събота, 7 юни 2014 г.

ДКЕВР откри 2700 нарушения на ЕРП и ги надчете с 818 млн.

ДКЕВР откри 2700 нарушения на ЕРП и ги надчете с 818 млн.


13:57 | 14 май 2014 | Общество / Георги Брандийски

2690 нарушения са констатирани при одита на трите електроразпределителни дружества, съобщиха от ДКЕВР. Отчетени са некачествен ток и надути разходи.
Най-голям брой от нарушенията са свързани с подмяна на електромерите. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения от направени 1283 проверки (в 85% от проверените случаи). При ЕВН са установени 349 нарушения, за които са съставени констативни протоколи, при 553 проверки – това са 63% от направените проверки.

Всички дружества са работили по един и същи начин – чрез свързани лица, а от допълнителните си приходи и икономията от технологичните загуби, са завишили своите разходи неправомерно, общо в размер на 818 милиона лева - повече разходи над утвърдените от ДКЕВР за петте години от 2008 до 2012 г., обяви шефът на ДКЕВР Боян Боев

ЕВН
ЕВН отчита 164 557 000 лв. повече направени разходи и 141 359 000 лв. повече приходи в сравнение с общото ниво на необходимите приходи, включени в цените за периода. Загубите за държавата са 145 976 000 лв. дивидент и 20 541 хил.лв. корпоративен данък.

ЧЕЗ
ЧЕЗ е постигнало икономия, в размер на 142 948 000 лв. Тези спестявания са им осигурили финансовия ресурс за генериране на по-високи административни разходи, в т.ч. и за външни услуги. Въпросните административни разходи нарастват всяка година, като за 2012 г. те са с 12,67% по-високи спрямо 2008 г.

Енерго Про
Енерго Про реализира общо 2 686 000 лв. допълнителни разходи и допълнителен приход от 131 177 000 лв., който е използван за финансиране на различни видове оперативни разходи.

Други нарушения на ЕРП са свързани с отчитането на консумирана електроенергия за период, по-дълъг от утвърдения от ДКЕВР. Т.е. вместо ЕРП-то да отчита енергията за законоустановения срок (31 дни), те са отчитали за по-дълъг период, което е увеличило сметките за ток на хората за отчетения не законоустановен период.

От ДКЕВР отчетоха, че хората се оплакват от некачествено предоставената услуга, която е довела до изгарянето на голям брой електрически уреди.

"Наред с констатираните нарушения е установено изплащане на необосновани комисиони на свързаните дружества, необосновано високи разходи за мениджърски и консултантски услуги и неотразени във финансовите резултати по-малко разходи за технологични загуби по мрежата на "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, "ЧЕЗ Разпределение България" ЕАД и "Енерго-Про Мрежи" АД", се посочва в доклада.

При одита е извършен и задълбочен анализ на финансовите показатели на трите ЕРП-та, включително отчетените приходи, технологичните загуби и административните разходи и разходи за експлоатация и поддръжка. Дружествата през целия период са отчели милиони лева повече приходи над утвърдените.
В допълнение те са имали необходимост от много по-малък размер технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и им е заложено от регулаторния орган.

Въпреки това дружествата не са отчели по-големи печалби, а са използвали тези спестени пари за увеличаване на административните разходи, в т.ч. консултантски услуги, комисиони, мениджърски услуги, външни услуги от свързани лица и др. преки разходи за експлоатация и поддръжка.

ДКЕВР сезира ДАНС, Националната агенция по приходите, Агенцията за държавна финансова инспекция и лично министър-председателя за тежките нарушенията извършени от енергийните дружества.

Какво следва - сурови глоби

Трите ЕРП-та ще могат в законоустановения срок - три дни, да върнат възражения по всеки един акт по отделно. След като предадат възраженията си, комисията ще ги разгледа поотделно и ще прецени за кои нарушения смята, че следва да се издадат наказателни постановления.

Глобата върху едно нарушение е между 20 000 лева и един милион лева, отбеляза Боян Боев и уточни, че комисията ще се съобрази със сериозността и тежестта на всяко едно отделно нарушение.

Ако имаме 2500 акта и заложим минималната сума от 20 000, общият минимален размер на глобата за трите ЕРП-та е 50 млн. лева, каза Боев.

ДКЕВР откри процедура по лишаването на ЕРП-тата от лиценз на 19 март, след като те прихванали дължими на НЕК около 350 млн. лева.

