има такива злоупотреби специално на ВЕИ-парковете и те потвърдиха, че такова нещо не би могло да стане, защото при тях има онлайн информация, те следят самите те, защото са заинтересовани, а ние многократно бяхме отвеждани в тази посока, да следим кражби от ВЕИ-та. В следващия момент това, което се неглежираше, беше едни разходи от типа 6 милиона евро за поддръжка на градинките на „АЕЦ Козлодуй“, издръжката на „Берое Стара Загора“ от „Марица 2“ и доста други цифри, които излизат от нашия джоб.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да минем към темата, много Ви моля. Задавайте си въпросите към ЕРП-тата и задавайте всите си към Държавната комисия.
МАРИАНА ХРИСТОВА: Не знам дали това е въпрос само към ЕРП-тата. Аз искам и към производителите, а не само ЕРП-тата. А тях в момента ги няма.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Имаме дневен ред, госпожа Христова, много се извинявам. Дайте да се съберем в темата. Задайте си въпроса към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране към модела за ценообразуване. Задайте си въпроса към ЕРП-тата, а с АЕЦ и с другите неща, които с Вас много пъти сме ги слушали и за ВЕИ-тата много пъти говорим, ще направя специално определена среща в Комисията по енергетика на Народното събрание, заповядайте, там още веднъж ще водим съответния дебат, докато стигнем до истината.
МАРИЯ ХРИСТОВА: Тази среща ще бъде ли отразена онлайн и в ефир, за да видят хората за какво става въпрос? Защото ние непрекъснато повтаряме едно и също, но ефектът е нулев.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Ако не се предава, специално заради Вас ще искам да се предава, за да се чуе още веднъж, че Вашият глас е гръмогласен и има чуваемост и ще Ви поканя специално на това.
Благодаря ви за зададените ви и за взетото отношение. Последен въпрос.
На следващото за пак да остане, защото вижте, четири часа е, работим два часа и половина, а трябва да и приключим, а трябва още поне един час ще слушаме отговорите на ЕРП-тата. Поне Вие ме разбирате, защото с Вас на всяко заседание се срещаме. Благодаря.
БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: (Политическа партия „Другата България“): Добър ден на всички.
Имам два въпроса. Първият въпрос, който вълнува не само нас, а всички потребители. Искам да получа ясна и точна дефиниция за невъзстановяемите разходи, какво точно се съдържа в невъзстановяеми разходи. Това е първият ми въпрос.
Вторият ми въпрос, господин Аталай, е към Вашата комисия. Какво тя предвижда за развитието на пазара на зелени сертификати, нещо, което компенсира именно тази зелена добавка в цената? Благодаря Ви.
РУМЯНА БЕЛОУХОВА От Гражданската квота съм. Искам да запитам: всички граждани страдаме и всички потребители на енергетиката, независимо дали е „Топлофикация“, Електрото или ВиК. Искам да задам въпроса за тези частни съдебни изпълнители и понеже никой нищо не може да направи срещу тях, след като вече гражданите, осъдени, не са си плащали някакви сметки и не може един човек като мен да има 500 лева, за да даде на адвокат, за да доказва по съдебен път, че неправомерно са му взети тези отчисления с лихвите даже върху пенсията. Имам разпределение за кредит, който въобще не съм получила. В година на защита на правата на европейските граждани аз искам точно да попитам как защитава парламентът и държавата правата на български те граждани, на българските потребители, защото просто сме в безизходица. Не можем да докажем, не можем да подадем, нямаме право в съда, защото нямаме право на служебна защита, ако нямаш 500 лева да дадеш на адвокат, за да ти заведе дело.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
Колеги, минаваме към отговорите. Искам да започнем по същия ред да се отговаря. Госпожа Тонева, заповядайте.
АНЖЕЛА ТОНЕВА: Ще бъда сравнително кратка, но съм си записала десетина въпроса.
Първият въпрос – относно определените преференциални цени. Доколкото разбрах, става дума основно за цените на фотоволтаичните централи от тези които са 485 лева. Комисията е определила тези цени, следвайки изискванията на Закона за възобновяемите източници, а те бяха да се отразяват към момента на определянето точните разходи – капиталови и оперативни за производството на тази енергия. След това, когато законът беше променен и даде възможност комисията по-често от един път годишно да определя цени, тези цени няколкократно бяха намалени, но съгласно същия този закон прилагането на веднъж определената цена остава валидна до края на сключения договор или до края на задължителното изкупуване.
