ЗНАЧИ МОЖЕЛО: ДКЕВР ОТКРИ ПРОЦЕДУРА ЗА ОТНЕМАНЕ НА ЛИЦЕНЗИТЕ НА ЕРП-ТАТА!



ДКЕВР откри процедури за отнемане на лицензиите за извършване на дейността “обществено снабдяване с електрическа енергия”, издадени на ЕВН България Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго-ПРО продажби, съобщиха от ДКЕВР. ДКЕВР на основание чл. 59, ал. 1, т. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ), е открила процедурите за отнемане на лицензиите. 

Решенията на ДКЕВР като независим регулаторен орган, чиято основна дейност е да съблюдава спазването на регламентираните в ЗЕ цели и принципи, между които са гарантиране на националните интереси и сигурността на енергийните доставки, са продиктувани от необходимостта да се прекратят незаконосъобразните действия на ЕВН България Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго-ПРО продажби и да се осигури нормалното функциониране на електроенергийната система.

След извършени проверки по жалби на НЕК срещу ЕВН България Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго-ПРО продажби са установени извършени нарушения от страна на електроснабдителните дружества.

ЕВН България Електроснабдяване и Енерго-ПРО продажби извършват прихващане на свое вземане с насрещно задължение към Националната електрическа компания, като по този начин нарушават разпоредби на ЗЕ и Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия.

“ЧЕЗ Електро България” АД задържа плащания към НЕК, като поставя условия за удовлетворяване на направени разходи за задължения към обществото, свързани с изкупуване на електрическа енергия по преференциални цени. По този начин “ЧЕЗ Електро България” АД нарушава задълженията на издадената му лицензия за обществено снабдяване с електрическа енергия.

Действията на ЕВН България Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго-ПРО продажби лишават НЕК от необходимите парични средства за осъществяване на лицензионната си дейност. Това води до фактическо блокиране на цялостната дейност на НЕК и до невъзможност да извършва разплащания към производителите на електрическа енергия. По този начин реално е застрашена сигурността на доставките в енергийната система.

Към настоящия момент, по предоставена информация от НЕК, задълженията на трите електроснабдителни дружества са нараснали до 347, 6 млн. лв., от които: ЕВН България Електроснабдяване дължи 216, 6 млн. лв.; ЧЕЗ Електро България дължи 67.3 млн. лв.; и Енерго-ПРО продажби дължи 63.7 млн. лв.

Комисията определя седемдневен срок, в който ЕВН България Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго-ПРО продажби да преустановят нарушенията и да отстранят последиците от тях. Електроснабдителните дружества имат 14-дневен срок за предоставяне на писмени становища по решенията за откриване на процедури за отнемане на лицензии.


Коментари:

Teodor Bogdanow · TU Gabrovo
Колко е печалбата на ЧЕЗ за 2013? Щото си спомням за едни 900 милиона през 2012, 30% от които можеше да си вземе акционера- държава като дивидент. Сега лапачите са се наточили за още по- голямо плюскане - вече са по 100% собственици! и слагат цениза разпределение на киловат, като че ли с лопати и камиони ги пренасят! че то в един блок по един кабел захранваш 200 души поне! какви инвестиции, какви пет лева? мрежата си беше изградена, съоръженията работеха на поне 4 пъти по- голям товар, а за цените не ми се мисли какви бяха. Хайде някой да ги озапти тия побеснелите, май са се хванали за гола жица и чак пяна от устата им избива на някои господа в опитите да оправдаят този грабеж! да се поучим от братята германци как се справят с техните енергийни кърлежи в Хамбург и Берлин. И цената на услгите им да е на друг принцип- това са условно постоянни разходи и не зависят право пропорционално на количеството електричество , продадено на потребителите!

Dinyo Bozadzhiev · Водещ коментатор · Работи в Прокуратура, от 15 години - Адвокат
Кой ще ревне ? - Ами "Величеството" и кохортата му от "лондонски юпита" - които приватизираха електроразпределителните дружества и направиха заложник държавата и народа на "пазарни" монополисти.
Част от тях кандидат - нови "спасители" - реформатори и вся останълая...