четвъртък, 26 юни 2014 г.

ДКЕВР СЕЗИРА ЕК СРЕЩУ АМЕРИКАНСКИТЕ ТЕЦ-ОВЕ И ВЕИ ЦЕНТРАЛИ

ДКЕВР СЕЗИРА ЕК СРЕЩУ АМЕРИКАНСКИТЕ ТЕЦ-ОВЕ И ВЕИ ЦЕНТРАЛИ

25 юни 2014, сряда | публикувано от ccenov

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране иска от Европейската комисия да се намали задължението на НЕК да изкупува цялата електроенергия, произведена от „американските централи“, както и тази от ВЕИ централите. Конкретното желания на ДКЕВР е да се намали изкупуването от Марица Изток 1 с 30%, а на Марица Изток 3 с 20%, като половината от блоковете на двата ТЕЦ-а трябва да излязат на свободния пазар.

Комисията за енергийно и водно регулиране е изпратила две жалби до Европейската комисия в които се оплаква, че американските централи AES Марица Изток 1 и Контур глобал Марица Изток 3, както и производителите на електроенергия от ВЕИ мощности, са получавали прекомерни държавни помощи.

От казаното от председателя на ДКЕВР Боян Боев става ясно, че още от следващия регулаторен период, който започва от 1 юли, можем да очакваме корекция надолу в цените на електроенергията, защото изкупните цени от американските централи, както и от ВЕИ мощности, са доста по-високи от средните.

В тази връзка се предвиждат и спешни промени в материалните енергийните закони – Закон за енергетиката и Закона за енергията от възобновяемите енергийни източници. Боев също така каза, че утре ще стане ясно какъв дефицит е натрупан в енергийната система, защото НЕК вече са изпратили официални данни в ДКЕВР. В тази връзка се очаква през юли енергийният регулатор да направи пълен регулаторен одит на обществения електроенергиен доставчик.

Припомняме, че в рамките на 42-рото НС, ПП АТАКА успя да прокара 20% такса върху ВЕИ мощностите, които са една от основните причини, цената на тока да е необосновано висока. Прозиведената зелена енергия до този момент трябва задължително да се изкупува от НЕК на преференциални цени, които са между 4 и 5 пъти по-скъпи от енергията, произведена в атомна електроцентралана, например АЕЦ Козлодуй.

Източник: http://www.vestnikataka.bg/2014/06/дкевр-сезира-ек-срещу-американските-т/

ДКЕВР пусна две жалби до Европейската комисия срещу дългосрочните договори на ТЕЦ „Марица Изток 1“ и ТЕЦ „Марица Изток 3“ и на ВЕИ-производителите.
Председателят на комисията Боян Боев обясни, че жалбите са за неправомерна държавна помощ в договорите на НЕК за задължително изкупуване на енергията от т.нар. "американски ТЕЦ-ове" и за прекомерна държавна помощ при договорите с ВЕИ-производители за задължително изкупуване на произведената от тях енергия.

Жалбите са изпратени миналата седмица и ДКЕВР очаква ЕК да се произнесе и да разреши на българския регулатор да ограничи изкупуването на енергия по дългосрочни договори.

Според Боев, ако не бъдат предприети мерки за ограничаване въздействието на договорите както на т.нар американски централи, така и на ВЕИ-производителите върху енергийната система, ДКЕВР ще е принудена на всяко тримесечие да актуализира цената на НЕК на базата на допълнителните разходи.

ДКЕВР вече поиска НЕК да предоговори дългосрочните споразумения за изкупуване на електроенергия с "ТЕЦ „Марица Изток 1“ с 30% и ТЕЦ „Марица Изток 3“ с 20%. Регулаторът иска общо три от блоковете на двете централи да са на свободния пазар.

ДКЕВР: Нарушават се правилата на ЕС

ДКЕВР е решила да сезира и ЕК, защото общностното право на ЕС се нарушава. По силата на споразуменията с двете ТЕЦ НЕК е задължена да изкупува цялата произведена от тях енергия, а това не съответства на принципите на Третия енергиен либерализационен пакет.

"Споразуменията, сключени през 2001 г. с двете централи, предпоставят участие на държавни ресурси, наличие на икономическо предимство, нарушаване на конкуренцията и ефект върху търговията; това е заплаха за задължението на България да осигури пълна либерализация на енергийния пазар", обясни още председателят на регулатора.

Жалбата срещу ВЕИ

Боев посочи, че регулаторът е поискал от министъра на енергетиката да предложи промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, така че ДКЕВР да може всяка година съобразно с потреблението на енергия, да определя количества, които да се изкупуват от ВЕИ по преференциална цена. А останалите количества енергия да се изкупуват по цена на енергията в излишък на балансиращия пазар.

Предложението предвижда и на производителите да се даде възможност, ако искат, да преминат изцяло на свободния пазар.

В жалбата си за ВЕИ-производителите ДКЕВР е посочила, че тяхната мощност многократно надвишава и преизпълнява целите на България до 2020 г., и то при икономически обременяващи условия за крайните потребители и бизнеса.
Схемата за определяне на преференциални цени представлява прекомерно подпомагане на производителите на електрическа енергия, смятат от ДКЕВР.

Очаква се решението на ДКЕВР за цени на електроенергията от 1 юли да бъде публикувано на 30 юни.

Междувременно от "Булгаргаз" алармираха пред ДКЕВР, че ще изпаднат в затруднено финансово положение, ако цената на синьото гориво бъде намалена, както се предвижда с 2.5%.
Боян Боев каза, че възраженията на дружеството ще бъдат разгледани.

От: http://dnes.dir.bg/news/dkevr-evropeyska-komisia-zhalba-maritza-iztok-16933442

вторник, 24 юни 2014 г.

ДКЕВР иска да отнема лицензи като БНБ

ДКЕВР иска да отнема лицензи като БНБ


Георги Брандийски - 23 юни 2014, 12:29

ДКЕВР ще предложи и законодателни
промени, свързани с финансирането на
комисията, каза Еленко Божков БГНЕС
ДКЕВР призовава депутатите да приемат спешни законодателни мерки в сектор "Енергетика". Съществувала "правна дупка" при отнемане на лицензи.

Това съобщи членът на ДКЕВР Еленко Божков по време на обществено обсъждане, цитиран от БГНЕС

Той сигнализира, че в Закона за енергетиката съществува правен вакуум по отношение на процедурите по отнемане на лиценз и по-конкретно т.нар. "карантинен режим", който следва подобни действия от страна на ДКЕВР.
Божков даде за пример банковата система и последните събития около КТБ като посочи, че там системата е много по-подготвена.

В енергетиката този въпрос не е изпипан, поради което предлагаме промяна, свързана с институцията на особения управител, обясни Божков. Такава институция съществува и в момента, но нейните правомощия не са регламентирани.

На практика става дума за влизането на квестори, подобно на тези в банковата система, в енергийните дружества, обясни Божков.

След заседанието той призна пред медиите, че тези и други желани от ДКЕВР поправки вече са предложени на народни представители, тъй като ДКЕВР сам по себе си няма право на законадателна инициатива.

Запитан дали настояването за спешни промени от страна на ДКЕВР в тази посока може да се счита за сигнал, че се готви отнемане на лиценз на някое от ЕРП-тата, Божков отвърна, че регулаторът и държавата при всички положения трябва да са готови за различните възможни сценарии от правна гледна точка.

Еленко Божков постави в дневния ред на Обществения съвет темата за дългосрочните договори с американските ТЕЦ-ове и ВЕИ мощностите и посочи, че поради наличието на този проблем ДКЕВР настоява в кратки срокове да се приеме Закон за възобновяемите източници, който да позволи на комисията да ограничава размера на зелена енергия до считания за необходим.

ДКЕВР ще предложи и законодателни промени, свързани с финансирането на комисията, които да отговорят на обвиненията в зависимост, които комисията получава в последните месеци, посочи Божков.

"Всеки се упражнява върху нас и от това не печели нито гражданското общество, нито държавата", категоричен бе той.