Дългосрочните договори - пак е въпрос на господин Винаров – ние нямаме никаква възможност да прекратим тези договори, особено със записите в Закона за енергетиката, но сме предприемали действия към сключилите договорите, тоест към „Национална електрическа компания” ЕАД и другата страна за разговори за коментари за това, как е възможно да стане, не мога да отговоря на този въпрос, не е от нашата компетентност.
Печалбата на ЕРП-тата. Преди приватизацията печалбата на ЕРП-тата беше – обещана им е, включително и за този ценови период, да бъде 12%. Тази година ние я намалихме. Въпреки това обещание и въпреки арбитражните дела, които има срещу нашата държава по този въпрос. Определената от 7% норма на възвръщаемост на капитала на ЕРП-тата е резултат от проучване на прилаганите норми в страните Румъния, Унгария и Литва, Словения, Гърция, Полша и т.н., където средната норма е 6,74.
Аз пак искам да обърна внимание, че въпреки цялото ми желание комисията да може да разреши всички проблеми, трябва да отбележа, че ние няма как да създаваме нито енергийна политика, нито социална. Ние по закон нямаме такива функции, с едно изключение, което касае регулирането на ВиК услугите, и то в Закона за регулиране на ВиК услугите, където е допуснато максималната цена за определен регион на ВиК услугите да се съобразява със средния доход на домакинство.
Включването на различни видове централи в така наречения микс, първо, че е законово изискване, второ, създава равнопоставеност и на потребителите на свободния пазар. Това, което Вие казахте, трябва да бъде решено чрез социални мерки. Ние нямаме възможност по закон, а не сме склонни да нарушаваме закона.
По отношение на прозрачността, все повече разбирам, че колкото и усилия да полагаме за това да бъдем прозрачни и да показваме нещата такива, каквито са, те винаги са недостатъчни и напротив, дори пораждат повече въпроси. В тази връзка се връщам и към предложението, което чухме от господин за обществен съвет. Аз приемам тази идея, защото това би помогнало на комисията да даде най-точните решения и всъщност този обществен съвет ще замести съществуващия в момента консултативен съвет, но той не е по закон.
По отношение на ветото трябва да бъдем много предпазливи, за да нямаме нарушение на европейските директиви от гледна точка на независимостта на регулатора. Окончателното решение на комисията, окончателно – когато вече е взето като решение, не може да бъде стопирано с вето – би могло всички обсъждания с обществения съвет и продължаване на процедурата за обсъждане на всички ценообразуващи елементи да бъде преди окончателното решение на комисията.
По отношение на градинките и футболните отбори в цената, не мисля, че са включени. Вашият въпрос е вероятно принципен, но в регулираната цена не са включени и указанията, и наредбата го изискват, още повече, намалихме и тази година цената на „Козлодуй“.
Ще дам думата на Илиян Илиев за некачествената електрическа енергия, за електромерите – на господин Еленко Божков и давам определение на невъзстановяеми разходи, което е записано в Закона за енергетиката, без да имам претенцията абсолютно точно да го цитирам: Невъзстановяемите разходи са тази част от разходите по сключени дългосрочни договори преди 2006 година – това е смисълът на закона – които не могат да бъдат възстановени чрез конкурентен пазар. Тоест, както обясних и преди малко, това са разходите на сключените дългосрочни договори с американските „Марици“. Тази част от техните разходи беше класифицирана като невъзстановяеми разходи. Това не са разходи, които не са платени от потребителите. Това са разходи за производство на енергия. Пише го в Закона за енергетиката.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да чуем за качеството на електроенергията от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Кой ще отговори?
ИЛИЯН ИЛИЕВ: (Член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране) Първо искам да благодаря за този въпрос енергия от друго, а просто проследяваме не само жалбите, които текат през трите ЕРП-та на тяхната лицензионна територия, но и жалбите, които идват към нас именно за качеството на напрежение, което е задължение абсолютно на доставчика или това е ЕРП-то, накратко, за всички ви.
