СТАРТ НА ЕНЕРГИЙНАТА БОРСА – ШОК В ЦЕНИТЕ НА ТОКА
17 декември 2015, четвъртък | публикувано от Стела КириловаПЪРВИЯТ ТОК ОТ ТЕЦ „МАРИЦА- ИЗТОК 2“ ВДИГНА 2 ПЪТИ СТОЙНОСТТА СИ
НОРА СТОИЧКОВА
България е на път да стане член на общоевропейския енергиен съюз и ще трябва да си плаща тока на средно европейски цени |
Ако търговията беше реална, на следващия ден – 11 декември (защото търговията е по модела „ден напред“) ТЕЦ „Марица-изток“ 2 трябваше да достави електроенергия на своите клиенти при цени в диапазона от 44 лева в тъмната част на денонощието до 84,93 лева в пиковите зони, или средно малко под 75 лева за мегаватчас.
Това е истината. Само за един ден цената на тока се вдигна 2 пъти. Което създава и втори проблем – въпросителни около ликвидността на борсата и доколко достигнатите цени са референтни за енергийния пазар изобщо. Ето какво обясни по този въпрос шефът на БНЕБ Константин Константинов, цитиран от сайта Инвестор.бг: пазарът ще бъде достатъчно ликвиден и достиганите цени ще бъдат референтни, когато поне 5% от потребяваната енергия се търгува през борсата. Според него тези количества ще бъдат бързо достигнати след реалния старт на работата на енергийната борса, който ще бъде в началото на 2016 година.
Оттук нататък всички коментари затова как борсата нямало да вдигне с повече от 5-6% цените са долнопробни лъжи и политически спекулации. А ако продължавате да не разбирате, върнете се на прочетеното дотук и пресметнете сами. В цената на всеки продукт на пазара и токът, включително, съдържа освен себестойност, още данъци, осигуровки, /акцизи/, транспортни разходи и др. В случая със стоката „електричество“ над себестойността се начислява прословутата такса „задължение към обществото“, такса достъп, такса пренос, енергото си пише своя процент върху цялата сума – отделно начисляват върху всичко и ДДС. Така токът от АЕЦ „Козлодуй“, ако излиза на 4-5 или стотинки себестойност, докато ви светне в крушката, вече е дошъл на 45- 47 лева. А след старта на борсата при търговците на едро ще отива на двойна цена – на 75-80 лева. И тази цена ще набъбне, след като я продадат на Енергото и оттам Енергото започва да си слага такси, данъци, норма на печалба. Сметката ви за ток в най-умерения вариант на пресмятане ще се утрои. В уравнението има едно неизвестно и то ще продължава да е застрашително неизвестно поне до средата на годината, когато вече енергийната борса се очаква да заработи. Но от това животът ни няма да се подобри. Напротив. Ще се окаже невъзможно да оцеляваме, ако имаме хладилник, котлони или климатик.
Ето още един детайл, който говори сам по себе си. В матрицата на борсовата търговия се позволява на производителите и на купувачите на електроенергия да дават оферти за различни часове и в различни ценови диапазони. В самата платформа са заложени минимална цена от минус 1000 лева за мегаватчас до максималните 6000 лева за мегаватчас.
Повечето енергийни експерти са скептични по отношение на старта на борсата и посочват като най-голяма опасност рязкото поскъпване на тока. Дори адептите на свободния пазар признаха, че токът ще поскъпне и заговориха за „справедлива“ цена. Справедливостта обаче е субективно понятие, а когато става въпрос за ток, газ или нефт, пазарните „тояги“ са за потребителите, не за търговците.
НАЧАЛОТО
Енергийните олигарси отдавна се точат да контролират търговията с ток. В последните години успоредно със създаването на държавната борса имаше опити да се създаде и частна борса със съответната клиърингова институция, която целеше да привлече на своя страна големите банки у нас. Не се случи. Държавата си създаде своя собствена борса – Българска независима енергийна борса, като определението „независима“ е само една нескопосана алитерация.