Комисията ще предложи още и поправки, които да регламентират създаването на Обществен съвет към ДКЕВР, който да има право да отлага и връща за ново разглеждане решения на комисията, което ще способства за по-голяма прозрачност и справедливост в работата на
регулатора, обясни Божков.

Източници: http://banks.dir.bg/2014/06/23/news16920801.html
http://dnes.dir.bg/news/dkevr-Еlenko-Бozhkov-ltzenzi-16920860

Това си го мислех и аз покрай Национализацията на КТБ тези дни! Значи щом може да се национализира банка, защо да не може да се конфискуват ЕРПта и ЕСПта?
А иначе цялата дандания с КТБ е породена от интересите на КРИБ, ПлЕВНенлиев, Прокопиев, Бориславова, Болко Болнисов и други видни СИКаджии, покрай наместването на софрата около проекта "Южен Поток". Особенно ценен другар от "Десният Сектор" в България е и другарят Иван Искров от БНБ. И както се вижда, също така с КРИБаджият от Световната Банка - Симеон (Шимон Фройнд) Дянков от управата на ВТБ, собственик на КТБ, се преплита с групата на братята с хотелите по Съни Бийч, Георги и Милен Велчеви, тоест НДСВ. Същото, което произведе медийния герой, генерал Боклуков, бивш шеф иа ведомството "Маджо вика Румен", както беше прочуто по негово време и при тройната коалиция. Същото НДСВ, което подари БТК и Електроразпределение и същият ГРОБ, който подари и държавният остатък от 33% през 2012 година под масата. Отново с участието на фирмите на Прокопиев, както сме писали и чели в предишните ни статии тук.

събота, 21 юни 2014 г.

Представители на ДКЕВР бяха възпрепятствани от ЕВН България Електроразпределение при връчване на актове за установяване на административни нарушения

Представители на ДКЕВР бяха възпрепятствани от ЕВН България Електроразпределение при връчване на актове за установяване на административни нарушения

18.06.2014 г.


ДЪРЖАВНА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ
София – 1000, бул. ”Княз Дондуков“ № 8 - 10, тел.02 935 96 13, факс 02 988 87 82

Представители на ДКЕВР бяха възпрепятствани от ЕВН България
Електроразпределение при връчване на актове за установяване на
административни нарушения


На 18 юни 2014 г. представители на ДКЕВР бяха възпрепятствани от ЕВН България Електроразпределение в Пловдив за съставяне и връчване на актовете за установяване на административни нарушения, в резултат от проведения одит на дружеството.

Във връзка с установените нередности при проведените одити на електроразпределителните дружества и започналото изготвяне на констативни протоколи и връчване на актове за установяване на административни нарушения, имаше забавяне на работата по вина на ЕВН, тъй като дружеството декларира, че може да осигурява само един представител, който да приема актовете в сградата на ДКЕВР. Тъй като това би забавило много текущата работа, с писмо председателят на ДКЕВР Боян Боев уведоми дружеството, че експерти от комисията ще отидат в Пловдив в дните от 17 до 20 юни.

В получения отговор се казваше, че на 17 юни ЕВН не може да осигури помещение и принтери за дейността, затова отново беше изпратен представител на дружеството в София, който да приема актовете. На 18 юни на представителите на комисията отидоха на място, но от страна на лицензианта не е оказано никакво съдействие. Така дружеството отново нарушава задълженията си по лицензията.

В резултат на тези действия на ЕВН България Електроразпределение още същия ден беше съставен констативен протокол, след което ще бъде връчен акт за установяване на административно нарушение.

В следващите дни – 19 и 20 юни, съгласно заповедта на Боян Боев, експертите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране отново ще бъдат пред сградата на ЕВН България Електроразпределение и ако не им бъде дадена възможност да свършат работата си, ще бъдат съставени констативни протоколи и ще бъдат връчени актове на електроразпределителното дружество.

По време на одита на ЕВН България Електроразпределение бяха установени 516 нарушения, като за 364 от тях ще бъдат съставени актове за установяване на административни нарушения. Санкцията е от 20 хиляди до 1 милион лева за всеки отделен случай.

Източник: http://dker.bg/NPDOCS/evn_20140618.pdf
http://dker.bg/newsbg.php?n=228

вторник, 17 юни 2014 г.

„Газпром” врътна кранчето на газът на Украйна

 „Газпром” врътна кранчето на газът на Украйна


16 юни 2014, понеделник | публикувано от Петър Дучев

АТАКА предупреди, че България ще е потърпевша от украинските своеволия


Русия е направила всичко възможно за достигане на компромис по газовия спор с Украйна. Това заяви министърът на енергетиката на Русия Александър Новак, който добави, че поведението на украинската страна по време на дискусиите е било неконструктивно, предаде „РИА Новости”. „Безусловно, руската страна в рамките на провеждане на преговорите извърши всички необходими действия, предприе всички необходими стъпки, за да се стигне до компромис, да се достигнат решения, които биха разрешили ситуацията. От руска страна бяха отправени доста конструктивни предложения към Украйна”, каза Новак. По думите му, тези предложения, засягащи цената и графика на погасяване на задълженията са имали потенциала да станат компромисни за нормализирането на ситуацията.

Ако Украйна присвоява газ, „Газпром” ще увеличи доставките по други направления. Това заяви председателят на управителния съвет на компанията Алексей Милер. „Ако засечем, че остава газ на територията на Украйна… ще увеличим доставките на газ по газопроводите „Северен поток” и „Ямал Европа”, ще увеличим обемите в подземните газохранилища в Европа”, каза Милер в понеделник. По време на пресконференция той посочи, че никои европейски доставчици не могат да осигурят реверсните доставки на газ, на които разчита Украйна като алтернатива на идващия от Русия природен газ. Милер подчерта, че Украйна се разпорежда с руския газ като със свой. „Тя няма право на това. Собствеността на руския газ в украинския тръбопровод не се променя”, посочи той.

В същото време той добави, че „Газпром” ще продължи изграждането на „Южен поток”. „В момента строителството тече стриктно по график и през декември 2015 г. в България ще пристигнат първите доставки”, напомни Милер.

Междувременно в „Газпром” заработи оперативен щаб за проследяването на състоянието на транзита на газ през Украйна, добави Милер. Той каза, че „на границата между Русия и Украйна ще доставяме точно толкова газ, колкото поръчат потребителите в Европа. Към момента заявката за транзита през Украйна възлиза на малко над 185 млрд. куб. м.”

Източник: http://www.vestnikataka.bg/2014/06/„газпром-врътна-кранчето-на-газта-н/

понеделник, 16 юни 2014 г.

ДКЕВР ПОИСКА НОВИ НАМАЛЕНИЯ ЗА ТОКА ОТ ВЕИ ЦЕНТРАЛИТЕ

ДКЕВР ПОИСКА НОВИ НАМАЛЕНИЯ ЗА ТОКА ОТ ВЕИ ЦЕНТРАЛИТЕ


16 юни 2014, понеделник | публикувано от Полина Найденова

Председателят на ДКЕВР Боян Боев съобщи,
че са започнали да изпращат писма до всички ВЕИ
централис искане да предоставят финансовите си
отчети, за да може регулаторът да се запознае
със състоянието на централите
Цветомир Ценов

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) поиска по-ниски цени от ВЕИ сектора. От 1-ви юли с 20% по-евтино трябва да се купува енергията от ветроенергийни централи и с между 50 до 60% тази от фотоволтаичните.

От държавния регулатор смятат, че енергийният сектор е изпаднал в дълбока криза, заради безразборното строителство на ВЕИ мощности в периода от 2010 до 2012 г. Само за 2 години България изпълни предсрочно европейските изисквания и въведе в експлоатация 1000 МВт. Към момента 16% от потреблението на ток в страната е от възобновяеми енергийни източници, а изкупната цена е преференциална и неоправдано висока, защото неоправданите разходи на дружествата се покриват от крайния потребител.