Знаете, че по Българския държавен стандарт всеки един битов потребител трябва да получава 230 волта номинално напрежение. Разбира се, също Българският държавен стандарт има и допустими граници. Това са – на това номинално напрежение от 230 волта имаме плюс 10% и
минус 5. Това означава, че то може да варира както е номинално 230 – до 253 волта и 218,5 волта. Това се счита допустимо в границите.
Знам, че винаги е наболял въпросът на всеки един клиент, каквито сме всички тук, към трите ЕРП-та или въобще към лицензиантите. Става въпрос за следното. Ако някой се усъмни в качеството на напрежение, по различни причини, или второ, изгорят му уреди – не един, два, три, независимо от това дали е и един уред, на който може би му е дошло време, както се казва, да се случи нещо, Вие имате право да подадете към Вашия доставчик сигнал или, както всички го казват, жалба. Но жалбата се подава – така е и по наредбата – към Вашия доставчик, било то EVN, Енерго-Про или "ЧЕЗ". След този отговор след тяхното разследване или предприетите от тях действия, ако не сте доволни от този отговор, тогава заедно с него пишете сигнал до нас и ние сме компетентният орган оттук натам, в качеството си на регулатор между Вас и лицензианта.
Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Чухме отговор за качеството на енергията.
За електромерите? Господин Еленко Божков. Малко по-стриктно, точно и ясно.
ЕЛЕНКО БОЖКОВ: Благодаря. Ще се старая, естествено. Кратко и стегнато. Въпросът за средствата за измерване е въпрос на електроразпределителните дружества. Средствата за измерване са техни, те определят как, от кого и за колко пари ще го закупят. Аз благодаря на господин Стоян Тодоров за въпроса, защото той постави и допълнителни въпроси, а вие знаете, че от начало от средствата за измерване бяха собственост на абонатите, след промените в закона те станаха собственост на разпределителните дружества, използвайки принципа, че кантарът е на бакалина, нали? След това след приватизацията започна една нормална подмяна на индукционните електромери с електрически електромери. Оттам нататък въпросът става още по-хубав, защото е разширен – как, с какви темпове по какъв начин се подменят електромерите, докъде е стигнала тази подмяна? Гражданските сдружения имат право да задават тези въпроси на разпределителните дружества.
Завършвам: за корекционен коефициент е неточен въпросът. Вероятно става дума за константа на електромер, която се определя от токовите измерителни и напреженови трансформатори.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви за отговора, господин Божков.
От Държавната комисия по енергийно и водно регулиране има ли въпрос, на който да не е отговорено? Няма. Няма неотговорени въпроси. Минаваме към електроразпределенията. Да започнем от EVN?
КАЛИНА ТРИФОНОВА: Към нас имаше въпрос – може ли да докажем цената за повторно включване при неплащане? Такива калкулации са правени и от 2008 година тази цена вече се определя от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, включително и при последващите изменения в закона беше записан текст, че тази цена също се регулира от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране и тази цена е 19 лева, която се основава единствено и само на разходно ориентираните цени.
Имаше един въпрос във връзка с конкретно определени етнически махали. Смея да твърдя, че на територията на EVN няма никаква дискриминация и няма никаква разлика в потребителите. За тези народни представители и представители на гражданите, които са от пловдивския регион може би добре си спомнят, че до преди приватизацията най-големият ромски квартал в България именно, Столипиново, имаше частично електроснабдяване. През светлата част от денонощието този квартал нямаше ток, единствено се пускаше през нощта. От 2007 година след реализацията на пак на EVN в този квартал нещата се нормализираха. Всеки, който си потребява и си заплаща, ползва 24 часа в денонощието без прекъсване. Имаме абсолютно еднакво третиране на всички наши клиенти. Потреблението и консумацията са в рамките на нормалното, както във всички останали населени места.
Ако има други въпроси, на които не съм отгодвориля?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да, имаше. Имате ли ваши специалисти, които да са манипулирали търговските уреди, електромерите? И въпроса, който зададоха гражданските организации, защо миналата или тази година януари месец са отчетени по-големи разходи?
КАЛИНА ТРИФОНОВА: Категорично нямаме наши специалисти, които да манипулират и за които да сме установили такова нещо. Не търпим и EVN като компания проявява абсолютна нетърпимост към некоректно поведение. Всеки един такъв сигнал моля да ни бъде предоставен, ние ще го разгледаме и при установяване и доказване на такова поведение неетичност, некоректно, съответният служител ще си понесе отговорността.
