сряда, 2 април 2014 г.

Има ли възможност ДКЕВР да понижи отново цените на тока от лятото?*

Има ли възможност ДКЕВР да понижи отново цените на тока от лятото?*

Енергийни "експерти", тоест лобисти, смятат, че е ще бъде трудно дори удръжането на сегашните цени - Ама разбира се, досетихме се още преди да си умием очите сутринта....



от Георги Велев 02.4.2014 | 14:04

През последните дни Държавната комисия за енергийно и водно регулиране даде да се разбере отново какви са нейните основни цели за тази година. На първо място си остава понижението в цените на електроенергията, но не по-малко важна цел е и намаляването на цените на природния газ, както за бизнеса, така и за потребителите.

Целта изглежда не много трудна на пръв поглед, стига да има добро преразпределение на приходите и разходите за всички в производството, преноса и доставката на енергийни суровини. Вече една година ДКЕВР прави подобни преразпределения в сектор енергетика у нас, но има редица недоволни дружества от създалата се в момента ситуация. Самите предприятия след приетите решения на енергийния регулатор останаха с нарушени финансови баланси, което в крайна сметка доведе до последните сътресения в сектора. От ДКЕВР обаче все пак смятат, че са на прав път и ще продължат своето намерение да се опитат и за четвърти път да понижат цените на електроенергията за бита през това лято.

Последната заявка в тази насока бе направена в края на миналата седмица, когато енергийната комисия прие да не намалява с близо 5% цената на природния газ от 1 април, а само с 2,7%. Така цената на топлофикациите остава непроменена, но за сметка на електроенергията, която произвеждат те. Според предложението на ДКЕВР от 1 април се намаляват цените за високоефективното производство на ток от топлофикациите у нас, като най-голямо ще е понижението в цените на столичното дружество – около 7%. Цената електроенергията от тези когенерации обаче е достав висока – те продават токът си по-скъпо от този на ветрогенераторите у нас, а и в някои случаи е доста спорно колко всъщност са ефективни тези дружества. Факт е, че с подобно намаление се дават възможности на ДКЕВР да направи нови преизчисления в цените на електроенергията в посока надолу.

За съжаление обаче това са единствените за момента постигнати мерки, чрез които може да се търсят промени. Основната част от енергийните компании в системата производители-пренос-доставка на електроенергия вече изпитват остри затруднения в дейността си и твърдо са поискали увеличение на цените на услугите си. От производителите единствено АЕЦ „Козлодуй“ за момента е заявил, че няма да поиска увеличение на цените на тока за бита. От държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ отказаха да коментират дали ще поискат нови цени. НЕК до момента е поискала увеличение на цената за обществена доставка на ток със 150%, а две от трите електроразпределителни дружества поискаха увеличение на тока с 7,9%. Само с това минимално вдигане на цените дружествата могат да поддържат мрежата в сегашното си състояние, аргументират се оттам.

Всички компании са длъжни по закон да внесат исканията си за промени в цените на тока до днес, 31 март. Впоследствие се очаква от ДКЕВР, като независим регулатор, да направи „магията“ за новото ценообразуване.

Ново намаление може и да няма

„Нереалистично е на този етап да се търси ново намаление на цената на тока у нас от лятото“. Това заяви пред 3eNews Явор Куюмджиев, заместник-председател на парламентарната комисия по енергетика в Народното събрание. По думите му ново намаление в момента не може да има заради „гигантските липси в системата“ и финансовите проблеми, създадени от предишните управляващи при изкупуването на тока от зелените централи.
Куюмджиев припомни, че само за три месеца – между април и юни 2012 г. са били присъединени нови 600 MW слънчеви електроцентрали, добавянето на които не е било добре планирано от ЕРП-тата и ДКЕВР. Така ново голямо количество скъпа електроенергия е трябвало да бъде добавено към сметките на потребителите. В този период и енергийните дружества искаха ударно увеличение на тока с десетки проценти, което не им бе позволено.

„Проблемите създават невероятна паника в правителството на ГЕРБ и тогавашният енергиен министър Делян Добрев е изпратил писмо до Дирекцията за национален строителен контрол да спре да присъединява нови мощности“, обясни още Куюмджиев. Той припомни, че тогава рискът от изкупуването на тока от зелените централи се е поемал изцяло от НЕК, която е в тежко финансово положение и в момента.