На провелото се заседание, на което бе обсъден докладът на работната група, предвиждащ нови намаления в изкупната цена на зелена електроенергия, производителите на вятърна и слънчева енергия възразиха остро срещу намерението на ДКЕВР. Според представители на волтаиците докладът противоречи със законодателството и цели ликвидирането на зелената енергия.

Председателят на Държавната комисия Боян Боев обаче опроверга тези твърдения и заяви, че процедурата на регулатора е извършена спрямо всички законови правила.

Източник: http://www.vestnikataka.bg/2014/06/дкевр-поиска-нови-намаления-за-тока-от/

петък, 13 юни 2014 г.

ЗАЩО АМЕРИКАНЦИТЕ СПРЕТНАХА „ОСТАВКА” НА ПРАВИТЕЛСТВОТО

ЗАЩО АМЕРИКАНЦИТЕ СПРЕТНАХА „ОСТАВКА” НА ПРАВИТЕЛСТВОТО


Публикувано на 12.06.2014 / 18:22 ч. от afera

Ако се чудите защо сме там където сме, ето тема за размисъл. Иде реч за пари. За много, много пари. Милиарди левове. Но не ония от Южен поток, а други.На 29. май на страницата на ДКЕВР се появи анонс (още си е там, който има време, нека го погледне), който казва, че държавният регулатор е поискал предоговаряне на цените с американските централи и с ВЕИ централите. Договорите с американците са определени като НЕРЕГЛАМЕНТИРАНА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ от ЕК, тъй като създават икономическо предимство за американските производители и нарушават правилата за свободна конкуренция.

И сега най-важното: предоговарянето ще донесе загуба на 5.4 млрд.лв. на собствениците на американските централи за оставащия период от договора.

Предоговарянето на ВЕИ енергията пък само за година ще донесе загуба от 0.5 млрд.лв. на собствениците им.

Та за пари иде реч. За много пари. Милиарди. И сега помислете. Не е ли по-лесно да се похарчат някакви милиони и да се спретне една “оставка”, нежели да се губят милиарди. Как ви се струва?

Светла Василева

Публикувано в Мишена, НАЧАЛНА СТРАНИЦА, http://afera.bg/mishena/62830.html


Коментари:

Нора Стоичкова · Водещ коментатор · CEO & Founder на Агенция Npr. Ltd · 754 абонати
Енергото бутна правителството

Emil Petrov · Водещ коментатор · Дявол на Heavan end HELL
Тъжно

Maya Tomova · Водещ коментатор · Elin Pelin, Bulgaria
Абсолютно не регламентирана държавна помощ, гарантирана за над 30 години с нашите пари, по проект на един банкер, продаден на американците! Кай сключи този договор и кой си направи банка от продажбата? Всички знаем, а националната ни сигурност мълчи! ОБИРДЖИИ!

Jeny Alex · Водещ коментатор · СМУ "Добри Христов"
да , знаем кой - иван костов , знаем и банката - уникредит с гл банкер онзи изрод арменеца ...

събота, 7 юни 2014 г.

Силно поскъпва парното, минимално поевтинява токът

Силно поскъпва парното, минимално поевтинява токът

07:00 | 30 май 2014 | Бизнес / Редактор Виктор Стефанов

За клиентите на ЧЕЗ има минимално увеличение на цените

ДКЕВР реши шоково да оскъпи топлоенергията и минимално да поевтини ел.енергията за бита. Ще се предоговаря скъпият ток от някои ТЕЦ, "свиват" се ВЕИ.

Енергийният регулатор предлага увеличение на цените на топлинната енергия с до 19% от 1 юли. Най-голямо е увеличението на цените за русенската топлофикация - с 18.9%. В София увеличението е с почти 12%, в Пловдив - с над 10%, във Варна - с 11.5%, в Бургас със 7%.

Същевременно ДКЕВР предлага цената на електрическата енергия за битовите клиенти да се намали средно с 0,66% от 1 юли.

Най-голямо ще бъде намалението на цената на тока за битовите клиенти на EVN - средно с 1,30%. Намалението на дневната тарифа при тази компания е 0,8%, а нощната тарифа пада с 3,93%.

При ЧЕЗ има леко увеличение на тарифите с 0,3 на сто. Според сметките на ДКЕВР клиентите на дружеството ще плащат след 1 юли с 0,32% повече за електроенергия през деня. Нощната тарифа ще бъде намалена с нови 0,84%.

При клиентите на "Енерго-Про“ дневната тарифа за бита се намалява с 0,6% до 0,15862 лв./квтч. При нощната тарифа понижението е с 3,74%.

Предложението за поевтиняване на ел.енергията дойде заедно с решението на ДКЕВР, с което изисква НЕК и ТЕЦ-овете "Контур Глобал Марица изток 3" АД и "Ей И Ес 3С Марица изток 1" ЕООД – да започнат преговори за изменение на дългосрочните договори за изкупуване на скъп ток.

ДКЕВР поиска и 50% по малко ток от ВЕИ.

Регулаторът смята, че "ако бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа наполовина за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а останалите количества да се остойностяват по цената за излишък на балансиращия пазар, това би редуцирало през ценовия период 01.07.2014 г.- 31.06.2015 г. разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 541 млн. лв."

Предложенията на ДКЕВР били тежък популизъм, доказващ политическата и корпоративна подчиненост на регулатора, заявяват в отговор от Българската фотоволтаична асоциация.

Източник: http://dnes.dir.bg/news/dkevr-parno-nek-tzenite-tzenata-toka-izcupuvane-toc-16784722

ДКЕВР пак повишава такса пренос за НЕК и ЕСО

 ДКЕВР пак повишава такса пренос за НЕК и ЕСО

Георги Брандийски - 30 май 2014, 17:10

От ЕСО в ценовото си заявление
бяха поискали общата цена за
мрежови услуги да се увеличи
с 81,5%
Bulphoto
Повишение на цените за доставка и пренос съответно за НЕК и за ЕСО предвижда ДКЕВР в доклада си за новите цени валидни от от 1 юли 2014 до 30 юни 2015 г.

Докладът ще бъде разгледан на открито заседание на комисията във вторник, 3 юни от 13.00 часа, съобщават от комисията.

Вчера ДКЕВР реши шоково да оскъпи топлоенергията и минимално да поевтини ел. енергията за бита. Ще се предоговаря скъпият ток от някои ТЕЦ-ове, "свиват" се ВЕИ.

 В доклада се предвижда увеличение на цената на НЕК за доставка на електрическа енергия на клиентите на регулирания пазар от 100,43 лв./МВтч, без ДДС на 110,58 лв./МВтч, без ДДС, като цената за услугата обществена доставка остава непроменена - 1,32 лв./МВтч. /До момента цените за НЕК непрекъснато се увеличават, като резервът за това се взима от намаляването на комисионните за ЕРП-тата, които към момента са 51% - бел. ред./

В ценовото си заявление от НЕК бяха поискали цената за услугата обществена доставка да се повиши на 3,05 лв./МВтч или 231% увеличение спрямо сега действащата, но ДКЕВР счита това искане за неоснователно.

В доклада си работната група на ДКЕВР е установила, че невъзстановените разходи за предходни ценови периоди в резултат на прилагането на компенсаторния механизъм за изкупуване на електроенергия по преференциални цени са на стойност 410 674 хил.лв., от които НЕК трябва да бъде компенсирана с 54 727 хил.лв., "ЧЕЗ Електро България" - с 61 024 хил.лв.; "ЕВН България Електроснабдяване" - с 248 623 хил.лв.; "Енерго-Про Продажби" - с 46 300 хил.лв.

От ДКЕВР предвиждат с цел преодоляване на предизвиканата ликвидна криза в НЕК и поетапно възстановяване на тези разходи за следващия ценови период да бъдат включени за компенсиране разходи в размер на 79 483 хил. лв., които участват във формирането на ценaта за енергия на обществения доставчик за регулирания пазар и цената за "задължение към обществото", която се плаща и от регулирания и от свободния пазар.

Цената "задължения към обществото" ще бъде 17,60 лв./МВтч., предвижда докладът.