По отношение на завишената консумация има статистика, която се предоставя също и от енергийния системен оператор, каква е била консумацията за всеки един месец. Няма как консумацията на входа примерно, когато тя се трансформира от високо към средно напрежение, като се включат нормативно признатите технологични разходи, след това да излезе по-висока, когато се продава на бита. Просто това е един процес ин яма как да се случи. Консумацията е такава, каквато е отчетена при всеки един краен клиент.
МАРИАНА ХРИСТОВА: Не стана ясно дали има събираемост от Столипиново?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Моля ви да приключим с процедурите и реда на отговорите.
КАЛИНА ТРИФОНОВА: Имаме абсолютно същата събираемост и който се интересува, може да дойде.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Госпожа Трифонова, ще Ви отнема думата. Нека да държим на общия ред и на правилата, с които водим комисията, иначе ще стане една говорилня и никой няма да има полза. Въпросът ми е към Вас, за да довършим всички въпроси, които не сте записали. С колко процента е намалена цената на електроенергията от 1 август в EVN?
КАЛИНА ТРИФОНОВА: Средно претеглено намалената цена е 4,7%.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви. Енерго-Про, заповядайте да отговаряте на въпросите.
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми господин председател, аз записах 22 въпроса и министерство и се иска да отговоря на всички, но очевидно няма да стане. Затова апелирам по някакъв начин да продължим дискусията даже ако не е в този формат и не е пред камерите, защото въпросите са много важни и аз бих искал действително да отговоря на всички.
Не знам дали да се дублираме с колегите от другите електроразпределителни дружества, но ще започна с Вашия въпрос – имаше ли завишено потребление през зимата от електронни електромери и защо го имаше? Не, нямаше. Ние имаме вътрешна статистика и категорично го твърдя: Нямаше. Имаме статистика. Толкова, колкото сме купили енергия, толкова сме фактурирали. Съответно веднага мога да отговоря на Вашия въпрос дали наши служители, защото нали Вие не питате дали някой манипулира заради спорт или заради това, че участва в някаква група? Внушението е дали има някаква система, с която ние да повдигаме сметките. Нали правилно разбирам въпроса Ви? Категорично не. Невъзможно е. Аз апелирам към Вас и към тези Ваши колеги, които искат да получат доказателство за това да се запознаят с нашите компютърни системи и как се случва отчетът на енергията. Той се случва автоматично. Системите са купени и ние не можем да влезем в този софтуер, той е заключен.
На практика манипулацията на сметките е невъзможна. По време на протестите един човек от Свищов – аз се срещах с протестиращи – ми каза: Господине, аз знам, Вие имате едно копченце на бюрото и като натиснете копченцето, и вдигате сметките. Не, ние технологично няма как да направим това. Тоест, отговарям: Нямайте съмнения, уверявам ви. Ако имате съмнения, че може да има някакъв начин, заповядайте при нас. Заповядайте при нас с одитори, с технически експерти, за да се запознаете как се случва. Аз мисля, че повечето от тези въпроси, господин председател и госпожо председател, са плод на това, че досега гражданското общество не е имало достатъчно информация. Ние трябва да даваме тази информация. За съжаление, когато ние, ЕРП-тата я даваме от наше име, тя е с ниска чуваемост. Когато вие създавате такива срещи като днешната, тук са всички медии и комуникацията е съвсем друга.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Заповядайте да отговорите на следващите 19 въпроси.
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: Много важен въпрос, как доказваме цената за повторно включване. съжалявам, че се дублираме, но колежката не обясни, аз ще обясня. Имаме софтуерен продукт, софтуерна програма, в която се отчита всяка минута заетост на наши служители, тоест когато наш служител е по ремонтни работи или когато прави изключване или включване, това се отчита. Когато калкулираме труда на нашите екипи, плюс заетостта на автомобилите, плюс маршрутите, защото ние имаме джипиес система, която отчита много точно до метър къде е бил този или друг автомобил в определена част на деня, ние оттам можем да кажем абсолютно точно какви са нашите разходи, като ги преброим, мога да ви кажа колко са в нашето дружество. За 2012 година разходите за изключване и повторно включване на клиенти са били 37.39 лв. Тоест, таксата от 19 лева, която е определена от Държавната комисия през 2008 година, всъщност е социално ниска. Първоначално таксата беше 35 лева, защото това са горе-долу реалните разходи за изключване и повторно включване. След това комисията взе решение, че тази такса е твърде висока, социално непоносима и затова намали на 19 лева. В момента 38 лева е екстрената услуга.