„Тогавашният състав на регулатора, който е бил „независим“ взима две абсурдни решения за решаването на проблемите“, обясни още депутатът. Едното е, че ЕРП-тата ще получават всеки месец по 1/12 от фактурите за зелена енергия. Това облекчи НЕК, но и създаде липса на средства, която в момента е от порядъка между 300 и 450 млн. лева, заяви Куюмджиев. Второто решение на ДКЕВР тогава е за диверсифициране на цената за такса достъп на работещите ВЕИ централи като това е направено по непрозрачен принцип. В крайна сметка и тези калкулации доведоха до липсата на едни 180-200 млн. лева, които ЕРП-тата трябва да изплатят на зелените централи.

Проблемите в системата приключиха с промените в закона за енергетиката, които ние направихме от 1 август 2013 г., обясни зам.-председателят на комисията. Според него обаче тези финансови „дупки“, които са създадени, водят до невъзможност да се намали отново цената на тока от 1 юли тази година. Всъщност ще бъде и доста трудно на ДКЕВР да удържи на сегашното им ниво цените на тока.

С диалог трябва да се решават въпросите

За да се постигне това е необходимо между НЕК, ЕРП-тата и ВЕИ централите да бъде постигнато споразумение за възстановяване на дължимите суми за период от 3 до 5 години. За целта обаче дружествата трябва да седнат на една маса и да се разберат по тези въпроси, а на тази идея аз съм привърженик, каза Куюмджиев. Той припомни, че ДКЕВР трябва да определи методиката за разплащане между НЕК, ЕРП-тата и ВЕИ дружествата.
Второто нещо, което трябва да се направи е да се редуцират цените на тока, които се изкупува по дългосрочни договори от двете американски централи в „Марица Изток“. Става въпрос за електроенергия доставяна от ТЕЦ „AES Гълъбово“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, който продават енергията си на НЕК по цени от над 120 лв./мвтч. Според различни източници от централи до момента са изявявали желание за преговори, но условието за това било НЕК да изплати сумите, които им дължи в момента.

Куюмджиев обясни още, че предложеното намаление на цените на природния газ от 1 април дава глътка въздух както на „Булгаргаз“, така и на НЕК. Компромиси за цените трябва да се направят от всички дружества по веригата и предполагам, че колегите от ДКЕВР целят именно това, допълни депутатът. Според него в момента избухват „бомби със закъснител в енергетиката“, които са заложени от предишните управляващи.

Борбата за цените и липсата на средства

Още миналия петък от ДКЕВР обявиха, че ще създадат механизъм за компенсиране на разходите по веригата и той трябва да влезе в сила, заедно с ценовото решение от 1 юли. Според експерти обаче това означава, че е доста вероятно да има увеличение на тока, защото непризнатите разходи са огромни. Ниските цени в момента са резултат именно от невключването на разходи за стотици милиони лева в цената на тока, което води до декапитализация на дружествата от системата, като най-потърпевши са електроснабдителните предприятия.

„Засега изход от създалата се ситуация не е намерен. Основно поради факта, че решение на проблема се търси извън единствено възможното, а именно повишаване на цените. Напротив, недостигът се задълбочи през 2013 г. с три решения на регулатора битовите цени бяха намалени кумулативно с 15%“, става ясно то анализ на Института за енергиен мениджмънт (ЕМИ). Оттам припомнят, че ДКЕВР са знаели за проблемите, но не са признали направените разходите за покупката на зелена енергия за периода юли 2012 – юни 2013 г. „Приходите, които ще бъдат събрани чрез зелената добавка във фактурите (сега е премахната с промени в закона за енергетиката, бел. ред), не са достатъчни и компаниите-купувачи ще са изправени пред невъзможност да изкупуват електроенергията от ВЕИ по одобрените преференциални цени. В тогавашното решение на ДКЕВР бяха предвидени 466 млн. лева необходими приходи за обществена подкрепа за ВЕИ за едногодишния период, но още тогава беше ясно, че тази сума няма да бъде достатъчна и че са необходими приблизително още толкова средства за нормални разплащания.

Непризнатите разходи доведоха до финансовата дупка

При определянето на цените на електроенергията от 1 август 2013 г. регулаторът констатира загуби за минали периоди от изкупуване на енергия по преференциални цени в размер на 430 млн. лева. Въпреки че призна наличието на тези загуби, те обаче не бяха признати в крайните цени за потребителите.