Създаването на БНЕБ стана възможно след сключения на 21 април 2015 г. договор с норвежката борса Nord Pool Spot AS, която вече държи борсовия пазар в Скандинавия, балтийските държави и Великобритания. Борсовата платформа на БНЕБ се поддържа директно от Осло.
На 8 декември БНЕБ сключи договор с най-голямата ТЕЦ у нас – „Марица-изток“ 2 за доставки на ток на борсата. За да участва в търговията, всеки лицензиран търговец на ток трябва да е внесъл 12 000 лв. еднократна такса плюс 24 000 лв. годишна такса. Борсата ще печели и от таксите върху оборота, които са съответно 14 ст. или 32 ст. в зависимост от тарифата, както и по 2 ст. такса сетълмент на всеки изтъргуван МВтчас. Всеки търговец дължи и 50 000 лв. минимално обезпечение, според правилата за сетълмент на БНЕБ.
Първоначално търговията на електроенергия ще се води на принципа „ден напред“, като към края на 2016 г. ще е възможно да започне и търговия в рамките на деня, обясниха още от БНЕБ пред медиите. Борсата ще работи само по централно европейско време.
И така ние, потребителите, без да бъдем питани дали сме съгласни, вече живеем в условията на либерализиран пазар. Според ВСИЧКИ експерти, които говорят по темата обаче, борсата ще оскъпи не само тока, но и СМЕТКИТЕ ни за ток.
ЗАЩО «СВОБОДНАТА» ТЪРГОВИЯ НИКОГА НЕ СВАЛЯ ЦЕНИТЕ?
Опитът в останалите страни от ЕС сочи, че на борсата се търгуват 10-15% от потребяваната енергия, поради което не се очаква БНЕБ да окаже решаващо значение при формирането на цените на електроенергията у нас, обясниха експерти пред „Стандарт”, цитирани от сайта БЛИЦ.
Цитираните експерти не са назовани, естествено. Но те са онези източници на пиарската дописка – най-вероятно от пресцентъра на борсата и бабуващата й КЕВР. Оттук нататък всички комерсиални медии ще правят пиар на тази енергийна борса за пари, затова и трябва да се четат винаги с огромно подозрение. Този път информационната мъгла, която разпръскват най-безнаказано, разчиства пътя за едно подмолно и шоково увеличение на себестойността на тока в сметките. И този път няма да има виновни, което отърва най-много на премиера Борисов, който най-много от всичко обича „да е добър и готин“ в очите на хората. Помните, през февруари 2013 г. беше изритан от властта заради едни 5% увеличение на тока. Е, сега вече отърва кожата. През борсата токът ще достигне заветните средноевропейски нива, които отсега са поне 4 до 5 пъти по-високи от нашата средна цена за бита – 21 ст./кВтч. Всички официози обаче ще тръбят, че токът поскъпва по пазарни причини. И че това ще е „справедливата“ цена на тока. А това е най-грубата и нагла лъжа.
Първо, когато става въпрос за АПЕТИТИ към ток, произведен от ИЗПЛАТЕНИ вече централи, не можем да говорим нито за пазар, още по-малко пък за справедливост. Не можем да говорим за какъвто и да е пазар, след като 2/3 от производителите на ток са на дотации, а се либерализират единствено токът от останалите 2 държавни предприятия – АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица- изток“ 2. Ако ще си играем на пазар наистина, защо не пуснем ВЕИ-та на свободния пазар, например. Или пък тока от американските централи, които работят с 16% гарантирана норма на печалба и които докараха НЕК до фалит. Колко са американски тези централи е отделен въпрос, защото са регистрирани в офшорни зони и собствеността им не е ясна. Регистрирани са като офшорки, за да изнасят капитали от по няколко милиарда лева зад граница и съответно да не плащат данъци. Такъв бизнес, с държавни подаръци и без да се плащат данъци, всеки може да прави и да се събуди мултимилионер. Срещу тази хищна лакомия са изправени АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица-изток“ 2. Тъжната ирония е, че токът от тях ще продължава да струва стотинки, но именно търговците, препродавайки го един на друг и обогатявайки се на наш гръб, ще му вдигат цената до небесата.