За тази година таксата е паднала малко, тоест нашите разходи са паднали малко и са на ниво 34 лева.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Абаджиев, към следващия въпрос.
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: Мно въпроси са, аз се чудя на кой да отговоря. Въпросът за прозрачността е много важен въпрос. Има ли офшорки, има ли подизпълнители.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Ще Ви помоля за формата на фактурите. Става ли ясно на крайния клиент тези фактури, които вие представяте, за какво плащат хората?
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: Да, ще Ви кажа защо смятам, че става ясно. Защото ние направихме фокус групи. Наши служители даваха на свои роднини съвсем честно фактурата в няколко варианта и всъщност ние не просто сменихме фактурите, ние работихме върху това, върху това, те да са максимално ясни. Проблемът е, че във фактурата трябва да се включва изключително много информация. Смятам, че ние успяхме да съберем тази информация на приблизително една страница по такъв начин, че с един поглед да се вижда реалното състояние на нещата. Твърдя, че нашите фактури на моето дружество са изключително прости и разбираеми.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Следващият въпрос?
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: За прозрачността. Нямаме подизпълнители, нямаме офшорки. Да, твърдя го, нямаме нито подизпълнители, нито офшорки в момента.
За инвестициите. Отличен въпрос. Как се отразяват върху нашите инвестиционни програми сегашните ценови нива? Свиваме нашите инвестиционни програми. Специално аз мога да говоря за моето дружество. Нашите инвестиционни програми са свити до санитарния минимум. Тоест, ще ви дам пример, ако ние бяхме заявили в държавната комисия изчислени амортизация по Закона за счетоводството и подзаконовите актове в размер на 56 262 000, комисията утвърди
44 821 000. Тоест, това е една разлика от 11 милиона, които ние няма да получим за амортизации. Амортизацията е част от инвестицията. Тоест, ние няма да можем да вложим тези средства в мрежата. А сегашните ценови нива ние абсолютно разбираме причината защо ДКЕВР обяви нулева година за инвестициите тази година – за да не се увеличава цената на тока. Но ние не можем да не правим инвестиции. Когато се присъединява клиент, таксата по присъединяване, особено за малките клиенти, покрива само една малка част от разходите.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Абаджиев, ДКЕВР не е обявил нулева година. Сега отговорете на другия въпрос на господин Николов във връзка с печалбата, за да стане още малко ясно за какво говорим.
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: Печалбата, изчислена на дружеството ЕОН от началото, когато те са дошли в България до миналата година, просто Енерго-Про още не е направило една цяла финансова година, е в размер на 2,8% - реални. Цялата останала печалба е реинвестирана в дейности, защото е имало факти на непризнаване на оперативни разходи, които са всъщност истински разходи, но те не са били признати от регулатора и това, което дружеството е направило през тези години, просто е реинвестирало печалбата, тоест, за никакви 12% и дума не може да става. Аз само се надявам тази година да излезем на печалба,
РАМАДАН АТАЛАЙ: Имате ли други въпроси, на които бихте искали да отговорите, защото те се повтарят. Само искам да чуя от Вас с колко процента е намалена цената на електроенергията от 1 август?
СТЕФАН АБАДЖИЕВ: 4,07, средно, на дневната тарифа.
Имаше един интересен въпрос за предплатената услуга. Мисля, че той ще е от интерес за обществото. За да се въведе предплатена услуга, тоест плащаш по карта и след това имаш толкова, колкото да се изчерпи картата ,трябва да се въведат, първо, повсеместно смартметри, което е много скъпо за България в момента и след това трябва да се въведат определени законови промени. Ние в момента по Закона за енергетиката нямаме право да прекъсваме тока автоматично, тоест - изтече картата, спира се захранването. Нямаме право да го направим. Тоест, за да се въведе тази услуга, просто законодателно да се решат няколко въпроса.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
"ЧЕЗ", заповядайте!
ПЕТЪР ДОКЛАДАЛ: Благодаря. В Началото отговори на въпроси изпълнителният директор на Разпределението господин Апостолов за тези технически аспекти и след това ние.