Вчера КЗК обвини трите ЕРП-та, че налагат необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа за кабелни и телефонни оператори.

Източник: http://dnes.dir.bg/news/dkevr-narushenia-erp-16687668

Браво - напълно подкрепям действията срещу ЕРП-тата ! Толкова години ни крадат безобразно - време е да се сложи край на това ! Дайте истината - хората имат право да знаят колко са нагли и брутални, милиарди са се изнесли от България чрез тях!


08 ( нерегистриран )
14.05.2014 18:03
КРАДЦИ!!! Да излъжеш някой, че му взимаш парите за едно нещо, а да ги харчиш за друго си е чиста кражба от нашия джоб. КРАДЦИТЕ, чиито представител е Росен Плевнелиев си бъркат всеки месец във вашите джобове и вашите банкови сметки. Взимат за технологични разходи при пренос на ток, а харчат за консултанти и мениджъри. Е, верно, скъпи мениджъри като Митко Каратиста. Не ИМПИЙЧМЪНТ за тоя крадец дето си ги води в хотелската стая за гърба на тези, които са го избрали, ръката на дръвника и до лакътя, като при хан Крум, иначе няма оправяне. Лъжци и крадци долни!


1212 ( нерегистриран )
14.05.2014 17:58
Защо минималната глоба за ЕРП . Предлагам максималната от 1 милион заради многото нарушения, значи 2700 по 1 милион прави 2.7 милиарда лева. Да платят дивидент за всички години от 2004 до 2012 год. Да си платят веднага както ние си плащаме тока, ако не да им се начисляват лихви като нашите. ЕРП да плащат наем електромер на етажната собственост на блока , наем за кабелите и стълбовете които са на държавна, общинска или частна земя и т. н. Да се приеме закон , че естествен монопол задължително трябва да бъде поне 51% държавен или общински. След ЕРП та да почват НЕК , ИСО , и всички производители на ток


факти ( нерегистриран )
14.05.2014 17:44
Ето ти фактите тикво гейберастка за тока от възобновяеми източници:
Фактите показват, че от 2007 до 2010 г. в България е имало едва 28 мегавата фотоволтаични мощности, а в края на 2011 г. те са вече 120 мегавата. Бумът настъпва през 2012 г., когато те са вече около 250, с перспектива да стигнат до 450 МВт според издадените лицензи.
14 декември 2010 г. Корейците подаряват на Борисов 1 милион лв срещу възможността да източват милиарди от българските потребители на слънчев ток в продължение на 20 години.
.Най-големият фотоволтаичен парк в България и на Балканите е собственост на консорциум между саудитския енергиен оператор ACWA Power, саудитския фонд First Reserve и турския вакъф Crescent Capital (Полумесец капитал в превод). Той е разположен върху 1000 дка обработваема земя край село Караджалово, на 9 км от Първомай.
Вятърният парк Свети Никола край Каварна бе открит на 6 октомври 2009 г. лично от тогавашния премиер Бойко Борисов и министър Трайчо Трайков. Той е собственост на AES GEO Energy компания между АЕS и българо-германската GEO POWER. С присъединяването му към националната електроенергийна система ветроенергийните мощности на България ще се удвоят от 159 MW на 330 MW.
Кои са тарикатите, за чиито интереси работеше кабинетът Борисов? .
Най-популярни сред тях са, естествено, Цветелина Бориславова, Иво Прокопиев, Николай Вълканов и др

200 мегавата ( нерегистриран )
14.05.2014 16:34
Пазара че се нормализира само тогава когато се разбие монопола. Мога да Ви дам прост пример - от лятото работи свободен пазар на електроенергия средно напрежение. В момента има над 200 доставчици. Цената на ЧЕЗ за април е 116.17 лв. за мегават, а пазарните нива са 72 - 78 лв. за мегават. С включен пренос при средно напрежение цената е около 120 лв. на мегават или 12 стотинки на киловат. Сравнете сега с цената на тока при ниско напрежение - 18.2 стотинки на киловат - разликата е повече от 50%. Тази разлика остава при ЕРП-тата отделно от приходите от пренос!!! Решението на проблема е да се създаде пазар за ток ниско напрежение, цените ще се нормализират сами. Ако може да има и повече ЕРП-та с кабелни системи ще е още по добре.