За да потуши проблема с главоломно нарастващите суми за изкупуване на зелена енергия, беше решено всички приходи от търговия със СО2 да бъдат пренасочени за плащане на зелена енергия. Оптимистичните прогнози за 499 милиона лева приходи за едногодишния периода до 1 юли 2014 година обаче няма да се сбъднат и това ще генерира допълнителен недостиг от 260 милиона лева, смятат още експертите от ЕМИ.

Недостигът доведе до вътрешна задлъжнялост в енергийната система. Още в деветмесечните отчети на дружествата за миналата година се вижда, че вътрешната задлъжнялост в сектора по веригата производство-снабдяване е достигнала до критични стойности и създава рискове пред надеждното снабдяване, твърдят енергийни експерти.

Неизбежната либерализация

Иванка Диловска, която е председател на управителния съвет на ЕМИ, обясни през миналата седмица, че българският енергиен пазар трябва да бъде либерализиран съобразно европейските изисквания. Това трябва да се случи до края на 2015 г. и ще доведе до конкурентни цени между различните играчи на пазара. За да се достигнат тези цени обаче неминуемо се минава през вдигане на цените на тока за бита.

Другият вариант е държавата да определи дефиниция за „енергийно бедни потребители“, които да получават финансова подкрепа чрез ваучери например, и държавата да плаща част от сметките им за енергия. Държавата обаче в сегашния бюджет не е предвидила подобни механизми или пък средства за целта. Подобна мярка задължително трябва да е обвързана и с действия за подобряване на енергийната ефективност.

Ако пък се запази сегашният модел за работа, то при либерализацията токът за потребителите и бизнеса ще се повиши ударно с около 40%, обясни и енергийният експерт Валентин Колев. Според експерта, цената на тока за битовите потребители е подценена за разлика от цената за бизнеса, която компенсира загубите от ниските цени за домакинствата. От Българската стопанска камара също нееднократно са заявявали, че бизнесът субсидира евтиния ток за бита и по този начин икономиката ни губи от своята конурентоспособност. В допълнение, намалението на цените на тока кара бизнеса да не предприема мерки за подобряване на енергийната си ефективност, което не се отразява добре на бизнес средата. С подобни намаления на цените в крайна сметка се стигна и до дефлация, която бе отчетена в последните месеци, обясни и икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Парадоксално-енергийна ситуация

Електроенергийната система се намира в парадоксална ситуация в момента, пише в свой анализ Калоян Стайков, който е икономист в Института за пазарна икономика. „От една страна регулаторните решения на ДКЕВР водят до загуби за ЧЕЗ, ЕВН, Енерго-Про и НЕК, които не се включват в бъдещите ценови периоди. От друга страна ДКЕВР настоява ЕРП-тата да плащат на НЕК, все едно всичко е наред и те нямат загуби. Не е възможно дружествата да работят не само с непризнати разходи, но и с намалени цени (три пъти в рамките на 2013 г.) и да се очаква те да имат достатъчно резерви, за да покриват недостига на средства.

„Логиката на държавните предприятия, че загубите се покриват с дългове (към края на 2013 г. БЕХ има отпуснати кредити на свързани компании в размер на 1,46 млрд. лв., от които 1,23 млрд. лв. са към НЕК), е „валидна” само за тях, докато в частния сектор нещата стоят по различен начин.“, обяснява още икономистът в своя анализ.

Последната дума има ДКЕВР

Всички експерти са обединени около едно мнение в момента – последната дума за решаване на казуса има само и единствено независимата ДКЕВР. Нейният срок за решаване на въпросите е 30 юни, като освен тях има и редица други проблеми, които трябва да се решават. Първостепенни за държавата и потребителите са именно енергийните цени, а как точно ДКЕВР ще направи „магията“ всички да са доволни те първа ще става ясно. Другият вариант е всъщност и икономически логичният – всички да са недоволни от решението на регулатора.

Текстът първоначално бе публикуван на интернет страницата на econ.bg

Източник: http://3e-news.net/анализи/има-ли-възможност-дкевр-да-понижи-отново-цените-на-тока-от-лятото_35937

КОМЕНТАР от КУХНЯТА:

"Куюмджиев припомни, че само за три месеца – между април и юни 2012 г. са били присъединени нови 600 MW слънчеви електроцентрали, добавянето на които не е било добре планирано от ЕРП-тата и ДКЕВР. Така ново голямо количество скъпа електроенергия е трябвало да бъде добавено към сметките на потребителите. В този период и енергийните дружества искаха ударно увеличение на тока с десетки проценти, което не им бе позволено."