СТЕФАН АПОСТОЛОВ (изпълнителен директор на "ЧЕЗ" Разпределение България“): По отношение на поставените въпроси, които касаят техническата страна и които касаят мрежовото предприятие, първият от въпросите беше свързан с използването на статични или електронни електромери и изказаното съмнение от това, че те отчитат по-големи количества електроенергия, категорично по Българския държавен стандарт, и двата вида електромери минават метрологична проверка, отговарят на стандарта и не могат да бъдат поставени в мрежата, ако не изпълняват тези изисквания за средствата за измерване. Така че, както и останалите колеги казаха, при нас не се наблюдава и е недопустимо да има средство за измерване, което не отговаря на тези технически стандарти.
Следващият въпрос по отношение на системи за манипулиране на електромерите искам да кажа, че нашето дружество направи широко обществено достояние начина на отчитане на електромерите, включително и пред медиите показахме как това става, включително и начина на контрол при отчитане и съответните разлики. Само за миналата година имаме над 900 000 снимки, когато са получени съмнения и нашата система за отчитане, така, както казаха и колегите преди мен, е електронна система на стойност над 2 милиона лева, която не допуска фактически лично или персонално отношение на отчетника. Искам да кажа просто за ваша информация да е ясно, че това е един технологически процес, процес, който е високо автоматизиран, включително със засичане на координатите на средствата за мерене и последваща проверка, включително следене ежедневно кои средства за търговско измерване се мерят, какви са показанията и последващ контрол на тези показания. Де факто във всеки един отчетен район при нас за три месеца минават трима различни отчетника, тоест, това допълнително сме го въвели като организационно мероприятие, ако някъде в техниката се получат разминавания.
Следващият въпрос по отношение на цената на повторното включване стойността на тази услуга, няма какво повече да добавя от това, което колегите казаха.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Следващия въпрос, докато стигнете до месец януари – имаше ли манипулации от ваша страна – защото това е въпрос на гражданските организации, на който те трябва да получат отговор.
СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Благодаря Ви, господин Аталай. Тук искам да кажа, че по отношение на манипулации е най-добре да говорим с цифри. По отношение на месец януари имахме 14 000 жалби по отношение на по.-високи сметки, от които под 1% са основателни и при 2 милиона електромера, при такава масовост на отчитането е допустимо да има и грешки. Там, където имаме основателност на жалбите, имаме и реакция спрямо наши служители, които са допуснали грешки при отчитане, което е напълно нормален процес. Манипулации категорично на средствата през месец януари не е имало.
Следващият въпрос, който беше поставен от господин народния представител по отношение на райони, в които има елементи на асоциално поведение, искам специално да кажа, че за нас всички клиенти са еднакви и нашето отношение към тях е еднакво. Има, разбира се, нееднакво отношение към средствата за търговско измерване в определени райони. Правим всичко възможно като компания да ограничим това въздействие, включително и с инвестиране в тази посока, не само в търговски средства, а и в охрана на средствата за измерване. Смятаме, че резултатите са окуражителни. Имаме няколко пилотни проекти, които показват верния път и ще продължаваме смело да работим в тая посока, в рамките, разбира се, на нашите инвестиционни възможности.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Като политик отговорихте. Отговорете сега като експерт.
СТЕФАН АПОСТОЛОВ: Като експерт мога да кажа, че тук има елементи, които включително касаят и законодателни мерки по отношение на кражбите на електроенергия, директно да си го кажем, не само на електроенергия, а включително и на нашата компания специално през последната година, през последните месеци страдаме масово от кражба на трансформаторно масло, заради което заради около 200 литра масло отива една машина за около 6000 лева, примерно, освен останалите неща. Така че в тази посока ще ви запознаем със съвсем конкретни мерки и ще внесем нашите предложения. Работим усилено в тази посока.
По отношение на поставения въпрос от господин Винаров, ние с него поемаме конкретния проблем при него и да смята, че е подал вече сигнал, по който ще работим.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Получавате жалбата от господин Винаров да проверите защо електромерът му е отчел 240 киловата когато не е бил тук. Аз имам тук една фактура на един едноличен търговец и след като направихме основен преглед на фактурите се оказа, че той не чете правилно фактурата си. Има намаление с 10 лева, а той ни прави жалба, че цената или сметката му се е повишила с много повече, отколкото е необходимо, вместо да седне да си направи една сметка, че намалението на цената на електроенергията е от 1 август и от периода от 1 август до 13 август той е използвал 702 киловата, върху които има 5% намаление на цената си. Сега въпросът ми е при вас колко процента е намалението на цената на електроенергията в "ЧЕЗ" от последния регулаторен период?