Експерто ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
"ЧЕЗ е постигнало икономия, в размер на 142 948 000 лв."
ТОВА не е Икономия!!!
ТОВА са ОТКРАДНАТИ пари от абонатите, чрез манипулиране на на софтуера на електромерите и повишаване на коефициента с който се умножава действително изразходваната електроенергия.
КРАДАТ!!!!


24 ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
Важния въпрос е колко от тези 818 милиона са отишли в джобчетата на Митко Каратиста (шофьор на Пашата и директор в ЧЕЗ), на Росен Плевневлиев и останалите другарчета на бившия премиер ген. Бойко Борисов (агент Буда).

рк ( нерегистриран )
14.05.2014 15:47
поне половината


овците се пробуждат ( нерегистриран )
14.05.2014 15:45
хора разберете се - тия са дошли тука щото са видели че България е "разграден двор", и са си мислели, че народа тъп ще ги търпи вечно да го точат. За тия години не съм видял да сменят един стълб, една жица. Подменят само електромери с нови "крадливи" електромери, специално разработени за "точилка" ...


ОМГ ( нерегистриран )
14.05.2014 15:12
Сформирането на крайната цена на тока е сложна работа. Един я произвежда, друг я разпределя, а трети я пренася. Държавата гарантира 16% печалба или възвръщаемост на собствения капитал годишно на ЕРП-тата. Дали това не е ограбване, след като нормата за НЕК е от 1,5%, а в Европа от около 6-7%? И в следствие на изгодната приватизация, цената на електричеството скача 2 пъти. А в сметката за ток днес ни се начислява такса за достъп до електропреносната мрежа. Такса, която в световната практика се поема от електроразпределителното дружество.

На власт идва Тройната коалиция в лицето на Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобурггодски. Започна масово изграждане на ветрогенератори и соларни панели. А българинът се сдоби с още една графа в сметката си за ток "добавка за зелена енергия". Тя струва точно "0.01110 лв./кВтч". А енергоразпределителните дружества се оказа, че не са почитатели на екото. Зелената енергия и природните бедствия изяждали печалбата им.
Жителите на топлофицираните градове в България са по-малко прецакани от жителите на по-малките селища. Ако това може да е успокоение за някой. Дядо Драгой от Сливница или баба Трендафилка от село Байкал плащат също такса за т. нар. "високоефективно комбинирано производство", което всъщност субсидира топлинната енергия. А за жителите на малките населени места остава цепенето на дърва, пренасянето на въглища и още по-солени сметки за ток, ако дръзнат да се топлят от енергото.
Излиза, че 40% от сметката на българина за ток е за реално консумираната електроенергия. Останалите 60% се разпределят между такса за достъп до електропреносната мрежа, която за по-кратко можем да наречем такса Царя, тъй като беше приета по времето на правителството на НДСВ. Невъзстановими разходи или такса Костов и добавка за зелена енергия или такса Станишев.


ОМГ ( нерегистриран )
14.05.2014 14:40
Сделката за продажбата на ЕРП-ата е благословена от Симеон Сакскобургготски. Де юре обаче тя е подписана през 2005 г. от Милко Ковачев, министър на енергетиката от НДСВ. В резултат на това разпределителната мрежа у нас, която в бранша наричат "касичката на системата", е продадена на Е.он, ЕВН и ЧЕЗ. Така срещу скромната сума от 629,5 млн. евро те придобиват 67% от ЕРП-ата, но реално ги управлява така, сякаш са сто на сто техни, защото никой не упражнява контрол и не търси дивиденти вече пет години.
Запознати с договорите за приватизация твърдят, че в споразуменията няма почти никакви изисквания към купувачите. Има обаче посочен процент на възвръщаемост на инвестицията - 16%. Гарантирана норма на печалба, каквато няма никъде в Европа. Преди приватизацията разрешената норма на възвръщаемост на вложенията на ЕРП-ата е 8%. На всички останали участници в производството и доставката на ток е средно 1,3%. (Виж Таблица 1)
Във Великобритания на тамошния монополист е разрешена норма на възвръщаемост 6,25%. Ако някой построи нова електроцентрала, той може да си начислява по 15%.
Когато един политик не защити ционалните интереси, не е трудно човек да съобрази защо прави това. Медиите и анализаторите многократно прогнозираха какъв процент комисиона гарантира подобни отстъпки. Че е давано личи и от това, че новите собственици се нахвърлиха да увеличават цените, да съкращават разходите и да закриват работни места като бесни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Търсене в този блог