От ЕСО са поискали общата цена за мрежови услуги да се увеличи с 81,5% от 6.91 лв./МВтч на 12,47 лв./МВтч., според доклада на ДКЕВР това увеличение ще бъде с 15,48% до 7,98 лв./МВтч.

В доклада на ДКЕВР е разписано и намаление на цените за разполагаемост на производствените централи - цената за разполагаемост на АЕЦ "Козлодуй" се намалява с 37,9%, на "Бобов дол" - 19,77%, на ТЕЦ "Ей и Ес Марица Изток 1" с 29,10%, на "Контур Глобал Марица Изток 3" - с 20,71%.

 Повишават се цените на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" с 9,55% на цената за произведена енергия и със 7,39% на цената за  разполагаемост.

Източник: http://banks.dir.bg/2014/05/30/news16789192.html

ДКЕВР откри 2700 нарушения на ЕРП и ги надчете с 818 млн.

ДКЕВР откри 2700 нарушения на ЕРП и ги надчете с 818 млн.


13:57 | 14 май 2014 | Общество / Георги Брандийски

2690 нарушения са констатирани при одита на трите електроразпределителни дружества, съобщиха от ДКЕВР. Отчетени са некачествен ток и надути разходи.
Най-голям брой от нарушенията са свързани с подмяна на електромерите. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения от направени 1283 проверки (в 85% от проверените случаи). При ЕВН са установени 349 нарушения, за които са съставени констативни протоколи, при 553 проверки – това са 63% от направените проверки.

Всички дружества са работили по един и същи начин – чрез свързани лица, а от допълнителните си приходи и икономията от технологичните загуби, са завишили своите разходи неправомерно, общо в размер на 818 милиона лева - повече разходи над утвърдените от ДКЕВР за петте години от 2008 до 2012 г., обяви шефът на ДКЕВР Боян Боев

ЕВН
ЕВН отчита 164 557 000 лв. повече направени разходи и 141 359 000 лв. повече приходи в сравнение с общото ниво на необходимите приходи, включени в цените за периода. Загубите за държавата са 145 976 000 лв. дивидент и 20 541 хил.лв. корпоративен данък.

ЧЕЗ
ЧЕЗ е постигнало икономия, в размер на 142 948 000 лв. Тези спестявания са им осигурили финансовия ресурс за генериране на по-високи административни разходи, в т.ч. и за външни услуги. Въпросните административни разходи нарастват всяка година, като за 2012 г. те са с 12,67% по-високи спрямо 2008 г.

Енерго Про
Енерго Про реализира общо 2 686 000 лв. допълнителни разходи и допълнителен приход от 131 177 000 лв., който е използван за финансиране на различни видове оперативни разходи.

Други нарушения на ЕРП са свързани с отчитането на консумирана електроенергия за период, по-дълъг от утвърдения от ДКЕВР. Т.е. вместо ЕРП-то да отчита енергията за законоустановения срок (31 дни), те са отчитали за по-дълъг период, което е увеличило сметките за ток на хората за отчетения не законоустановен период.

От ДКЕВР отчетоха, че хората се оплакват от некачествено предоставената услуга, която е довела до изгарянето на голям брой електрически уреди.

"Наред с констатираните нарушения е установено изплащане на необосновани комисиони на свързаните дружества, необосновано високи разходи за мениджърски и консултантски услуги и неотразени във финансовите резултати по-малко разходи за технологични загуби по мрежата на "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, "ЧЕЗ Разпределение България" ЕАД и "Енерго-Про Мрежи" АД", се посочва в доклада.

При одита е извършен и задълбочен анализ на финансовите показатели на трите ЕРП-та, включително отчетените приходи, технологичните загуби и административните разходи и разходи за експлоатация и поддръжка. Дружествата през целия период са отчели милиони лева повече приходи над утвърдените.
В допълнение те са имали необходимост от много по-малък размер технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и им е заложено от регулаторния орган.

Въпреки това дружествата не са отчели по-големи печалби, а са използвали тези спестени пари за увеличаване на административните разходи, в т.ч. консултантски услуги, комисиони, мениджърски услуги, външни услуги от свързани лица и др. преки разходи за експлоатация и поддръжка.

ДКЕВР сезира ДАНС, Националната агенция по приходите, Агенцията за държавна финансова инспекция и лично министър-председателя за тежките нарушенията извършени от енергийните дружества.

Какво следва - сурови глоби

Трите ЕРП-та ще могат в законоустановения срок - три дни, да върнат възражения по всеки един акт по отделно. След като предадат възраженията си, комисията ще ги разгледа поотделно и ще прецени за кои нарушения смята, че следва да се издадат наказателни постановления.

Глобата върху едно нарушение е между 20 000 лева и един милион лева, отбеляза Боян Боев и уточни, че комисията ще се съобрази със сериозността и тежестта на всяко едно отделно нарушение.

Ако имаме 2500 акта и заложим минималната сума от 20 000, общият минимален размер на глобата за трите ЕРП-та е 50 млн. лева, каза Боев.

ДКЕВР откри процедура по лишаването на ЕРП-тата от лиценз на 19 март, след като те прихванали дължими на НЕК около 350 млн. лева.

Вчера КЗК обвини трите ЕРП-та, че налагат необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа за кабелни и телефонни оператори.

Източник: http://dnes.dir.bg/news/dkevr-narushenia-erp-16687668

Браво - напълно подкрепям действията срещу ЕРП-тата ! Толкова години ни крадат безобразно - време е да се сложи край на това ! Дайте истината - хората имат право да знаят колко са нагли и брутални, милиарди са се изнесли от България чрез тях!


08 ( нерегистриран )
14.05.2014 18:03
КРАДЦИ!!! Да излъжеш някой, че му взимаш парите за едно нещо, а да ги харчиш за друго си е чиста кражба от нашия джоб. КРАДЦИТЕ, чиито представител е Росен Плевнелиев си бъркат всеки месец във вашите джобове и вашите банкови сметки. Взимат за технологични разходи при пренос на ток, а харчат за консултанти и мениджъри. Е, верно, скъпи мениджъри като Митко Каратиста. Не ИМПИЙЧМЪНТ за тоя крадец дето си ги води в хотелската стая за гърба на тези, които са го избрали, ръката на дръвника и до лакътя, като при хан Крум, иначе няма оправяне. Лъжци и крадци долни!


1212 ( нерегистриран )
14.05.2014 17:58
Защо минималната глоба за ЕРП . Предлагам максималната от 1 милион заради многото нарушения, значи 2700 по 1 милион прави 2.7 милиарда лева. Да платят дивидент за всички години от 2004 до 2012 год. Да си платят веднага както ние си плащаме тока, ако не да им се начисляват лихви като нашите. ЕРП да плащат наем електромер на етажната собственост на блока , наем за кабелите и стълбовете които са на държавна, общинска или частна земя и т. н. Да се приеме закон , че естествен монопол задължително трябва да бъде поне 51% държавен или общински. След ЕРП та да почват НЕК , ИСО , и всички производители на ток


факти ( нерегистриран )
14.05.2014 17:44
Ето ти фактите тикво гейберастка за тока от възобновяеми източници:
Фактите показват, че от 2007 до 2010 г. в България е имало едва 28 мегавата фотоволтаични мощности, а в края на 2011 г. те са вече 120 мегавата. Бумът настъпва през 2012 г., когато те са вече около 250, с перспектива да стигнат до 450 МВт според издадените лицензи.
14 декември 2010 г. Корейците подаряват на Борисов 1 милион лв срещу възможността да източват милиарди от българските потребители на слънчев ток в продължение на 20 години.
.Най-големият фотоволтаичен парк в България и на Балканите е собственост на консорциум между саудитския енергиен оператор ACWA Power, саудитския фонд First Reserve и турския вакъф Crescent Capital (Полумесец капитал в превод). Той е разположен върху 1000 дка обработваема земя край село Караджалово, на 9 км от Първомай.
Вятърният парк Свети Никола край Каварна бе открит на 6 октомври 2009 г. лично от тогавашния премиер Бойко Борисов и министър Трайчо Трайков. Той е собственост на AES GEO Energy компания между АЕS и българо-германската GEO POWER. С присъединяването му към националната електроенергийна система ветроенергийните мощности на България ще се удвоят от 159 MW на 330 MW.
Кои са тарикатите, за чиито интереси работеше кабинетът Борисов? .
Най-популярни сред тях са, естествено, Цветелина Бориславова, Иво Прокопиев, Николай Вълканов и др