ПЕТЪР ДОКЛАДАЛ: При нас има средно намалена цена на 4,32% на дневна тарифа и 4,32% за дневна тарифа, 5,59% за нощна тарифа. Средно това означава 4,54% намаление.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
ПЕТЪР ДОКЛАДАЛ: Вие казахте, че това е въпрос към компанията, но аз го възприемам повече лично. Аз мисля, че ние сме се ангажирали много да инвестираме, да подобряваме качеството. Наистина сме инвестирали 1 милиард евро в България. Заменили сме 20 000 километра кабел. Аз живях в България от 2001 до 2006 година в Драгалевци на ул. „Папрат“. Честно да ви кажа, шест пъти на ден сме имали прекъсване на ток тогава. Днес имам приятели, посещавал съм ги, няма нито едно оплакване. Всички случаи са индивидуални. Ние сме готови да ги преразглеждаме, да инвестираме, разбира се, постепенно, приоритетно. Не е възможно всичко да се промени веднага, но, честно да ви кажа, аз мога да кажа, аз не съм енергетик, но имам огромно уважение към нашите хора, към нашите служители, какво ме притеснява лично? Определена демонизация на ЕРП-та. Аз не съм говори за печалба, аз съм говорил само за дела, който е при нас. Той намалява от 13 до 2,5%. И като че всички негативи идват към ЕРП-тата, но сам ще се съгласите, че това е несправедливо. Нашите хора са 30 000 работници в "ЧЕЗ". Във всички дружества са почти 10 000. Те са под огромен психически натиск. Мисля, че е по-добре да се срещнем на такива срещи, каквато е днешната или индивидуални с вас и да решаваме постепенно въпросите. Това е, което бих искал да кажа за доверието.
Колкото се касае до инвестициите, ние в момента правим анализ. Това решение е влязло в сила преди един месец. Разбира се, че не искаме да ощетим клиентите, да намалим някак рязко инвестициите, но трябва да оптимизираме нашите инвестиции и в тая посока да направим максималното в близките месеци и също искам да ви запозная максимално прозрачно как вървят нещата.
Благодаря за вниманието.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря, господин Докладал.
Господин Добрев искаше думата.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Исках да задам въпрос. Благодаря, господин председател, ще се опитам да бъда съвсем кратък. Преди това по отношение на въпрос, ще направя коментар за това, което каза господин Винаров от КНСБ за липсата на механизми у мен, у служебния министър и у министър Стойнев в момента за предоговаряне на дългосрочните договори заради забрана в § 16 в Закона за енергетиката. § 16 наистина има такава забрана, която е заобиколила правилата в Европейския съюз за либерализиран пазар и не позволява такова преговаряне. Имам предвид, от силната позиция на страната на държавата, но това не е единственият проблем, защото дори и в момента Комисията по енергетика да вземе решение да премахне § 16 и да напише нещо друго на негово място, вие знаете, че към тези дългосрочни договори има направени особени залози, с които са заложени вземанията на Националната електрическа компания от електроразпределителните дружества, приходите на Националната електрическа компания, което означава, че насилствено прекратяване на договорите ще означава изпълнение или изискване на тези особени залози, които са направени в миналото.
Моят въпрос е към регулатора. В решението от юни месец на регулатора е записано, че системата на енергетиката ще получи трансфер с решение на Министерски съвет от бюджета, от приходи в бюджета в размер на 498 млн. лв. Благодарение на този трансфер от 498 млн. лева се постигна намаление на цената на електроенергията между 4 и 5 процента. Мотивът за този трансфер с приходи от квоти за въглероден диоксид, само че всички ние знаем, че за 2013 и 2014 година сумарно квотите са 22 милиона по 3 евро и 50 евроцента – прави по-малко от 70 милиона евро или по-малко от 140 милиона лева. Не 498 милиона лева. Това означава, че освен ако не бъдат прехвърлени пари от данъци например в системата на енергетиката, „Национална електрическа компания” ЕАД ще формира в рамките на този регулаторен период недовзет приход между 350 и 360 милиона лева в най-добрия случай.
