понеделник, 28 април 2014 г.

ДКЕВР продължава обсъждането за отнемане лицензите на ЕРП-та

ДКЕВР продължава обсъждането за отнемане лицензите на ЕРП-та

Публикувано на  27.04.2014 @ 23:03

/Поглед.инфо/ ДКЕВР ще проведе открити заседания за производствата по отнемане на лицензиите за дейността на трите ЕРП-та - "ЧЕЗ Електро България" АД, "Енерго – ПРО Продажби" АД и "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД.

На предстоящото заседание на 28 април се очаква ЧЕЗ да са се запознали с новите доказателства, които НЕК е представила на ДКЕВР.

БГНЕС припомня, че ДКЕВР откри процедурата по лишаването на крайните снабдители от лицензия на 19 март, след като им беше дала три дни да платят на НЕК прихванати или задържани суми на обща стойност 318 млн. лв. Към момента тази сума е нараснала до 348 млн. лв. по данни на регулатора. От нея на ЕВН се падат 216,5 млн. лв., на Енерго Про - 67,4 млн. лв., а на ЧЕЗ – 63,7 млн. лв. И в новия 7-дневен срок, който им бе даден от ДКЕВР след откриването на процедурата, ЕРП-тата не платиха. Преди това пък регулаторът им наложи максималната глоба от по 1 млрд. лв.

От ДКЕВР обявиха, че по тяхно мнение прихващанията са незаконни. Както и че с тях се блокира дейността на НЕК и се застрашава сигурността на доставките. За да си получат парите, ЕРП-тата трябва да ги поискат със заявленията за новите цени от 1 юли. Както стана ясно, трите дружества са поискали 8-14% по-скъп ток през деня и 16-26%- през нощта, но не са включени исканията си за зеления ток в заявленията. Те обясняват, че това може да го направи само НЕК. Ако в крайна сметка ДКЕВР реши да отнеме лицензиите, законът предвижда назначаването на т.нар. особен управител, който ще управлява компаниите, без да има право да се разпорежда със собствеността им.

Генезисът на проблема е бумът на присъединяване на зелените централи, който се случи през април-юни 2012 г. Тогава за три месеца бяха вкарани в експлоатация близо 1000 мегавата ВЕИ. Голямото бързане за вкарване на експлоатация се случи, след като регулаторът тогава даде сигнал, че предстои сериозно намаление на цените за зелените централи след 1 юли 2012 г., а законът закова високите цени само на тези, присъединени преди 1 юли. Както и заради обявените планове да се обявят нулеви години за присъединяване на нови централи към мрежата в страната.

Така на финала се оказа, че непланираното огромно производство на ВЕИ централите не е включено в цената на НЕК, а оттам и в крайната цена. Последва промяна на методиката от ДКЕВР, с което ЕРП-тата бяха задължени да плащат произведената зелена енергия на тяхна територия, а после НЕК да им възстановява парите. Около 400 млн. лв. по данни на регулатора обаче не са възстановени към момента.

На предишното заседание на ДКЕВР, на 7 април ЕРП-та, поискаха прекратяване на процедурата по отнемане на лицензите. Откритите административни производства се развиват по реда на съответните мерки от наредбата, а за неуредените въпроси се разрешават чрез Административно-процесуалния кодекс, заяви председателят на ДКЕВР Боян Боев. На заседанието на ДКЕВР участваха посланиците на Испания Австрия, Чехия. Посолствата на Франция, Германия и Италия също бяха излъчили свои представители.

Източник: БГНЕС, http://bulgarski.pogled.info/news/54333/DKEVR-prodalzhava-obsazhdaneto-za-otnemane-litsenzite-na-ERP-ta

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Търсене в този блог