200 мегавата ( нерегистриран )
14.05.2014 16:34
Пазара че се нормализира само тогава когато се разбие монопола. Мога да Ви дам прост пример - от лятото работи свободен пазар на електроенергия средно напрежение. В момента има над 200 доставчици. Цената на ЧЕЗ за април е 116.17 лв. за мегават, а пазарните нива са 72 - 78 лв. за мегават. С включен пренос при средно напрежение цената е около 120 лв. на мегават или 12 стотинки на киловат. Сравнете сега с цената на тока при ниско напрежение - 18.2 стотинки на киловат - разликата е повече от 50%. Тази разлика остава при ЕРП-тата отделно от приходите от пренос!!! Решението на проблема е да се създаде пазар за ток ниско напрежение, цените ще се нормализират сами. Ако може да има и повече ЕРП-та с кабелни системи ще е още по добре.


Експерто ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
"ЧЕЗ е постигнало икономия, в размер на 142 948 000 лв."
ТОВА не е Икономия!!!
ТОВА са ОТКРАДНАТИ пари от абонатите, чрез манипулиране на на софтуера на електромерите и повишаване на коефициента с който се умножава действително изразходваната електроенергия.
КРАДАТ!!!!


24 ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
Важния въпрос е колко от тези 818 милиона са отишли в джобчетата на Митко Каратиста (шофьор на Пашата и директор в ЧЕЗ), на Росен Плевневлиев и останалите другарчета на бившия премиер ген. Бойко Борисов (агент Буда).

рк ( нерегистриран )
14.05.2014 15:47
поне половината


овците се пробуждат ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
хора разберете се - тия са дошли тука щото са видели че България е "разграден двор", и са си мислели, че народа тъп ще ги търпи вечно да го точат. За тия години не съм видял да сменят един стълб, една жица. Подменят само електромери с нови "крадливи" електромери, специално разработени за "точилка" ...


ОМГ ( нерегистриран )
14.05.2014 15:12
Сформирането на крайната цена на тока е сложна работа. Един я произвежда, друг я разпределя, а трети я пренася. Държавата гарантира 16% печалба или възвръщаемост на собствения капитал годишно на ЕРП-тата. Дали това не е ограбване, след като нормата за НЕК е от 1,5%, а в Европа от около 6-7%? И в следствие на изгодната приватизация, цената на електричеството скача 2 пъти. А в сметката за ток днес ни се начислява такса за достъп до електропреносната мрежа. Такса, която в световната практика се поема от електроразпределителното дружество.

На власт идва Тройната коалиция в лицето на Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобурггодски. Започна масово изграждане на ветрогенератори и соларни панели. А българинът се сдоби с още една графа в сметката си за ток "добавка за зелена енергия". Тя струва точно "0.01110 лв./кВтч". А енергоразпределителните дружества се оказа, че не са почитатели на екото. Зелената енергия и природните бедствия изяждали печалбата им.
Жителите на топлофицираните градове в България са по-малко прецакани от жителите на по-малките селища. Ако това може да е успокоение за някой. Дядо Драгой от Сливница или баба Трендафилка от село Байкал плащат също такса за т. нар. "високоефективно комбинирано производство", което всъщност субсидира топлинната енергия. А за жителите на малките населени места остава цепенето на дърва, пренасянето на въглища и още по-солени сметки за ток, ако дръзнат да се топлят от енергото.
Излиза, че 40% от сметката на българина за ток е за реално консумираната електроенергия. Останалите 60% се разпределят между такса за достъп до електропреносната мрежа, която за по-кратко можем да наречем такса Царя, тъй като беше приета по времето на правителството на НДСВ. Невъзстановими разходи или такса Костов и добавка за зелена енергия или такса Станишев.


ОМГ ( нерегистриран )
14.05.2014 14:40
Сделката за продажбата на ЕРП-ата е благословена от Симеон Сакскобургготски. Де юре обаче тя е подписана през 2005 г. от Милко Ковачев, министър на енергетиката от НДСВ. В резултат на това разпределителната мрежа у нас, която в бранша наричат "касичката на системата", е продадена на Е.он, ЕВН и ЧЕЗ. Така срещу скромната сума от 629,5 млн. евро те придобиват 67% от ЕРП-ата, но реално ги управлява така, сякаш са сто на сто техни, защото никой не упражнява контрол и не търси дивиденти вече пет години.
Запознати с договорите за приватизация твърдят, че в споразуменията няма почти никакви изисквания към купувачите. Има обаче посочен процент на възвръщаемост на инвестицията - 16%. Гарантирана норма на печалба, каквато няма никъде в Европа. Преди приватизацията разрешената норма на възвръщаемост на вложенията на ЕРП-ата е 8%. На всички останали участници в производството и доставката на ток е средно 1,3%. (Виж Таблица 1)
Във Великобритания на тамошния монополист е разрешена норма на възвръщаемост 6,25%. Ако някой построи нова електроцентрала, той може да си начислява по 15%.
Когато един политик не защити ционалните интереси, не е трудно човек да съобрази защо прави това. Медиите и анализаторите многократно прогнозираха какъв процент комисиона гарантира подобни отстъпки. Че е давано личи и от това, че новите собственици се нахвърлиха да увеличават цените, да съкращават разходите и да закриват работни места като бесни.

Стойнев: И вотът на недоверие е пуснат по мейла

Стойнев: И вотът на недоверие е пуснат по мейла

14:08 | 15 май 2014 | Политика / Георги Брандийски

Драгомир Стойнев: Информацията от вчера разкрива
как бизнес интерес контролира медии, политици, НПО-та
Сн.: БГНЕС
Очаквам и вотът на недоверие да е планиран в някой имейл – това ще е поредното доказателство за уродливото срастване между бизнес и политика.
Това се казва в позиция на енергийния министър Драгомир Стойнев по повод изнесената в медиите информация за кореспонденция на бизнесмена Иво Прокопиев, в която се планирала кампания за атака на действията на държавата в казуса с лицензите на електроснабдителните дружества.

Вчера стана ясно, че Прокопиев е изпратил писмо до редакторите на неговите медии с мнение каква позиция трябва да вземат изданията относно енергийната политика на държавата.

Според Прокопиев атаките срещу ЕРП са насочен политически ход във връзка с предстоящите избори. Той нарежда да се търсят всички гледни точки по казуса включително и сред управляващите.

Пак вчера ДКЕВР оповести 5-годишен одит за ЕРП, в който отчете 2700 нарушения и надути приходи и разходи за 880 млн. лв. За част от тези нарушения обаче вече са платени глоби, а други са паднали в съда.

 "Четейки този имейл, си дадох ясна сметка за случилото се през последната една година и как то е било контролирано", каза Стойнев. Имейлът е изпратен на 6 май, в него се говори за бъдещи действия на Красен Станчев. Тази заповед на Иво Прокопиев беше изпълнена и в момента Красен Станчев (от ИПИ - подразделение на чифутският борсов спекулант Джордж Сорос, бел. ред.) е основна движеща сила на идеята да т.нар. Независим енергиен борд. Кажете ми - този енергиен борд с какво е независим? Участници в него са електроразпределителните дружества и представители на ВЕИ сектора", каза министърът.

 През седмицата група соросоидни икономисти около соросоидното ИПИ се обединиха около идеята за създаване на енергиен борд. Според соросоида Красен Станчев бордът може да функционира по два начина - съвместно с държавата в лицето на ДКЕВР и Министерството на икономиката и енергетиката, или без такова участие.

Министър Стойнев допълни, че още с встъпването му в длъжност е имало конкретен натиск за разпродаване на българската енергетика.