От една година КЕВР с различни регулации притискаше тези държавни предприятия да разчитат единствено на въпросната борса, за да си вържат годишните баланси. А оперативната цел е ясна още от самото начало: България е на път да стане член на общоевропейския енергиен съюз и ще трябва да си плаща тока на средно европейски цени. От това оперативно мероприятие ще се облажат само търговците на ток. Ако не броим държавните чиновници, които ги подсигуриха с най-бързия възможен начин за законно забогатяване. За сметка на целия български народ.
ЕЛЕНКО БОЖКОВ, ЕНЕРГИЕН ЕКСПЕРТ, ПРЕД АЛФА ТВ: С ПОНЕ 36% ЩЕ
ПОСКЪПНЕ ТОКЪТ
Според Еленко Божков с либерализацията токът ще се увеличава, и то продължително време занапред |
„Разликата в цените на дребно за битовия потребител – 10,5 ст./кВтч, и цените за дребния бизнес – 13,5 ст./ кВтч, представлява 36% разлика. Тези цени са дотирани от държавата. При борсово определяне на цената на този ток тази разлика се заличава. Въпросът е: кой ще покрие тази разлика? Ами, ще я покрие естествено битовият потребител, за него токът ще поскъпне най-малко с 36%!”, обясни г-н Божков и посочи, че при изчисленията си използва за база цените на ЕВН.
Според Еленко Божков с либерализацията токът ще се увеличава, и то продължително време занапред, като единственият начин за удържане на цените в някакви поносими граници е нормативно намаляване на печалбите на ерепетата. „Но това е невъзможно”, подчерта той.
Еленко Божков изрично подчерта, че единственият начин бабуващите на енергийната борса КЕВР и Министерството на енергетиката да удържат цената на тока е да ПРЕКРАТЯТ договорите с американските централи. А не да си играят на псевдо регулации с цените на разполагаемост, какъвто е онзи договор с ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3, който ни обещаваше намаление с 1 милиард лв. за 10 години на печалбите им.
„В никакъв случай не трябва да се допуска и.д. посланикът на САЩ Родерик Мур да излиза по телевизиите и да обяснява колко са важни за нас американските централи. Недопустимо е да се оказва такъв обществен натиск през обществената телевизия БНТ!”, възмути се г-н Божков и посочи, че отношенията с американските тецове трябва да бъдат предоговорени и компенсирани единствено в частта им неизплатени инвестиции.
„Това е работа на изпълнителната власт. Договорите с американските тецове представляват недопустима по смисъл на европейското законодателство държавна помощ. А прекомерна държавна помощ пък представляват договорите за изкупуване на енергия от ВЕИ-тата”, обясни г-н Божков и посочи, че изпълнителната власт трябва да приложи закона в тези случаи и да освободи народа от задължението да им плаща задължително скъпата енергия, а не да клинчи и да се споразумява с тези производители на енергия.
БРУТАЛНАТА ЛЪЖА ЗА СВОБОДАТА ДА ИЗБИРАМЕ ДОСТАВЧИЦИТЕ СИ
Една от най-наглите лъжи, с които енергийният министър Теменужка Петкова и прочее „енергийни” деятели облъчват хората, е твърдението, че, видите ли, либерализацията щяла да доведе до по-ниски цени на енергията, понеже можем да избираме доставчиците си. Всъщност ние избираме между 3-ма доставчици, защото няма техническа възможност – разбирай мрежи и други съоръжения, с които да си купуваме ток от френски, финландски или други енергийни доставчици. Ние избираме между едни и същи хора.
Явор Куюмджиев, енергиен експерт от БСП и бивш зам.-министър на енергетиката, обясни преди време в предаването „Студио ИКОНОМИКА”, че дори и теоретично да сключим договор с доставчик с по-ниска цена, това не означава, че сме направили добра сделка. Според Куюмджиев подобни борсови игри неминуемо водят до неизпълнение на подобни споразумения, тъй като съществуват много по-мощни и обективни фактори, които бутат цената на тока нагоре. Например наличието на ограничено количество евтина енергия, която да се предлага на борсата – само от 2 държавни предприятия, което създава изкуствен дефицит и търговците естествено започват да вдигат мизата за всеки киловатчас.