Не съм съгласен! Тъкмо ЧЕЗ -с "Фрий Енерджи Проджект Орешец ЕАД" присъедини 4.9 Мегавата преди 1.юли 2012. И Увеличението БЕШЕ позволено! То беше 13%! Според депутат Магдалена Ташева, ЕРПтата са давали подкупи в ДКЕВР по 100 хиляди лева на човек за всеки процент, тоест 1.3 милиона на всеки гласувал ЗА увеличението от 13%! Това не е опровергано вече почти 1.5 години до момента! Хуюмджиев да не се прави на ГЕРБЕРСКА палачинка, да не  го удари партийната фурнаджийска лопата по главата. Нали ужким бил депутат от "Партията БСП на Комундетата", а защитава Комундетата от ГЕРБ!


"Според експерти обаче това означава, че е доста вероятно да има увеличение на тока, защото непризнатите разходи са огромни. Ниските цени в момента са резултат именно от невключването на разходи за стотици милиони лева в цената на тока, което води до декапитализация на дружествата от системата, като  най-потърпевши са електроснабдителните предприятия."

И тук не съм съгласен, защото както вече писахме:

51% средно ЕРП-тата ограбват над цената на тока! За каймак 20% ДДС

В моята фактура е така. При цена за нощен микс 4.2 ст и дневен микс 10.6ст, цената за достъп и пренос през Разпределителната мрежа е 3.6 стотинки! Почти колкото нощния микс. А Достъп и пренос през ВН -  Електропреносната мрежа, е общо 0.7 стотинки. 3.6 стотинки делено на 10.6 стотинки е 34% през деня. Нощем 3.6 ст делено на 4.2 ст = 86%!!!!!! които ЕРПтата начисляват ОТГОРЕ!. Или средно 51% ОТГОРЕ, понеже дневната тарифа е 2 пъти по-дълга по време от нощната.

51%!!!

51% средно ЕРПтата ограбват над цената на тока! 0.7 ст. на кВтч са за НЕК. За каймак 20% ДДС прибира криминалната ни "държава" върху всичко, с което е пряк съучастник на Престъпниците!

http://fotovoltaikbg.blogspot.com/2014/03/51-20.html

http://bulgarski.pogled.info/news/47569/ERP-tata-sa-iztochili-ot-darzhavata-nad-tri-miliarda-leva-za-minala ta-godina

За да се реши веднъж за винаги проблема с преференциалните цени за ВЕИтата и ТЕЦовете, те просто се премахват, защото освен че са непазарни, са и против член 19 от Конституцията, където пише

Чл. 19. (1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива.
(2) Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.

Едва ли от цитираният Институт за енергиен мениджмънт (ЕМИ) и от нейния председател, другарката Иванка Диловска, това не е осмислено, понеже е елементарно!!?? Затова Категорично се разграничавам от подобни манипулативни твърдения за вдигане на цените, които са си жив грабеж, при доказаните >50%, които ЕРПтата надписват за разпределение, тоест за себе си!! Другите "експерти", щом са от БСК и соросовите ЦИД, ИПИ, също е ясно чии интереси защитават! Няма да е зле всички тези проклети "експерти" и "икономисти" да бъдат заточени в някое ТКЗС, че земята пустее. Да си заработят залъка най-накрая с истински труд, а не с поръчкова фиктивност!!!

А защо наричате ДКЕВР независим, като той е най-зависимата Комисия. Назначава се от МС. Членовете са от ЧЕЗ  Разпределение, Топлофикация, Бруната, Булгаргаз, ВИК оператор и МВР-ДАНС. Как може това да са независими  хора? Да не би народът да ги е избрал с Референдум или са от граждански организации? ДКЕВР в сегашният си  вид е в пълно противоречие с Третия енергиен Пакет на ЕС, който е абсолютно задължителен за всички страни в  ЕС още от 3.3.2011 г.! Тоест МС вече над 3 години не спазва законите на ЕС, като дори директивата не е транспонирана в ЗЕ, заради което вече година тече съдебната процедура в ЕС да ни бъде наложена глоба в размер на близо 17700 евро на ден!! Но както казах горе, с гарантираните печалби на ВЕИтата, ТЕЦовете и на ЕРПтата, дори собствената ни Конституция е ПРЕГАЗЕНА от Министрите и Дупетатите, още от Костово време!

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Търсене в този блог