"Ние спряхме този процес, който беше започнат от предишното управление, което разпродаде се миноритарните дялове в ЕРП-тата чрез фирми, близки до Иво Прокопиев, целенасочено се водиха българските мини "Марица Изток" към продажба. Когато ние спряхме този процес и заявихме, че българската енергетика не е за продан – тогава започнаха и атаките", коментира Драгомир Стойнев.

Една от фирмите на Иво Прокопиев - "Каолин", продаваше варовик на ТЕЦ "Марица Изток" 2, чийто основен доставчик за въглища са мините там. Според противници на бизнесмена цените на варовика са завишени изкуствено. Особено активен сред тях бе Николай Бареков.

Стойнев каза още, че вероятно има и следващ имейл, който дава заповед за вот на недоверие, защото в този имейл ясно личи колко услужливи са политическите партии ГЕРБ и Реформаторски блок.

Източник: http://dnes.dir.bg/news/ivo-prokopiev-erp-dragomir-stoynev-16695745

Кражба на ЧЕЗ пак спря тока за 3 часа на хиляди софиянци

Кражба на ЧЕЗ пак спря тока за 3 часа на хиляди софиянци


09:23 | 6 юни 2014 | | / Редактор Лилия Чалева

Добавете надписАварийните екипи на ЧЕЗ са
възстановили захранването до 10 ч.
Сн.: БГНЕС
Хиляди жители в София и областта останаха без ток за три часа в петък сутринта заради кражба на трансформаторно масло. Аварията беше отстранена в 10 часа.

Аварията е предизвикана в 7.10 ч. Засегнати бяха селата Лозен, Казичене, Герман, Долни Пасарел и ж.к. Дружба.

Телефоните на ЧЕЗ прегряха сутринта от недоволните абонати . Автоматичният оператор само отговаряше, че ще бъде възстановен токът там, където има "аварийно прекъсване".

По-късно от ЧЕЗ уточниха, че кражба на трансформаторно масло е станала причина за прекъсване на електрозахранването на 4413 клиенти на ЧЕЗ.

Аварийните екипи на ЕРП-то са възстановили захранването в 10.00 часа.

Само за периода 17-19 май неизвестни извършители източиха маслото от 6 трансформатора в района на столицата и София област; щетите са за над 100 хил. лв., посочват от ЧЕЗ.

През 2013 г. от съоръжения на ЧЕЗ са откраднати 60 тона трансформаторно масло, а от началото на настоящата година до момента - 26 тона. От началото на 2013 г. щетите от кражби само на трансформаторно масло възлизат на 2,4 млн. лева, сочи статистиката на дружеството.

След източването на маслото съоръжението става неизползваемо и трябва да се подмени незабавно. В зависимост от типа трансформатор, смяната му струва между 10 и 30 хил. лв., уточняват от компанията.

ЧЕЗ напомня на своите клиенти, че могат да подават сигнали за злоупотреби на имейл адрес zaklienta@cez.bg, в Центровете за обслужване на клиенти и на денонощната информационна линия на дружеството 0700 10 010.

Преди дни кражба на меден проводник остави без ток 19 блока в "Бъкстон".

Източник: http://sofia.dir.bg/news.php?id=16825789

Коментари:

ЧЕЗтито от ЧЕЗ ( нерегистриран )
07.06.2014 12:58

За мен е безспорно, че извършителите са именно служители на ЧЕЗ! Забележете: не 1, а 6 трансформатора и този 7-мият от преди няколко дни, отключени и откраднати кабелите в него или маслото! Толкова лесно ли се отключват тези трансформатори, че и маслото източват толкова бързо? Големи специалисти и професионалисти били тези крадци - познават целия трафопост, бравите им, пробките за маслото, мерките за беспоасност при работа в съоръженията и прочие. Интересно също как хубаво калкулират смяна на целия трансформатор, вместо просто да налеят наново маслото!! Не пише в статията, че трафовете са изгоряли от прегряване нали? Няма и как да стане, ако си му работят всичките защити, в това число и тези за прегряване и тази за нивото на охлаждащото масло. Така ли смятате от ЕРПтата да вдигнете цената на тока, чрез измислени разходи и измислени щети пред ДКЕВР и обществото? ТЕРОРИСТИ ПРОКЛЕТИ!

Още коментари:
факт 2 ( нерегистриран )
06.06.2014 11:40
Сега ще ти кажа фактите... А те са, че ЧЕЗ беше наела масово външни фирми за какво ли не (външни, но всъщност свои) и им плащаше луди пари за щяло и нещяло. Знаеш ли колко пъти подменяха здрави, скъпи, съвременни електромери при нас? Толкова, че последния път не бяха стегнали добре клемите и таблото се запали, вследствие на което изгоряха някои уреди у нас. Това отделно струваше на ЧЕЗ над 1700 лева, които ми платиха за щетите, а можеше и да е повече. Сами си го правят и после реват пред държавата. А що се отнася до Казичене, там токът се спира за добро утро и за лека нощ! - и това е от години, не отсега. Няма да обяснявам колко пари съм дал за UPS-и, само да кажа, че имам 4 и не ми стигат. 


Жоре, ( нерегистриран )
06.06.2014 16:50

Ако има действащи закони ще видиш как институциите са толкова виновни, че циганите са им само битови гадни подражатели..

D ( нерегистриран )
06.06.2014 10:03
На всичко отгоре диванетата ЧЕЗ дължат обещение на хората, ако нямат ток повече от 1 ден. Да му мислят търговци и производители как ще си изхвърлят развалените храни от хладилниците. Или после ние ще ги изядем и готово.

e kak ( нерегистриран )
06.06.2014 10:00
ДГД Чез
Но като няма държава така ще е

петък, 6 юни 2014 г.

Софийско село на бунт заради спирания на тока

Софийско село на бунт заради спирания на тока

08:49  |  9 май 2014  | |  / Редактор Надежда Христова /

Над 500 жители на софийското село Мировяне са се подписали срещу ниското напрежение и честите спирания на тока. Подписката е внесена в ДКЕВР.

 „Храната на бебето я топлим по няколко пъти на ден, защото не знаем, когато дойде времето за хранене не се знае дали ще има ток, обикновено няма, за съжаление. Постоянно жена ми не може да изпече един сладкиш за по-малко от 3 часа. На 190 волта това е положението”, казва Методи Илиев, жител на село Мировяне, цитиран от bTV.

 За около 10 000 лева са щетите от изгорели електроуреди на семейство Илиеви. Досега Методи Илиев е сменил пералня, камера, усилвател.

 „Това е електрическа помпа, която ми качва топлата вода в къщата, която при един от поредните прекъсвания на тока, когато е дошъл явно е имало пренапрежение и кондензаторът е избухнал”, допълва мъжът. Той подава жалба за изгорелите си уреди, но претенцията му е оценена като неоснователна. За да намали щетите в дома си, Методи Илиев вече използва допълнителни защити.

 „Знаете какво ще се случи, ако в хола ви се запали телевизор - просто ще изгори целият хол. Ако вкъщи има някой, проблемът е, че аз не мога да си предвидя захранването. Показах ви и преди малко 24 спирания на тока за 50 минути”, казва още Методи.

 В Мировяне вече са направили и подписка срещу качеството на тока. В селото има около 600 домакинства, 500 от тях се подписват.

 „Много често е спирането на тока, горят много електроуреди и страхотни проблеми се получават. може да се случи почти всеки ден и по няколко пъти на ден”, посочва кметът на селото Йорданка Пенкова.

 Според ЧЕЗ обаче проблем с електрозахранването в селото няма. От дружеството твърдят, че редовно измерват напрежението по мрежата, а в селото месечно има не повече от 3-4 аварии. След тях следва и ремонт, при който също се прекъсва електрозахранването.

 „Включването и изключването на мрежата не може да предизвика изгаряне на електрически уреди. Тъй като няма влошаване на качеството на напрежение и съоръженията са в добро състояние, т.е. притесненията са излишни от страна на живущите в Мировяне”, обяснява Виктор Станчев, директор "Експлоатация и подържане" в ЧЕЗ-Разпределение.

