четвъртък, 21 август 2014 г.

Предлагат ни реактор на двойна цена

Предлагат ни реактор на двойна цена


Публикувано на 20.08.2014 @ 22:59
Автор: Георги Брандийски


/Поглед.инфо/ На международния пазар цената за изграждане на 1kWh ядрена мощност е 2000 евро, а „Уестингхаус” предлага за седми блок на централата в Козлодуй цена $5300.

Това е изключително неизгодно за България, заяви Йордан Костадинов, бивш директор на АЕЦ „Козлодуй”, цитиран от Дарик. Той ръководеше атомната ни централа от 2001 до 2005 г.

Цената, която предлага Уестингхаус, е почти двойна - по сегашния курс 3980 евро.

Министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов заяви миналата седмица, че цялата стойност на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" ще е значителна - над 15% от БВП, и целият риск ще е за страната.

Акционерното споразумение за изграждането на седми реактор в АЕЦ „Козлодуй” беше подписано с американската енергийна компания в последните дни на кабинета Орешарски, като дяловото участие в него е в пропорция 70% за „АЕЦ Козлодуй” ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани”.

Йордан Костадинов изрази притеснението си, че от споразумението не става ясно дали компанията е инвеститор или само продавач.

„Това не е проект за изграждането на кокошарник, а ядрена централа и обвързването става за десетилетия напред. Защо англичаните, холандците и чехите се отказаха от „Уестингхаус” и предпочетоха европейският проект. Защо турците подписаха с руснаците”, пита експертът.

Според него предварителното споразумение ще струва на държавата близо 40 млн. долара, защото проектът не е в съзвучие с изискванията на Европейския съюз.

Проблем експертът вижда и в безопасността на реактора, който не може да бъде квалифициран в най-високото ниво, защото при него няма изградена система за улавяне на ядрото при стопяване на реактора. Костадинов смята, че е обезпокоителна и липсата на изчисления за издръжливостта на реактора, при хипотетично попадение на голям самолет. Ако тези две системи бъдат включени допълнително към споразумението, това би повишило многократно цената на проекта, посочва още експертът.

„Големите въпроси, които поражда споразумението са два: Цената на тока и какво става с ядрените отпадъци”, допълва Костадинов.

Инженерът казва, че практиката при руските ядрени реактори е, отработеното гориво да се дава на лизинг, след което се връща обратно в Русия. В САЩ обаче този въпрос не е решен и ядреното гориво ще остане завинаги в България.

Източник: БГНЕС, http://bulgarski.pogled.info/news/57308/Predlagat-ni-reaktor-na-dvoina-tsena

Коментар: Както бе обявено наскоро, цената на този 7 блок с АР1000 е 12 милиарда лева. А колко ще струва тока произведен от него? Два-тръ пъти от цената от Белене, нали? Но нищо, американският поголовен грабеж е по-демократичен от "съветските" комисионни!

Няма коментари:

Публикуване на коментар