Въпросът ми към вас е в следващия ценови регулаторен период ще бъде ли признат този недовзет приход на „Национална електрическа компания” ЕАД и как ще се отрази това в следващия регулаторен период върху крайната цена на електроенергията?
Благодаря.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Господин Добрев, аз смятам, че политиката, която прави това правителство, е по-различна от онова, което вие правихте. Мисля, че на цялото общество стана ясно, че недостигът в енергийната система идва от фалита, който ни оставихте на „Национална електрическа компания” ЕАД, включително и от всички онези задължения. Цялото общество знае за 498те милиона, които все още трябва да се намерят и ще бъдат платени, за да намалим цената на електроенергията в обществото, за да може крайният клиент да получи тези 5% намаление на цената. Затова е направено, господин Добрев, но и Вие много добре знаете, че дали ще сте вие на власт, или който и да е в следващия регулаторен период наистина към енергетиката се подходи като към чуждо дете, а не като към предприятие, в което държавата трябва да инвестира и да отделя съответните средства, а не да ги изтегля като дивиденти така, както направи Симеон Дянков. Ще говорим още дълго време за недоверие, ще говорим още дълго време за невъзможност на хората да си платят сметките, защото доходите са им ниски, а не че електроенергията, която ползват, е толкова за посрещане на техните нужди и цената му е висока. Всичко това смятам, че поне днес на това заседание трябваше да намерите възможност да кажете: „Да, това, което се прави в енергетиката в момента, е една политика, което е в правилна посока“, отколкото да обяснявате по какъв начин и как да на мерим по-нататък възможности да реагираме следващия регулаторен период. Бъдете убедени, ще намерим начин как да излезем и тогава.
Колеги, часът е 16.45.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Господин Аталай, не дадохте възможност на регулатора да ми отговори.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да, няма да дам на регулатора да Ви отговори за следващия регулаторен период, защото дневният ред днес е да говорим за този регулаторен период. Ако имате нещо да казвате, което да е в интерес на обществото и на държавата, ще Ви слушам, но ако продължавате да се правите на интересни, без да казвате за коя политика Вие може да говорите, няма да Ви дам думата, така че бъдете убедени.
Колеги, предлагам в точка „Разни“ да остане комисията и ще ви дам думата. Предлагам да приключим заседанието днес с определени изводи. Уважаеми колеги, това, което беше пред нас като дневен ред, е изчерпан. Зададени са съответните въпроси, получени са отговорите във връзка с новия модел за ценообразуване на електрическата енергия и ефектите от прилагането му върху разпределителните предприятия, крайните снабдители и крайните клиенти. Стана ясно от това заседание, че трите ЕРП-та се отчетоха пред гражданските организации и пред двете комисии на Народното събрание, че цената на електроенергията в различните региони на ЕРП-тата са намалени с 4,4 в EVN, 4,32 – в "ЧЕЗ" и 4,07 – в Енерго-Про. Възникна въпросът и предложението от "ЧЕЗ" да направим всичко възможно да издадем разбираеми фактури за цяла България. Ще направим отделна среща заедно с трите ЕРП-та и Държавната комисия по енергийно и водно регулиране и в комисията ще вземем решение каква форма и какъв вид да имат съответно фактурите, които ще стигнат разбираемо до крайните клиенти.
Уважаеми колеги, аз смятам, че това, което днес направихме, съм убеден, че е поставено началото на общи съвместни действия и поставяне на въпросите пред обществото открито, ясно и прозрачно и съм убеден, че на следващо заседание, когато е необходимо, ще получите покани да присъствате наново на нашето заседание и да обсъдим съответните въпроси.
Благодаря ви за участието днес в тази комисия.
Ще се срещна отделно с вас след заседанието, моля да ме изчакате. Дайте предложенията си в писмен вид и заповядайте на следващото заседание с ЕРП-тата да обсъдим заедно с вас вашите предложения. Заповядайте на следващото заседание специално Вие с Вашите предложения. Днес няма да мога да Ви дам думата, за следващо заседание заповядайте.
Благодаря Ви.
/Край на заседанието – 16.50 часа./

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:

/Р.Аталай/


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА ВЗАИМАДЕЙСТИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ:

/М.Манолова/