 Местните обаче се шегуват, че дискотеката в Мировяне работи постоянно и очакват отговор и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, където са изпратили подписката си.

Източник: http://sofia.dir.bg/news.php?id=16651697

Коментари:

Ники  ( нерегистриран )
09.05.2014 17:16
 Решението е лочино - след като ЧЕЗ не се справя с този район, държавата го дава на някое от гругите електроразпределителни дружества, което ще се справи! А не се оставят гражданите на България на произвола на чешкото дружество ЧЕЗ, чията единствена цел е печалбата и минимизиране на разходите, постигането на което става чрез влошаване на качесвтото и надути сметки! ЧЕЗ ВЪН!!!!!!!!!!!


тинтириминтири  ( нерегистриран )
09.05.2014 10:28
 Този нещастник от ЧЕЗ дето обяснява колко пъти евентуално се спира тока в Мировяне да не си мисли че в селата живеят ниандерталци и не знаят какво значи ежедневно и по няколко пъти в деня спиране на тока. Нещастници - но ние сме си виновни жителите на тази шибана държава че търпим тези монополисти да ни управляват и да ни изцеждат благата за лични облаги. Вън на тези кърлежи!


Митовете за "Южен поток"

Митовете за "Южен поток"


Публикувано на 03.06.2014 @ 19:13, автор: Светлана Велева

/Поглед.инфо/ Противниците на проекта повтарят като мантра шест неща, които обаче нямат нищо общо с реалността

Нужен ли ни е "Южен поток" или не, печели ли България от него, или губи, ще бъде ли замразен проектът, а страната ни санкционирана? Това са въпросите около газопровода, които в последните месеци бунят духовете и противопоставят политически сили. Нормално - около избори проекти от национално значение стават особено удобно средство за "замеряне" на противника. Нека припомним, че България предвиждаше три големи енергийни проекта, които да й осигурят енергийна независимост и стратегическо положение на Балканите в областта на енергетиката - газопровода "Южен поток", петролопровода "Бургас-Александруполис" и АЕЦ "Белене". Трите проекта дълго бяха приемани в пакет, а президентът (2002-2012) Георги Първанов ги определи като "Голям шлем". България прекрати участието си в един от тях, другия замрази и към момента единствено реализацията на "Южен поток" е в ход.

Мит 1. "Южен поток" не е необходим

Този проект няма алтернатива. Страната ни се нуждае от него, защото няма откъде да си доставя синьо гориво, ако спрат доставките през Украйна. А не може да треперим за всеки конфликт, който може да застраши вноса на газ в страната ни. Нека припомним кризата през 2009 г. България е една от най-застрашените при спиране на доставки от Украйна - Турция може да получи газ от още шест източника, а Гърция разполага с терминал за втечнен газ. За България "Южен поток" е единствен шанс, тъй като проектът "Набуко" вече приключи, а в Черно море не може да бъде изграден терминал за втечнен газ, защото танкерите не могат да преминат през Босфора. Газовите връзки между Гърция и Турция също не са алтернатива на "Южен поток", а да получаваме газ от Америка, Катар и Азербайджан, и да искаме - няма как да стане, защото няма тръби. Някои смятат, че алтернатива може да е добивът на шистов газ. Но има сериозни съмнения, че технологиите не са безопасни. А и той е прекалено скъп.

Същевременно конвенционалният добив у нас не може да покрие повече от 10% от реалните ни нужди. Доставка на природен газ може да осигури примерно и находището Шах Дениз II в Каспийско море. Газът от това находище обаче може да стигне до страната ни едва през 2019 г., а от "Южен поток" газът ще стигне до станцията в Паша Дере през 2015 г. Освен това договорените количества азерски газ, който ще пристигне чрез TANAP и ТАР, възлизат само на 1 млрд. куб. м годишно, като за цяла Европа договорените количества са 16 млрд. куб. метра. През "Южен поток" ще преминават 63 млрд. куб. метра. Същевременно енергийните източници по света се изчерпват. А с нестабилната ситуация на Близкия изток цените само се повишават. На целия този фон България именно сега, в разгара на глобалната икономическа криза, получава шанс да осигури за себе си стабилни доставки на енергия за десетилетия напред. С това мит номер 1 напълно се опровергава.

Мит 2. Проектът е руски и ни прави зависими от Русия

Нека, преди да разнищим този мит, да погледнем аналогична ситуация с друга държава - Германия. Тя е икономически най-силната страна на ЕС и на нея се крепи цялата еврозона - потърпевша ли е от това, че успешно ползва всички предимства на "Северния поток", по който директно получава газ от Русия? И прави ли я това зависима от Руската федерация?

Да се разглежда "Южен поток" в контекста на политическите българо-руски отношения не е коректно. Проектът за газопровод не е българо-руски, а преди всичко европейски проект. Това е международна компания с участието на водещите европейски енергийни гиганти. В нея руската "Газпром" притежава 50%, а италианската ЕНИ - 20%. Френската "Електрисите дьо Франс" и германската "Винтерсхал" (част от BASF) държат по 15%. Така че, ако за България ще има зависимост, то тя ще е руско-германо-италиано-френска, а приближаването ни - не в посока Изток, а към Запад.

Газопроводът "Южен поток" е най-големият енергиен проект в Европейския съюз. Към него наскоро се присъедини Австрия, още 5 страни има по трасето. Реално газопроводът ще минава през Италия, Словения, Унгария, България, има разклонение и към Хърватия. Дори Македония ще бъде свързана към "Южен поток" чрез специално разклонение от газопреносната мрежа на "Южен поток" от Сърбия или България. Гърция тези дни поиска подобно разклонение от "Южен поток".

Тръбата ще допринесе за гарантиране на надеждни доставки на природен газ за Европа. Тя ще свърже директно руските газови находища, които са най-големите в света, с европейските потребители. Трябва да се има предвид и фактът, че до 2030 г. се очаква увеличаване на потреблението на газ в ЕС с 10 до 20%, което, заедно с изчерпващите се запаси на Норвегия и при липса на икономически целесъобразно решение, може да доведе до срив в развитието на икономиката на ЕС като цяло. От друга страна, основният акционер в проекта - "Газпром", има потенциал и ресурс да прави инвестициите и да развива инфраструктурата в изключително тежко време благодарение на енергийните ресурси, които се намират в Русия. Както Русия притежава най-богатите енергийни ресурси, особено на природен газ, който между другото е най-безопасният в екологичен смисъл и най-безвредният енергиен източник в света, така и България по географски причини се явява естествен път от Азия за Европа, естествен център на енергийните пътища на Балканите. И да не се възползваме от стратегическото си положение и от демагогия да пропуснем мащабни икономически възможности, би било безумие.

Мит 3. Само "Газпром" ще печели, за България проектът е икономически неизгоден

Както вече посочихме, освен руския газов гигант, има още три големи браншови компании, които ще печелят, както и страните, които ще получават газ. За България това е най-големият инфраструктурен проект за периода на прехода. Той е стратегически и от енергийна гледна точка, и от икономическа, защото ще създаде над 5000 работни места. Изграждането на газопровода ще доведе до значителни постъпления за българския бюджет под формата на данъци, такси, социално осигуряване - като по предварителни изчисления те ще достигнат 5,5 млрд. евро до 2040 г. Те ще бъдат вложени в 11 области, 38 общини, три от които са изключително засегнати от кризата - Враца, Монтана и Видин, които са в най-бедния регион в Европа - Северозападна България. Това ще раздвижи цялата ни икономика и ще даде възможност за нейния рестарт. От друга страна, с този проект България ще стане транзитен енергиен център на Балканите и ще осигури сигурност на енергийните си доставки. Така повече няма да зависим от конкретен геополитически конфликт, както се случи през зимата на 2009 г.

