ГУБИМ 5,4 МЛРД. ЛЕВА ОТ „МАРИЦИТЕ“
2 октомври 2014, четвъртък | публикувано от Стела КириловаГУБИМ 5,4 МЛРД. ЛЕВА ОТ „МАРИЦИТЕ“
Дългосрочните договори с американските ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” и с ВЕИ противоречат на европейското и българското законодателство
ДОГОВОРИТЕ ЗА ДЪЛГОСРОЧНО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗКУПУВАНЕ НА ПРОИЗВЕДЕНАТА ОТ ВЕИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ НА ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ ЦЕНИ И ДОГОВОРИТЕ ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗКУПУВАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ ОТ ТЕЦ „МАРИЦА ИЗТОК 1” И ТЕЦ „МАРИЦА ИЗТОК 3” НАРУШАВАТ ЧЛ.101, ЧЛ. 106 И ЧЛ. 107 ОТ ДОГОВОРА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ДФЕС) И ЧЛ. 2 ОТ ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА.
Боян АСПАРУХОВ
Ако развалим договорите с американските компании, енергетиката ни ще спести 5, 4 млрд. лв. |
Държавната компания НЕК е задължена от Закона за ВЕИ да изкупува произведената от ВЕИ електроенергия на преференциална цена средно по 500 лв. за МВт/ч. За сравнение държавната АЕЦ „Козлодуй” произвежда електроенергия на цена 30-40лв. за МВт/ч. Изкупуването на зелената енергия от ВЕИ на преференциални цени е нарушение на ДФЕС, защото ограничава и нарушава конкуренцията в рамките на вътрешния пазар.
През юни 2001 г. Иван Костов подписа пагубните за българите договори с американските ТЕЦ-ове „Марица изток”1 и 3 |
На ДФЕС противоречат и споразуменията, сключени между НЕК и ВЕИ и между НЕК и ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3”, защото „пряко или косвено определят покупни или продажни цени или други условия на търговията”, както е записано в подточка а) на т. 1 от чл.101 от ДФЕС; защото „ограничават или контролират производството, пазарите, технологичното развитие или инвестициите“, както е записано в подточка б) на чл. 101 от ДФЕС; защото „осъществяват подялба на пазари или на доставчици“, както е записано в подточка в); защото „прилагат различни условия по отношение на еквивалентни сделки с други търговски партньори, като по този начин ги поставят при сравнително по-неблагоприятни условия“, както е записано в подточка г) на чл. 101 от ДФЕС.
Според т. 2 на чл. 101 от ДФЕС всички споразумения или решения, които са забранени в съответствие с настоящия член /такива са споразуменията с ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” и с ВЕИ производители/, са нищожни.
Цените, по които НЕК е задължена да заплаща произведената електроенергия от ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” са съответно 160 лв МВт/ч и 112 лв МВт/ч. За сравнение, произведената електроенергия от държавната ТЕЦ „Марица изток 2” е на цена 65 лв. МВт/ч. При условие, че и трите закупуват въглищата на една и съща цена и блок-генераторите и на трите са изпълнили изискванията за вредни емисии.
Дългосрочните договори с ВЕИ, ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” са държавна помощ и нарушават конкуренцията. Критиците веднага могат да кажат, че договорите с ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” са сключени преди приемането ни в ЕС и тогава Договорът за функциониране на ЕС не е бил задължителен за нас. След 2007 г. обаче страната ни е приета в ЕС, а договорите с „американските компании“ не са преразгледани, въпреки че оттогава са минали 7 години. Договорът за функциониране на ЕС е предвидил законова възможност да бъдат направени корекции при сключването на такива задължаващи, дългосрочни договори, сключени преди държавата да бъде приета за членка на ЕС. Според чл. 106 на ДФЕС „В случаите на публични предприятия и на предприятия, на които държавите-членки са предоставили специални или изключителни права, държавите-членки нямат право нито да приемат, нито да запазят съществуването на какъвто и да е акт, който противоречи на разпоредбите в ДФЕС“.
През 2014 г. ДКЕВР сезира ЕК за сключените споразумения с ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” затова, че те представляват неправомерна държавна помощ и са несъвместими с вътрешния пазар. Държавният регулатор под председателството на Боян Боев и Еленко Божков поиска намаляване на цената на електроенергията, по която двете американски компании я продават на НЕК. От държавния регулатор пресметнаха, че предоговарянето на дългосрочните договори с „Контур Глобал Марица изток 3” и „Ей И Ес Марица изток 1” би облекчило електроенергийната система с 424 млн. лв. за следващия ценови период и с 5,4 млрд. лв. за целия период на действие на дългосрочните договори. ДКЕВР има напълно съвместими с изпълнението на Закона за енергетиката основания за предприетите действия, тъй като според чл. 21 от ЗЕ ДКЕВР „упражнява контрол, анализира, периодично разглежда и има право да поиска изменение и допълнение на механизмите за ценообразуване, заложени в договорите за дългосрочно изкупуване на разполагаемост и електрическа енергия, сключени с обществения доставчик, когато те противоречат на правото на ЕС или не са в съответствие с политиките на Европейския съюз.“
Дори ЕК ни посъветва да преразгледаме дългосрочните договори
Гражданите обещаха вместо яйца, другия път да мятат камъни |
На 29 август 2014 г. ДКЕВР взе решение да намали цените за изкупуване на електрическа енергия на ТЕЦ „Марица изток 1” с 30% и на ТЕЦ „Марица изток 3” с 20%. В решението на ДКЕВР се предвиждаше и 42% от количеството закупена енергия от ВЕИ да се заплаща по средната цена на производителите на електрическа енергия от 109,39 лв. за МВт/ч. Решението на ДКЕВР от 29.08.2014 г. се взе въз основа на чл. 21, ал.1, т.6 ог ЗЕ, съгласно който ДКЕВР има право да поиска изменение и допълнение на механизмите за ценообразуване, заложени в дългосрочните договори, сключени с НЕК, когато те противоречат на правото на ЕС или не съответстват на политиките на ЕС.
През 2014 г. ДКЕВР направи одит на трите Електроразпределителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про. Констатирани бяха 2690 нарушения и неизпълнение на условията по издадените им лицензи. По същото време и Комисията за защита на конкуренцията предяви твърдения за извършени нарушения към трите ЕРП-та и ги обвини в злоупотреба с господстващото си положение на пазара.
След всички тези действия на ДКЕВР служебният кабинет извърши грубо вмешателство в работата на независимия орган и поиска оставката на ръководството на регулатора.
ЗАЩОТО СМЕ ПО-ЕВРОПЕЙЦИ ОТ ЕВРОПЕЙЦИТЕ: КУПУВАМЕ НАЙ-МНОГО ОТ НАЙ-СКЪПИЯ ТОК
Близо 1/3 от цената на тока се формира от най-скъпата ВЕИ еленергия |
Вместо да се спре подписването на договори с ВЕИ, през 2011 г. в националната мрежа са включени 1083 МВат ВЕИ, а през 2012 г. още 1013 МВат, или общо 2096 МВат ВЕИ, което е 20% от инсталираните мощности в България. Това доведе до увеличение на електроенергията през 2012 г. с още 13% – това беше и една от причините за масовите граждански протести през февруари и март 2013 г.
Източник: http://www.vestnikataka.bg/2014/10/губим-54-млрд-лева-от-„мариците/
Няма коментари:
Публикуване на коментар