Куюмджиев посочи още, че разходите по поддържането на борсата, по хармонизиране на законодателството, по създаването на технически условия енергийната система на България да се свърже с европейската изисква много милиарди евро разходи. Разходи, които ще плати през цената на тока, българският потребител.
Еленко Божков пък подробно обясни и защо този самият избор на ерепе е невъзможен, защото бил забранен. А отпадането на ограниченията в този смисъл ще отнеме месеци, така че енергийната борса няма да може да заработи ефективно поне до април. Което грози държавата със санкции от ЕК на стойност 36 000 евро на ден….
«Потребителят, за да избира ерепе, трябва първо да има достъп до оператора на мрежата. Този договор за достъп към днешна дата е забранен с едно циркулярно писмо от Електросистемния оператор, при това – за неопределено време».
Проблемът е, че ЕСО не може да се справи, ако в един момент всички тръгнат да си сменят доставчика, защото няма да могат да се подготвят тъй наречените товарови графици за потребление, с които се държи в баланс националната енергийна система. Прогнозните товарови графици не могат да бъдат изготвени по една-единствена причина – не са монтирани електромерите с почасово отчитане на потреблението за битовите потребители.
В същото време, именно тези електромери са манипулируемите електронни електромери, за които сме писали хиляди статии. За нито един електронен електромер няма правен одит на софтуера в тях!!!
http://fotovoltaikbg.blogspot.com/2015/03/blog-post_27.html
http://fotovoltaikbg.blogspot.bg/2015/04/7-500.html
Ерго, министърът на енергетиката Петкова или ни лъже в очите, или не знае на кой свят се намира, като ни говори за „предимствата” на либерализирания пазар.
Г-жа Петкова удобно мълчи и за една друга причина за рязък скок на СМЕТКИТЕ ни за ток. И това са т.нар. прогнозни товарови профили. Накратко – това са онези исторически данни за всеки потребител, с които ЕРП-то разполага. И заради които всички получаваме сметки и за това, което потребяваме и за това, което някога сме потребили. Тези „товарови профили” са един от скритите начини, по които ерепетата ни ограбват. И либерализацията на пазара ще усили този пладнешки грабеж.
ПРИЧИНИ ЕВРОПА ДА НИ НАТИСКА ЗА ПО-ВИСОКИ ЦЕНИ НА ЕНЕРГИЯТА
Причината България да бъде притискана да направи енергийна борса под заплаха от 36 000 евро на ден санкции от ЕК е средната цена на тока за битово потребление да стигне до средно европейските нива от около 75 евроцента за киловатчас. За сравнение сега нашата средна цена е повече от 7 пъти по-ниска…Защото и АЕЦ «Козлодуй», и ТЕЦ «Марица-изток» 2 са изплатени, те работят само на печалба и това позволяваше до този момент цената за бита да се поддържа на относително ниско равнище.
От днес нататък обаче и това малко предимство на българската държавна енергетика ще работи вече не за хората, а в полза на търговците на ток. Купувайки евтина енергия на уж пазарна цена, те ще я препродават на средноевропейско равнище. Ще препродават ток и на наши индустриални предприятия, които ще си купуват тока на «пазарна» цена и това ще оскъпи продукцията им. Съчетано с безотговорния натиск за повсеместно увеличаване на данъчната тежест върху целия народ, и бизнесите, включително. Либерализацията на енергийния пазар ще причини нова вълна от мизерия и нищета за хората. Но нейния крайно унищожителен характер ще бъде насочен срещу българската икономика. Правейки от евтиния държавен ток скъпа суровина за основните носители на брутния вътрешен продукт на страната – едрата индустрия и дребния семеен бизнес.
Източник: http://www.vestnikataka.bg/2015/12/82329/
Няма коментари:
Публикуване на коментар