За да участва в проекта, България ще вземе заем от "Газпром" при лихва, която бе намалена от 8% на 4.25%, като се предвижда той да бъде изплатен до 22 години след въвеждането на тръбата в експлоатация. Проектът ще се самоизплаща от транзитните такси, които страната ни ще получава от руската страна при експлоатацията му, държавата няма да бъде ангажирана. Тоест, строителството ще става без риск за българския бюджет и без държавни гаранции. Първоначално в преговорите с ГЕРБ бе заложено, че България няма да получава дивиденти от проекта в идните 15 години, за да изплати своя дял. Сега "Газпром" отстъпи от това - България няма да участва с нито един лев във финансирането на проекта, но още от 2018 г., когато тръбата ще функционира вече в пълния си капацитет, ще започне да получава дивиденти.

Всъщност "Южен поток" е проект, който явно е икономически твърде изгоден за България, но сега някои залагат на политическата карта. И обърнете внимание - геополитическият сблъсък не е между Русия и Европа, а между САЩ и Русия. България като част от ЕС не бива да става заложник на този голям геополитически сблъсък.

Мит 4. ЕС не иска този проект

Експертите са категорични, че проектът се иска от Европа и той ще се случи. Причините са няколко. Новият газопровод ще гарантира доставките при всички случаи. Той не увеличава зависимостта на ЕС от руския газ, а по-скоро намалява политическите пречки по трасетата, по които сега гориво достига до Европа. Доказателство за това е връщането на Австрия в проекта. Меморандумът между ОМВ и "Газпром" предвижда "Южен поток" да достига енергийното сърце на ЕС - Баумгартен, където е средноевропейският газоразпределителен център. Това означава, че Европа иска да има още една артерия, по която синьото гориво да пристига от Русия без политическите пречки, които в момента съществуват, особено в контекста на украинската криза.

Когато противниците на "Южен поток" говорят, че проектът засилва зависимостта на Европа от руския газ, би трябвало да кажат коя е реалната алтернатива. Понятието диверсификация (разнообразяване - б.а.) съдържа две неща. Първо, диверсификация на източниците на газ. Второ, диверсификация на трасетата. По първата част Европа няма много алтернативи. Потреблението нараства, а собственият добив намалява. Единствената реална алтернатива е да се докара азербайджански газ, но във времето това се забавя. При безпристрастен анализ ще се види, че "Южен поток" е стратегически важен както за Европа, така и за България и страната ни трябва да го отстоява.

Мит 5. Цената на газа няма да е изгодна за нас

Изграждането на "Южен поток" ще свали цената на природния газ за България, категорични са експертите. При преките доставки на газ от Русия по "Южен поток" цената на горивото за България може да падне с 20-25% заради отпадането на транзитните такси, които сега плащаме на други страни. Буквално преди дни пък представителят на "Газпром" Леонид Чугонов обяви, че България ще получава най-ниската цена на газ в сравнение с другите държави. В перспектива ще се отчита и актуалната пазарна ситуация.

Мит 6. Проектът не е съобразен с европейското законодателство, ЕК ще го замрази, а България ще санкционира

Според еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер проектът "Южен поток" трябва да бъде прекратен до постигане на пълно съответствие с европейското законодателство. Според него споразумението между България и Русия за "Южен поток" не отговаря на европейското законодателство. Аргументите му са, че договорът по проекта заобикаля третия енергиен пакет на ЕС, който позволява достъп до тръбата на трети страни. Странно е, че за това Йотингер заговори след визита на Бойко Борисов, която той прави около месец преди изборите. Не е странно, че Йотингер се активира, точно когато изтича мандатът му, все пак има амбиции за още един. Не е странно също, че всичко това се случва в момент на рестрикции от страна на ЕС към Русия. Нашата страна обаче е транзитна и не е ясно защо е в черните списъци на критикуваните страни, а не се чува нищо за Италия, Австрия, Унгария - другите страни, през които ще премине газопроводът.

Енергийният министър беше ясен, че споразумението между Българския енергиен холдинг и "Газпром" за строежа на "Южен поток" в нашата страна допуска достъп на други компании до тръбата. А промените в законопроекта целят не да заобикалят, а да хармонизират, както и да дефинират що е то морски газопровод - до момента в родното законодателство няма такава дефиниция.

Защо е тогава това отношение на германеца от ЕНП Йотингер? Може би защото "Северен поток" обслужва директно Германия, а "Южен поток" минава през 4 от най-бедните страни на ЕС. И не прозира ли и лобистки момент? Проблемите с "Южен поток" са свързани с опитите на ЕС да активизира проектите за доставка на втечнен природен газ (LNG) от Катар, както и на шистов газ от САЩ. Освен това ЕС инвестира в реализацията на собствени газови проекти, които според инвеститорите в тях, ще докарат азербайджански газ на европейския пазар, заобикаляйки Русия. Истината обаче е, че тези проекти не влизат в противоречие с "Южен поток", нито пък с идеята за енергийната независимост на Европа, защото просто укрепват диверсификацията на европейския енергиен пазар и принуждават доставчиците да се конкурират и съответно - да свалят цените. Ако обаче ЕС се ориентира към реализацията само на един от тези проекти, отказвайки се от "Южен поток" например, това значително ще стесни възможностите на страните от континента на газовия пазар и ще засили зависимостта им от САЩ. И въпреки големия шум, който се вдигна по този повод, експертите на руското Министерство на енергетиката са сигурни, че споразуменията за изграждането на "Южен поток" няма да бъдат денонсирани. В тази връзка те подчертават, че тъй като повечето от договорите с шестте страни от общността, през чиято територия минават тръбите, са сключени още през 2008, т.е. преди влизането в сила на "Третия енергиен пакет", неговите изисквания не важат за тях и нямат правна сила. Русия освен това подготвя серия съдебни искове срещу ЕС във връзка с ограниченията, наложени от прословутия "Трети енергиен пакет". А Европа пък има още четири проекта, при които газопроводи навлизат на територията на континента, преди да влязат в сила правилата на ЕС, какъвто е случаят у нас. Третият либерализационен пакет, според който тръбата трябва да транспортира газ от трети страни, важи за територията на България с изключение на двата километра от Паша дере до морския бряг.

Източник: Дума, http://svetoven.pogled.info/evropa/news/55350/Mitovete-za-YUzhen-potok

СКАНДАЛ! САЩ ще санкционира всички българи, които работят с "Южен поток

СКАНДАЛ! САЩ ще санкционира всички българи, които работят с "Южен поток"


06.06.2014 16:53; 24 часа онлайн

Съединените щати ще наложат санкции на всички български фирми, които работят съвместно със "Стройтрансгаз" (Русия) по изграждането на "Южен поток". Това става ясно от изявление на посланик Марси Рийс, публикувана на страницата на посолството във фейсбук преди минути.
Ето и целия текст:
В отговор на действията на Русия в Украйна Съединените щати включиха Стройтрансгаз и нейните клонове в Списъка на САЩ за налагане на санкции срещу определени лица, публикуван на 28 април т.г. Тези санкции забраняват всякакви бизнес отношения от страна на американски граждани със Стройтрансгаз и замразяват капиталите на тази компания в Съединените щати.
Санкциите са част от по-широките усилия от страна на международната общност да държи Русия отговорна за нарушаване на териториалната цялост и суверенитета на Украйна.
Ние сме дълбоко загрижени от скорошното решение на България да предостави изграждането на газопровода „Южен поток“ на Стройтрансгаз.
Моментът не е подходящ да се работи с Русия по обичайния начин.
Съветваме българските фирми да избягват да работят с фирми и лица, санкционирани от САЩ. Фирми или физически лица, които предоставят материална подкрепа на Стройстрансгаз, могат също да се окажат под ударите на санкции от страна на САЩ.
Важно е Съединените щати и ЕС да продължат да работят заедно, за да покажат ясно на Русия, че нейните действия в Украйна ще продължават да имат последствия.
Коментар: Този блог е предимно за престъпленията в БГ енергетиката, но това световно престъпление на чифуто-талмудическите олигарси в САЩисаната провинция, довели фашисткото управление в Киев на власт чрез военната си хунта от наемници, не може да бъде подминато поради изключителната си арогантност!!! Поради това, че вече мишена на този терор ставаме пряко всички ние! Всякакви други коментари са излишни...