петък, 28 март 2014 г.

Как ни крадат ЕРП-тата - част Първа

Как ни крадат ЕРП-тата - част Първа


2014-03-28 11:01:21 | Прочитания: 1460 | Коментари: 5 Принтирай  Изпрати
Автор: Екип на ГЛАСОВЕ

Схемите на ЕРП-тата за източване на пари от нашите джобове са изключително елегантни и прости, но много ефективни. Един от нашите добре информирани източници ги нарече „перверзни схеми”. Изразът обаче никак не е пресилен, когато разберете как се бърка в джоба на българин и как той, без да подозира, „заработва” бонусите на армия мениджъри, пиари и по-дребни чиновници. Предлагаме ви първата част от разследването, което се базира на информация, потвърдена от три независими източника, за практиките, чрез които ни мамят електроразпределителните предприятия.

Що е то „сервизен договор”

Една от тези практики се нарича „сервизен договор”. За ЧЕЗ този тип договори са на стойност от 80 млн. лева годишно. Системата от „сервизни договори” е между българското дружество и компанията майка в чужбина.

Тези услуги могат да се наричат най-общо „мениджърски” и да са, примерно, за осигуряване на IT услуги, на пиар и прочее.

Една от най-фрапантните схеми е, че с определена компания във всички държави, където ЧЕЗ функционира чрез своите предприятия, е подписан договор за пиар услуги за 300 000 евро на месец. В рамките на тези договори са например и възнагражденията на мениджърите на съответните дружества.

По документи те се водят членове на бордовете на две от дружествата на групата на ЧЕЗ в България и получават заплати от порядъка на 1000-1500 лева. Ще кажете – нормално! Ама не е!

Защото това е формалната страна на нещата. Неформалната обаче е далеч по-интересна. През тези сервизни договори в Чехия или в Австрия те получават (в зависимост от нивото си) между 10 000 и 16 000 евро на месец. А като допълнителна екстра вземат и до 100 процента от годишната си заплата.

Откъде идват тези пари ли? От нас. От джоба на всеки. Получават ги в Чехия, но са български пари. На базата на споменатите сервизни договори от тези 80 милиона лева се заделят около 5-6 милиона за заплати и тлъсти възнаграждения на мениджърите. У нас обаче на книга се водят на заплати от 1000-1500 лева, най-много до 2000 лева.

Любопитен детайл е как извън формалната заплата се формират бонусите в петцифрени числа. Това става по т.нар. KPI (Кий Пърформънс Индексис). Те се променят година за година и в съответствие с политиката на предприятието - голямата компания майка, за всяка следваща година.

Малки загуби – големи бонуси

Голямата част от бонусите се формира от загубите в мрежата. Какви са загубите, тоест схемата? Те получават на входа на електромерите на ЧЕЗ или на другото ЕРП примерно 100 мегавата, а през електромерите на хората се отчитат 92 мегавата. Това е стандартната загуба.

Умни глави в дружеството са измислили хитър способ как чрез определени стимули загубите да паднат. Ако тези обичайни и стандартни загуби са били 8 единици, а по някакъв начин станат 6 единици, мениджърът получава 30 процента от годишния си бонус. За него това означава 100 000 евро допълнително над годишната заплата.

Същата система върви надолу по веригата и включва и районните инспектори. И те също са стимулирани да манипулират, защото от отчитането на по-малки загуби зависят и техните заплати. Всички си получават стандартните месечни заплати и по схемата KPI, като си добавят годишните бонуси, се получават едни доста прилични доходи. Простичко, но ефективно. И най-важното – минава.

Как се играе с потребителите на „Онче-бонче-скъсано балонче”

За да отчитат по-малко загуби и да си заработват бонусите, какво правят по-ниските нива във схемата? Например районният инспектор в община „Средец”. Там едноименната подстанция „Средец” обслужва центъра на София. Тя си има съответно и свой началник мениджър. На електромерите на подстанция „Средец” влизат примерно 20 мегавата, през електромерите на хората той е отчел 18 мегавата. За да може да си намали загубите, през фактурите той отчита изкуствена консумация.

Влиза през трансформатора на подстанция „Средец”, която отчита тока на група от блокове, и започва да играе онази детска игричка „Онче-бонче, спукано балонче – ти!”. И на който нещастник му изневери шансът и изгори по силата на случайността, му се вдига примерно с 20 процента консумацията. После някой друг клиент влиза, без да подозира, в игричката и така лека-полека чиновникът от дружеството си трупа възнаграждението.

През фактурите му излиза, че платената електроенергия няма загуби 8 процента, а само 5 процента. И той си получава съответните бонуси. И като се мултиплицира схемата през цялата система, накрая началникът взема един много хубав бонус.

Наистина уникална, чудна схема за крадене!

Какви са основните изводи?


Първият е, че ние им плащаме огромните пари, които те крият от нас. Второто е, че за да стане възможна схемата за получаване на бонусите, те ни лъжат, като ни карат да плащаме повече, отколкото изразходваме.

Но не е само елементарната игричка „Онче-бонче”. Има по-високотехнологични схеми – да ни крадат през компютрите.

През тях те следят потреблението и като видят, че някой има константно потребление от примерно 50 лева, те му го вдигат на 52 лева. Както се казва, с малко, но не е завинаги! Не се занимават с електромерите, а гледат хората с обичайно едни и същи сметки. И потребителят не обръща чак такова внимание на увеличението от 2 лева – където са 50 лева, там са и 52, разсъждава той. Свиква на тези 52 лева и в един хубав ден забелязва, че сметката му вече е 56 лева. Може малко да се ядоса човекът, но после свиква. И като свикне и с новата тарифа, защо да не му покачат сметката още с 2-3 лева. Както казахме, това става през компютрите.

Другата интересна подробност е, че те не засичат електромери. Електромерите се засичат само в центровете на големите градове или примерно в по-гъсто населените квартали, и то не напълно. Например около 30 процента от електромерите наистина се засичат и там измамите са малко по-трудни, но не и невъзможни.

Каква нова схема са измислили от ЕРП-тата, ще прочетете във втората част на материала.

Източник: http://glasove.com/obshtestvo/34907-kak-ni-kradat-erp-tata

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Търсене в този блог